Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

+11 neviditelných
Blues o ženských a vůbec o chlapských věcech
datum / id07.04.2016 / 466689Vytisknout |
autorMAJKL65
kategorieVolné verše
zobrazeno656x
počet tipů17
v oblíbených0x
do výběru zařadilLyryk,
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Blues o ženských a vůbec o chlapských věcech

Ženy 
jsou jako medúzy
průsvitné a měkké, ale žahají
klidně tě popálí chapadly vlasů
na obličeji, břiše a v tříslech či jiných blízkostech i větách
a pak ti protečou skrze dlaně a řeknou, promiň
a podívají se na tebe jako by přišly z Malého prince
nebo vystoupily z amerického filmu, když u něj usneš 
a zapomeneš vypnout televizi s Marilyn Monroe 
a není se proto čemu divit
že kolikrát tak brzy ráno potkáváš
chlapy s dírami v sobě
za kterými zůstávají duhové stopy jakýchsi slov
jako nafta za torpédovanou lodí
a opilecké esemesky na hladině
se souřadnicemi a tak
ale ony za to nemůžou 
vždyť už jen ta představa, že nosí v břiše děti
nebo dělají letušky a nejsou podělané strachy 
by leckterého chlapa zabila 
a to zvláště mě, který se bojí výšek 
a tak nezbývá než doufat 
když je léto a je vidět víc než všechno
skrze látku tenkou jako atmosféra ve vydýchané sídlištní čtverce  
a kratší než červencová noc kdy spát znamená umřít  
a jsou vidět i kalhotky a podprsenky, co visí na neviditelných páskách
jak popírají tu pitomou gravitaci 
která zavírá oči a dává příčinu křídlům 
skrze která jsou si ptáci rovni s anděly 
a kterými se marně pokoušíme obejmout 
tváří v tvář 
že světlo jsi a ve světlo se proměníš 
a nedáš zhasnout ani hvězdám 
ani svítání  

 

Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

10.04.2016 09:13:41careful

Nj, jenže tady máš těch pitomých motivů děsně hodně (nejde jen o spodní prádlo)..i ten Malý princ, nebo Marilyn Monroe...na mě to působí tak, že pro autora jsou ženy podle té básně naivky, co přemýšlí akorát o lásce, vdavkách a diamantech...prostě co řádek to "symbolika" povrchnosti...

09.04.2016 22:21:52Lalulá

Tak jó, no, akorát se teda lehce obávám, že timhle způsobem uděláš sexistický prase z každýho chlapa a dost možná i z každý ženský. Když autor píše o podprsence a kalhotkách, tak tím na ně přece ženu hned neredukuje... Když mluví o tom letadle (a teď říkám svůj názor, protože za autora mluvit nemůžu), tak asi spíš chce říct... sám se vejšek bojim a přitom tolik žen tam dokáže pracovat... primárně nejde o ženu, jde o to, že on by to nedal... kdyby napsal - bojím se letadel, ale přitom tuhle práci zvládá tolik lidí, tak by ti to zřejmě nevadilo. Prostě některý profese jsou v mínění většiny lidí vázaný na pohlaví, ale zároveň bych neřekla, že si většina lidí myslí, že opačný pohlaví by to nezvládlo.. třeba asi letušky teda (ale jsou i stewardi) nebo zdravotní sestry, ale znám v týhle profesi i chlapa, za to neznám ani jednu seřizovačku, ale kdybych nějakou znala, rozhodně bych si neřekla, že je to nějak divný a podle mě ani autor, jestli mi rozumíš... 

09.04.2016 09:29:33careful

Možná ji nechtěl jít, ale to je úplně jedno. Prostě to sexisticky vyzníva...jako posledně ten kluk napsal věc vyznívající značně homofóbně, ač taky nechtěl.

Pokud jeb uměleckou snahou něco sdělit a třeba i zesměšnit, pak se dá hovořit o záměru, který se povede, nebo nepovede... pokud autor napíše ženy jsou kurvy a bude tím chtít například vést diskuzi, pak je to ok. Tady pán u toho uvažoval asi penisem a ženy vidí jako masitou hmotu medúz v podprsence, co občas dokonce dokáže navdory vagíně dokonce snad i pracovat... že si to sám neuvědomuje, už je asi jen jeho omezeností. Proto to také kritizují... aby nad tím příště přemýšlel.

08.04.2016 20:17:11Lalulá

Tak jo, mě to nedegraduje, protože si myslim, že účelem nebylo mě degradovat ani se dopouštět nějakých generalizací směrem k ženám. Co mě tak rychle napadá... Když čteš: ...civíš ze dveří/ jak smutná babizna. "všechny ženské jsou kurvy,/ nedá se s nima mluvit,"... myslíš, že tím skutečně autor chce zobecňovat, zvlášť je-li autor žena? Nevim no, prostě mi příde, že ses při čtení vydala cestou, kterou autor nešel. 

08.04.2016 19:55:00careful

Mě degraduje už jen to, že bych měla být nějaká zasraná průhledá medúza... já průhledná teda nejsem... to dole ...podprsenky a to o tom létě a průsvitných látkách... to je už vyloženě slintácké a odporné v tom, že si to slizké slintáctví hraje na nějaké umění... uráží mě to prostě komletně celé...(co řádek to kopanec do mých koulí!!!)

takové věci mi prostě vadí... fakt mi to připadá úplně přesné, jako ta má parodie o mužích...,. někteří skutečně smrdí (i ženy), ale vztahovat to na ně komplet...

08.04.2016 19:43:57Lalulá

joaha, dobře, no, tak jinak, careful... nejsem nijak významná obdivovatelka vlastního přirození, ani možnost přivádět na svět děti nepovažuju za nijak záslužnou, to ale nic nemění na tom, že mám svojí vagínu docela ráda. Pokud jde o spojitost žen s kalhotkama a podprsenkama… není to třeba tim, že ženský prostě tyhle věci nosej? Tyjo, já nosim kalhotky a světe div se, dokonce nosim i podprsenku! … nikdy by mě nenapadlo, že když o tadytěch věcech někdo napíše, že mě to jako ženu má urážet. Ty letušky nejsou šťastný, to uznávám, ale zas v tom při vší snaze nevidim nic degradujícího. Ty jo? Jakože fakt? Proč?

08.04.2016 19:37:47careful

...teda asi takhle ...nikdo se na dcerunklu nemůže dívat jako na objekt ošklivý, ale výhradně jako na objek sexuálně přitažlivý... protože ženské jsou jen na to aby měly fakany, nosily podprsenky a všechny jsou to stejný medúzy... ale samozřejmě jedině krásný, ty nekrásný ať někam zalezou...Lyryk holt není sexista a na ošklivé objekty(ženy) se dívat a číst o nich  nehodlá!

.

08.04.2016 19:27:51careful

Citace od Lyryka: 

"Řeknete si, to je prima, že neignoruje ženy. Ouha, s nečekaným obsahem už zápasím několik dlouhých minut v úvahách, proč je ta žena tak nechutně vykreslena. Asi by to nevadilo v nějakém kontextu, v němž by se odráželo, že pozorovatel o ženě něco ví. Ale zde je zjevné, že je pro něj neznámá. Přesto se dozvídáme vedle její korpulentnosti další nechutné detaily vedoucí až k jejím chlupům a vzdechům. Zřejmě jde o básnické zachycení obecného přístupu lyrického subjektu k ženám. Vždycky zapomínám, že autor nemusí být aktérem básně. Zde doufám, že jím není. Ale přesto, proč tak nechutný popis ženy v kontrastu s neutrálním popisem mužů. Muž, lyrický subjekt, si spíše všimne ženy než muže. To je uspokojivé psychologické vysvětlení.

Obrátím-li se k textu vysvětlivek autora na protější straně 30, zjišťuji, že se autor k lyrickému subjektu pozorovatele osobně hlásí. Prozrazuje, že jde o jeho zážitek z konkrétního místa, jež kdysi navštívil. K mému údivu glosuje a komentuje celou báseň s výjimkou onoho popisu přítomné ženy. Co o tom své dceři řeknu? Budu ve svém komentáři mlčet jako autor? Ať si zvyká na podobné výlevy mužů, bude se s nimi bohužel potýkat asi celý svůj život."

 

..no, příště musí Král popisovat holt ženské jen sexy a medúzovité a v podprsence, co možná někdy i zvládnou letět v letadle a už to sexistický nebude...že ?

08.04.2016 19:19:08careful

A je hrozně vtipný, že Lyryk, který se děsně rozčiluje nad údajným sexismem Krále, dá takovému mentálnímu průjmu klidně výběr...jo, obsah a vyznění díla ho asi zajíma, jen když se mu to hodí...jinak klidně zbožňujme tu šedou, jednotnou masu žen v podprsenkách...kvůli tomu že maj kozy a můžou rodit děti...

08.04.2016 19:07:54careful

A ano, myslím si, že takto sexistické a extrémně hloupé texty by vůbec neměly vznikat a chci abyx to všichni věděli.


|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.