Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

+16 neviditelných
Paříž * New York * Řím
datum / id19.04.2016 / 467145Vytisknout |
autorMovsar
kategorieMiniatury prozaické
zobrazeno642x
počet tipů6
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Prolog

A jak se kam usíná podle vás?

Paříž * New York * Řím

Paříž

Jak se asi usíná do aprílové noci v Paříži? V malém pokoji hotelu ztraceného do Latinské čtvrti.

Pootevřeným oknem vanou docela jiné vůně. Parfémy, viržinka, neřest, a mezi nimi i špetka moře, slaná kapka do tmy. A venku na chodníku v cizí řeči zaplatené mulatky. Síťované punčochy, sukně nakrátko, před pusou zrcátko. Není pochyb, kdysi jejich mámy zmámily jejich táty, někde ve stínu kokosových ostrovů. A teď jsou tady, s rudými rty a kapkou své soli do tmy. Tak nějak se možná usíná v Paříži.


New York

Jak se asi usíná v New Yorku? Někde na rohu páté a dvacátéčtvrté, v manhattanském činžáku s požárním schodištěm za okny. Jak asi tam člověk padá do usnutí?

Venku se to tetelí miliony světel a k tomu svítí svou žlutou kastle taxíků. Betonová půda pro van Goghovy slunečnice z plechu. A těmi poli se motají blázni s nákupními košíky a cení zuby na hrošíky, co s obrovskými žemlemi opouštějí bufety. Kdo by tam dole nezešílel. Zatáhneš plechové rolety a plechovce s nápisem Bud svěříš dojmy. Jen ona je tady ochotna naslouchat. Byť ani ona žádnou radu nevydá. New York, ztracenost.


Řím

Jak se asi usíná pod indigovým oceánem oblohy v Římě?

Tam v dálce cesta až na kraj světa, k onomu cizímu extra muros. Na dosah pak ruiny říše. Kámen a čas. A do mramoru vyvedený kuros. A na rozích zlostné i klidné pohledy císařů. Ulice hlučné od dívek, pozorné od kapsářů. Hledáš klid olivového háje, ale tady jsi intra muros, uvnitř světa, dění. Tady jsi součástí velké báje. Alespoň tedy olivou smíříš hladinu alkoholu.

Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

19.04.2016 12:03:59slunceblunce

já usínala ve formuli za Paříží.. v peřinách..  jako by byly nafouknuté... utahaná až do poslední nitky... v hlavě čokoládovou palačinku a mandlový oči španělskýho malíře, vůni terpentýnu...

19.04.2016 10:15:53Stázka
Já bych si také vybrala Řím... Ale doma je doma... :)
19.04.2016 09:35:00Kočkodan
Já si stejne myslím, ze nejlíp se usíná pri ctení tvých dílek... ;-)
19.04.2016 08:49:50aleš-novák

mě se tedy líbí van Goghovy taxíky...

19.04.2016 08:45:54Gora
redaktor poezie a prózy

Moc povedené...nejblíže mi je Řím...bylo krásné stát se součástí velké báje /T.


|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.