Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

On-line

  +1 neviditelných
  Orel
  datum / id03.05.2016 / 467637Vytisknout |
  autorHerpes123
  kategoriePovídky
  zobrazeno423x
  počet tipů2
  v oblíbených0x
  zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
  Orel

  Bylo pondělí večer. Kráčel jsem špinavým městem, z komínů obrovských cihlových domů, které mě svíraly, se linuly mohutná oblaka kouře, stoupající ke studené obloze, na jejímž vrcholu čněl zářivý měsíc. Vítr se proplétal úzkými ulicemi a tvořil víry prachu, které pak hnal proti mé tváři. Vzduch byl prosycen štiplavým smogem, vůní cigaret, vína a špíny. K zemi se snášel protivný déšť, který tvořil na nerovné silnici a chodníku nejrůznější potůčky a kaluže. V děravých okapech nade mnou tekly proudy vody, které se na jejich konci zběsile vrhaly do hlubokých kanálů.
      Zničehonic
   jsem před sebou spatřil jasné, žluté světlo které nepocházelo z blikajících pouličních lamp. Uslyšel jsem na obloze řev, ptačí řev znějící jako andělské trubky. Podíval jsem se vzhůru a uviděl mohutného orla. Obklopovala ho oslnivá, ohnivá záře která pohltila všechno, co bylo v dohledu. Při každém mávnutí jeho majestátních křídel, od nich odlétali žhavé jiskry, které vyplňovali čtvrť pod ním příjemným teplem. I na takovou dálku byli naprosto zřetelné jeho svobodné, smutné, zoufalé oči v nichž byli zapsány příběhy všech těch lidí, o kterých nikdo nikdy neslyšel a ve kterých se jako v zrcadle odráželo město pod ním. Hleděl jsem s údivem na tu nádheru, odehrávající se tam nahoře a postřehl, že si mě orel všiml. Jako by se zastavil v letu a se zájmem mě pozoroval. Znejistil jsem, orel nade mnou začal pomalu kroužit. Nevěděl jsem co dělat. Cítil jsem neodolatelný chtíč, zároveň však strach, strach opustit tuhle ulici, strach z neznámého. Z mého zasnění mě vytrhlo až zpozorování, že se orel řítí přímo proti mě. Rychle jsem se přikrčil a utíkám se schovat pod rezavou, plechovou střechu. Těsně před očima se my na poslední chvíli mihly ostré pařáty. 
       Zahlédl jsem ještě orla, jak zklamaně opět vzlétá ke hvězdám. Naposledy se na mě otočil a jeho záře zmizela v husté tmě. Teplo se pomalu rozplynulo, zavládla opět bodavá zima. Zamáčkl jsem slzu a chvíli jsem ještě poslouchal déšť, který bubnoval o můj bezpečný úkryt. Vím že se orel ještě vrátí, ale já už budu připraven, zavřu oči a nechám se unášet v jeho pevných spárech tam, kam se podívá jen málokdo...

  Sdílejte dílo:  Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

  |< <
  > >|

  10.05.2016 11:43:16Lakrov
  redaktor prózy

  Na jednu stranu si říkám, že (i když nevím o čem, co je ústředním námětem)  je to napsané celkem sugestivně, na duhou stranu mi (na to jak je ten text  krátký) vadí spousta pravopisných chyb.  Takže na ně upozorňuji a literární posouzení ponechám na lepších čtenářích,  než jsem já.  ...se linuly mohutná oblaka kouře... ## LINULA  ...odlétali žhavé jiskry, , které vyplňovali...  ...oči v nichž byli zapsány...  ...Těsně před očima se my na poslední chvíli mihly...  

  05.05.2016 15:59:59careful

  ...druhá věta je  překombinované souvětí...

  ..děsně moc doplňujících vět začínajících které-který

  se "my" na poslední...

   

  03.05.2016 21:50:12Gora
  redaktor poezie a prózy

  Místo chtíč bych dala třeba touhu, mihly pařáty s y.,vrhaly se s y a to samé svíraly. Celkově zajímavé a dramatické. T.

  03.05.2016 20:47:10K3
  redaktor prózy

  Líbilo se mi to. Hezky vykreslené motivy jako mozaika představují fantastkní obraz. Docela nečekané ukončení to okořenilo. Nutí k zamyšlení.

  Největší slabinou jsou chybějící čárky. A závěrečné, málo kdo, /málokdo./ To jsou naprosto zbytečné chyby. Stačilo by ještě několikrát přečíst a vypilovat. Druhou strašně dlouhou větu by bylo vhodné rozdělit na několik kratších vět. Zní kostrbatě a neuspořádaně. Škoda. Přesto tip.

  03.05.2016 20:12:41Zdenda

  V tom dlouhém souvětí máš dvakrát špatně shodu přívlastku s podmětem. Pak ještě několik dalších chyb....

  Představa vírů prachu se mi dost tluče s představou deště.

  Nevím, zda je slovo chtíč v kontextu úplně vhodné.

  Obraty jako "ze zasnění mě vytrhlo zpozorování" mi taky nepřipadají úplně korektní.

  A tak dále.


  |< <
  > >|
  Všechny kritiky na jednu stránku  Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
  Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.