Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

Petr Bezruč na odpis
datum / id17.12.2015 / 462542Vytisknout |
autorFruhling
kategorieDiskuse
zobrazeno1742x
počet tipů8
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Petr Bezruč na odpis

 

Domy to mají těžké. Bez vlastního souhlasu jsou vrženy na svět a stejně bezmocně z něj odcházejí. Dnešním zpravodajstvím probleskla zpráva, že dům Petra Bezruče bude vyřazen ze seznamu kulturních památek. Básník byl prý přeceňován. Nevím, co na to to říká dům, ale vás bych se rád zeptal, jaký máte vztah k Petru Bezručovi vy? Byl skutečně nadhodnocen nebo je jeho poezie platná i dnes? 

 

Admina A zdravím a připomínám, že toto je literární diskuze.

Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

18.01.2018 08:00:35Ozzozorba
Každý básník má cenu větší než zlato a diamanty. Pomáhá druhému dostat se "Za Zrcadlo" dění a v tom je nenahraditelný.
17.01.2018 19:13:25Dělnický básník (někdy víc prozaik)
Těžko, fakt těžko říct, první půlka promyšlená, druhá jakoby domyslena.
13.01.2016 17:38:20Ježkovy voči

Babiš říkal, že Bezruče si odepsat nelze, tak nás tady nebalamuť!

25.12.2015 18:45:59aleš-novák

každá doba má své. Nejedlý měl taky zcela odlišný vztah ke Smetanovi a ke Dvořákovi...:o)

25.12.2015 18:05:25Oldjerry
korektor

Ale  Aleši, z textu vyplývá, že hlavně  nesouhlasím s tím, že byl Bezruč přeceňován. K tomu dospěl někdo, kdo přemýšlí na půl: nelze zatratit seriózní a dobré dílo jen proto, že se těm komunistickým kašparům hodil jeho sociální aspekt.

Barák vzal čert, i když...

25.12.2015 11:05:20aleš-novák

Oldjerry: Bezručovo dílo nikdo nezpochybňuje. Zatím. V tomto případě jde jen o údajnou "historickou" hodnotu domu, kde Bezruč přebýval. K tomu nechť se vyjadřují památkáři.

25.12.2015 07:33:22Oldjerry
korektor

Dílo Petra Bezruče je unikátní svědectví o kusu naší historie. Pokud tohle nepochopili lidé, kteří chtějí  dům PB  vyřadit z kulturního povědomí národa, tak jsou to duševní barbaři bez citu pro  hodnoty literatury a zejména poezie a jejího místa v kulturním bohatství národa.  Nakopat do hyždí a jak říká jeden z mých drsnějších přátel »sprdelit uši« (:-D

Sociální ladění Bezručovy poezie sice nahrávalo komunistickým ideologům, ale není to přece aspekt, který by měl vadit jejímu trvalému umístěni v literární pokladnici českého národa...

19.12.2015 20:37:45Profesionální básník, kterému také brzo vyjde sbírka

Bohužel, stalo se to, co nikdo nečekal. Lumírovská tiskárna pomrvila sazbu titulní stránky a Vrchlický byl už natolik zaměstnaný prací nad další sbírkou (však jich stihl asi 80-90, včetně překladových), že nad tím mávl rukou. Od té doby se osudný omyl přenáší z generace na generaci. Čili: zjednávám nápravu. Správně se sbírka jmenuje Ekology… Jenže koho to dnes zajímá, když se každý naučí nanejvýš titul, budiž toho ty sama dokladem, a nikoho nenapadne knihu ani otevřít… Já ji otevřel a odhalil jsem, že jde o sbírku s idealizovanou ekologickou tematikou (ale to mu nevytýkám, naprosto ne. Pouze říkám, co by to znamenalo pro naši diskuzi.)

Promiň, ale tohle bylo nezbytné dodat. Promiň, Side… :)

19.12.2015 20:20:15careful

...pro mě|Vrchlický jako Bezruč...jsem spravedlivá...oba jsou mi spravedlivě u zádi a ve wiki čtu eklogy... což má být kratší báseň s idealizovanou venkovskou tématikou... a už nevotravuj, vole:P

19.12.2015 20:13:33Profesionální básník, kterému také brzo vyjde sbírka

Druhý odstavec, teď už to mohu prozradit, byl pro bratry a sestry esoteriky. Rozmístil jsem do něj několik zednářských znamení, podle nichž se poznáváme a oddělujeme tak sebe od zbytku světa. Škoda, že mezi nás nepatříš, pěvecké těleso je třeba obnovovat. My tvým zpěvem nepohrdáme.

(Ale tak složité to není, vskutku: Jaroslav Vrchlický, jehož bratrsko-písmácký původ, stejně jako výše u Petra Bezruče, rozpoznávám, napsal vizionářskou sbírku Ekology a písně (viz Wiki), v době kdy většina jeho čtenářů, aktivních spolkařů, ať už šlo o cokoliv, od stromků podél řek po ruční vyšívání, užasla nad do té doby neznámým slovem, a oněměla při četbě jeho ekologického programu. Vrchlický v úvodní básni postavil symbol ekologa na piedestal, kde jej nechal vyzpívat svůj zelený program, a do konce sbírky jej z piedestalu nenechal slézt. Z toho usuzuji, že kdyby šlo o domek Vrchlického, nikoliv Bezruče, bylo by zřejmé komu straní, a dům by již dávno nestál, protože… — viz předchozí úvaha. Byli bychom, všichni diskutéři, v jednodušší situaci. Uf. :) )


|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.