Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

+9 neviditelných
Popelení sněžných sov
datum / id10.01.2016 / 463320Vytisknout |
autorMovsar
kategorieMiniatury prozaické
zobrazeno932x
počet tipů8
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Popelení sněžných sov

Popelení sněžných sov

Venku se popelí sněžné sovy a pár oken ještě neřeklo poslední slovo. Kdo usíná po pravdě a kdo ne, to se jen tak nepozná. Někteří se poznali náhodně a pravda je to poslední, nač myslí, když usínají, když venku se popelí sněžné sovy. 


Hodina po půlnoci

Hodina po půlnoci, rozčtvrcená jako citrón v kořalce. Dancingy sytí vůně člověčiny a ústa bludiček zvlhla v pilné práci. Osvěžovny bere kvas. Duše pijáků se tetelí jako horký vzduch na obzoru, vedou se diskuse a nesouhlasit je jako škrtnout sirkou v muničním skladu. Duše pak létají širokým okolím. A do toho teče věčný pramen rzivé vody. Ještě k ránu poteče, pokud někdo neuzavře HUP – hlavní uzávěr piva.


Vinný šenk

„To víno vrhá rubínový lesk a v dechu má květ, notu nízkou, pryč je hned,“ vítá návštěvníky šenku průvodčí večerem. A oni usedají v smích. Nebude trvat dlouho a přijde zapomnění. Nakonec se vytratí do rubínového rána a těm, co si nedají říct, bude v dechu naměřen květ.


Klobásné zákoutí

Za Kvádriem už se lidí krmí klobásami. Tučnými čůrky zdobí brady, neví si s takým kusom mäsa rady. Ale olej se vsákne póry a dodá pleti nezbytné živiny. Jen jezte! Kdysi dávno prý klobásy zakazovali: připomínaly lulíny.


Kolbaba na ledu

Kolbabu na ledu, poručí si zlatomládežníci. Barman se ujme díla a než se Michal David dorazí zpátky z hvězdy Třetí galaxie, pestrobarevné drinky vyrostou z barového stolu. Přijde na doušky i hlty, dívky odhodí roušky, chlapcům nastaví dekolty. Tak takhle píše ta kořalka, co se po ní rozvolňuje morálka. 


Neděle

Neděle. Kafka ji rád neměl: neděle jako připomínka, že člověk tu je pro pondělí, stvořen pro životaběh. Neděle má taky své barthesovské punctum: pudink. To není jen věc salónu, Pudink do každé rodiny! znělo poválečné heslo, shazován byl z humanitárních balónů. A co vy? Berete proti melancholii vanilku?

Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

16.03.2016 13:53:12Movsar

díky lakrov. to je milé označení klob ásník. něco jako kloboučník, člověk neví, zda jde o věc klobouku, či moučníku. 

16.03.2016 12:22:52Lakrov
redaktor prózy

Oceňuji zajímavé slovní obraty:  ...pár oken ještě neřeklo poslední slovo...  ...nesouhlasit je jako škrtnout sirkou v muničním skladu...  i parafrázování zkratky ...HUP...  Odněkud ve mně vyvstalo slovo klobásník, ale nevím, kde se vzalo.  Básník o klobáse? Nebo básník za klobásu?  Kolbaba půüčuje v Müchli auta a Neděle je šestá(k).  Tip.

P.S. za klobásníka se omlouvám, už vím, odkud se nalepil:  Z nějakého TV-hnusu.

11.01.2016 19:38:57Movsar

tak vyklízím pole.. :-)

11.01.2016 19:29:15Lnice

nezbývá:-) děti se o tu mou většinou poperou.-)

11.01.2016 19:28:16Movsar

díky, přátelé. jsem rád i za zprávy. na pivo osobně nejsem, ale zrovna tu kůži z pudinku, tu mám nejradši. a neříkám to, jak se někdy říkají takové ty truchlášky typu: hnědý banán, ten je nejlepší, tlusté maso, to je to nejlepší a pod. mně tak nějak šmakuje. tak kdyby u vás zbyla :-)  

11.01.2016 18:56:41Lnice

Moc krásné:-) Já nevěděla, že když otevřu náš HUP, bude tam pivo:-)

pudink dělám často, je to  u nás oblíbený dětský pamlsek:-) jen tu kůži navrchu nemusím, z té se mi zvedá..nedělá dobře

11.01.2016 07:48:39Vigan

Vinný šenk. Jinak všechno perlivé, skvělé.

10.01.2016 21:12:20aleš-novák

mě samozřejmě nejvíc potěšilo, že v každém domě je hlavní uzávěr piva

10.01.2016 19:58:13Kočkodan
Chválit tvoje dílko by bylo nošení sněžných sov do Prahy...
10.01.2016 19:37:09Lilie

Ne všechny jednotlivé věty, ale je jich tam spousta rozházených, které stojí za Tipipit ... Některé vzácné, některé vtipné ...


|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.