Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

+17 neviditelných
Toyenka aneb ponížený kýč
datum / id12.06.2016 / 469111Vytisknout |
autorMovsar
kategorieOstatní nezařaditelné
zobrazeno1737x
počet tipů3
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Prolog

O autorce Toyence, advokátce Samkové a hlouposti a kýči vůbec.

Toyenka aneb ponížený kýč

Předesílám, že když slyším jméno Klára Samková, zmocňuje se mě nevolnost. Dryjáčnice, podprůměrná advokátka a ještě horší komentátorka veřejných témat. Ve zkratce, osoba, která neodhadla míru svých možností a v jakési sebereflexivní slepotě ponižuje se kudy chodí. Jsme na literárním webu, tedy citujme Březinu: Nikdo nemůže si trvale přivlastniti více na této zemi, nežli stačí udržet svým duchem.

Téměř bez výjimky, ze zásady, texty nepovedené neopatřuji kritickou poznámkou. Pokud je míra hlouposti ale překročena, stává se to. Tak jedenkrát za rok.

A stalo se to i nyní, u autorky píšící pod nickem Toyenka. Neznám jinou její tvorbu, ale je-li text Tramvaj pod Vyšehradem příkladem, pak není důvod k další ztrátě času. Text je tou nejhorší podobou kýče, jakou si lze představit. Rodička, její zachránkyně a zlý revizor. Klišé v laciném obalu. Minipovídka, už chybně řazená jako úvaha, svou formou a sdělením připomíná dětsky naivní práci. Bazální jazyk, černobílý svět, prosté kulisy a trochu sladké mateřské šťávy na zalití. (Vše na ženě je hádankou. A vše má jediné řešení: těhotenství.) 

To vše by nebylo výjimečným jevem, grafomanie je na internetu rozšířená diagnóza; tato autorka dokonce provozuje jakýsi privátní pozdně dívčí blogísek, aby se, jak grafoman potřebuje, s jejími sděleními seznámil co největší počet čtenářů. To, co zajistilo Toyence první místo v pomyslné soutěži o kýč roku, je závěrečná modlitba: Kdyby tam byla Klára Samková a věděla, co já - věřte, tak ta by se vás zastala. Ona tu kuráž má, ať si říká kdo chce co chce. Jenže máme moc málo lidí, jako je Klára..

Připomněl se mi text Jarka Nohavici Pane prezidente a zvažoval jsem, jestli nemám nechat prostému člověku jeho prostá doufání; vždyť každý z nás je občas tížen slabostí a vydán prostému doufání. A za jiných okolností bych to nechal být, dokonce by mě snad to zoufání dojalo, což je konečně i smysl Nohavicovy písně. Jenže je rozdíl dovolávat se v zoufalství univerzalistických entit, jako je bůh, prezident nebo třeba maminka, a naproti tomu volat po fetiších nejen extremně hloupých, ale i svým způsobem nebezpečných.

A třeba je za tou poníženou a literárně bezcennou adorací jedné špatné advokátky a ještě horší veřejné komentátorky (o myslitelce nehovořím, neboť projev skutečného myšlení v jejích projevech vysledovat nelze) ještě něco jiného. To ale ponechme soukromí psychiatrických ambulancí. 

Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

24.06.2016 15:08:25careful

Zas hledáš chybu jen jinde než u sebe... co stojí za tvým nepřijetím kritiky? Já kritiku příjímám celkem ochotně, nebo se aspoň snažím pochopit, proč se to či ono někomu nelíbí... proč tě tak naštvala ta zmínka o Samkové? Jsi advokát a máš pocit, že vám dělá špatné jméno? Nechápeš jak takovou ženskou může někdo obdivovat...vidíš za tím jen tím jen nějaký podivný feminismus? Jo, já neříkám, že za tím třeba  není...vlastně jsem ani tu povídku od ty toyenky nakonec nedočetla, páč mi přišla příliš hloupá, než abych se tak namáhala...ale uvědom si i vlastní blbost.. to jak teď štěkáš i pod tou mou Redakcí proźy ukazuje jen to, že se snadno urážíš a pak máš potřebu si to vybíjet  a mstít se i dost trapným způsobem... přiznej si to a nědělej to... ušetřil jsi za analýzu...

24.06.2016 13:19:52Movsar

malá rada: zkuste přemýšlet, co je ZA tím vaším nepřijetím kritiky/textu/pamfletu (je jedno, jak se to nazve). takový ponor k příčinám by pro vás mohl být i velkým dobrodružstvím. doporučuji k té cestě vzít průvodce z obce psychoanalytiků. nějakého dobrého. není to sice nejlevnější, ale přinese vám to jistě intelektuální potěšení.

24.06.2016 11:11:32careful

Musím uznat, že dílo té Toyenky opravdu není žádný skvost technicky ani obsahem...myšlenka jejího dílka je imho i lehce zcestná a autorka bude asi i pořádná trubka, ale napsat takovýhle pamflet je fakt trapas, zvlášť pro někoho, kdo se snaží působit děsně na úrovni.:DD

24.06.2016 10:37:23Najezený

Dívám se, že tady vznikl nový literární žánr, který jsem zatím na ostatních literárních webech neviděl. Napsat co nejhorší věci o autorce a o jejím literárním díle. Opravdu zajímavé. Tak o jakém nešťastníkovi bude další dílo? A kdo bude autorem? Hrůza.

Na druhou stranu jsem docela dostal chuť si od Toenky to zmiňované dílo přečíst, abych mohl posoudit, jestli je opravdu hrozné, jak tady tvrdí uživatel Movser, či není. Jsem zvědav.

Od tebe jsem Movsare už pár děl četl, některé se mi docela líbily, ale tohle neminím komentovat.  

Jediné, co mě zaujalo, byly komentáře pod dílem. Zvlášť ty smazané. Ach bože...

 

24.06.2016 10:36:45careful

Jasný...klidně si to použij...a taky se nad sebou pro blaho okolí trochu zamysli...kritizovat a hlavně napadat ostatní ti jde velmi dobře...mně sice taky, ale já se přitom snažím být přísná i na sebe... ty se chováš  jak pořádný hovado, ale sleduješ to podle všeho u všech kolem jen u sebe ne (tedy aspoň tak zdárně působíš).

24.06.2016 10:21:40Movsar

zajímavost dost nepěkného typu. s dovolením takto nazvu, pokud se zadaří, některou z dalších miniatur. díky.

24.06.2016 10:16:26careful

...uff..Movsare..koukám ještě , žes ty komenty i poměrně zajímavě promazal...nebo jsi to nebyl ty? Byl, že ?

Prosím tě, chlape, běž si někam vyzpytovat své dost ošklivě zanešené svědomí a takovýhle věci už radši nepiš... i když jsou to jediná tvá díla se zajímavým obsahem, je to zajímavost dost nepěkného typu.

24.06.2016 10:09:02careful

...jinak fakt krásné komentáře tady... kdo si to tu pročte, musí mít o místní osazenstvu hned ten nejjasnější obrázek, co může mít:DD

24.06.2016 09:53:45careful

...jinak lidé jako jsem já, nebo Zdenda, nebo třeba i ten příšernej rádobyšerif a guru správného chování Stvn jsou většinou takové povahy, že používají jen svůj vlastní nick... alespoň o sobě to vím naprosto jistě.:)

24.06.2016 09:43:24careful

Ty budeš asi fakt nějaký advokát... na tu Toyenku (to dílo) se podívám. Moc nechápu tyhle tvé spisovatelské výpady proti jiným autorům... nedá se to nazvat ani pořádným dílem, je to pamflet... já chápu, že se ti něčí dílo nelíbí, nebo třeba uráží tvůj vkus, nebo názor, ale proč ten svůj názor nenapíšeš v komentáři... proč píšeš takovéhle  pamflety?...kdyby parodie, tak neřeknu, ale tohle na mně křičí: Někdo mi přišlápl kuří oko, tak ho rádobychytře sejmu...


|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.