Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

Čarodějnice
datum / id01.05.2016 / 467561Vytisknout |
autorGogin
kategorieMiniatury prozaické
témaKaždodenní
zobrazeno601x
počet tipů3
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Čarodějnice

I.

Byli jsme tři. Před námi se objevila cílová kóta našeho putování – skalnatý pahorek, kde se této noci měla odehrávat oslava zvaná Pálení čarodějnic…


II.

„Nazdar“ - na přikývnutí jsem si přisedl. Tím dotyčným byl spřízněnec mého minulého období. Na to, že jsem v souvislosti s tímto chlápkem málem začal používat minulý čas, se potkáváme relativně často. Veselý kumpán. Kdoví, možná i trochu pábitel. A zase se roztočil kolotoč historek a všelijakých aktualit. 

Dozvěděl jsem se, že jde o velkého příznivce country and bluegrass music a nevynechá žádnou zábavu či festival, které jsou v tomto duchu a v dosahu. Nebo i dál. Jednou se dokonce z akce vraceli s Kamelotem, podruhé zas s Druhou trávou. 

Neopomněl se také zmínit o Pálení čarodějnic a mě došlo, že končí duben a blíží se První máj. A zase jsem vyslechl jak bylo na Čarodkách loni, předloni a kam se chystá letos. Málem jsem se nedostal ke slovu. I přitom, co se týče Noci čarodějnic, měl bych v záloze jednu historku. Byli jsme tenkrát velmi mladí…


III.

Bili jsme tenkrát tři. Celý den jsme se plahočili od vesnice k vesnici, a až po setmění se před námi objevila cílová kóta – skalnatý ostroh – na jehož vrcholu se měla odehrávat oslava, zvaná Pálení čarodějnic. Měli jsme zaručený tip.

Byli jsme tři a byli jsme cizí. Domorodci nás nepřijali zrovna přátelsky. Jak jsme se sápali k vrcholu, začali po nás dokonce vrhat hořící čarodějnice - tedy zapálené pneumatiky. Nakonec však zvítězil duch družby a šarvátka byla zažehnána. Dovolili nám si přisednout…

Vyjádřeno jazykem hudby, tak účastníci mohli být příznivci spíše hard rocku nebo heavy metalu. Oslava jinak probíhala standardně…jenom občas padlo nějaké to sporné slůvko. Byli jsme přece jenom cizí.

Probudili jsme se do svěžího, i když chladného jitra. Oheň ještě žhnul. Vycházející slunce odhalilo panorama okolní krajiny. Nu, místo to bylo zvoleno skutečně poeticky. Skalnatý ostroh obtékaný řekou, za ní vesnice, dokonce s románskou rotundou. Zkrátka romantika. 

My tři jsme se vydali na pochod směr nejbližší nádraží. Šli jsme přes pole, louky, lesy. Po dvou, třech hodinách jsme došli do cíleného městečka. Přivítaly nás rudé poutače, vlajky, stručně řečeno slavnostní výzdoba. Sebekriticky jsme na sebe pohlédli. Naše vycházkové úbory se moc nehodily k mávátkům a rozesmátým tvářím. Tak začal náš První máj… 

Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

17.05.2016 15:43:40Gogin

V každém případě díky za přečtení. Jde právě o ten průnik souvislostí; chtěl jsem také dodat události rozměr časového odstupu.

Jinak - i ne právě příznivých, konstruktivních připomínek si velmi vážím. Ale předělávat se mi text nechce - jedná se o miniaturu - aktualitu k události v titulku - nic víc. Zdravím.

 

 

17.05.2016 15:17:27Lakrov
redaktor prózy

Dočteno. Záměr s jakým to bylo napsáno -- pokud tedy nejde právě jen  o ten nezřetelný snímek souvislostí točících se kolem oné události --,  ten záměr mi unikl. Omlouvám se a přeju lepší čtenáře.  

03.05.2016 08:02:42blacksabbath

........hlavně že zvítězil duch družby......*/***

01.05.2016 15:37:23R. L.
*/***

|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.