Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

+16 neviditelných
Amoresperros aneb artaudovský živel
datum / id21.06.2016 / 469420Vytisknout |
autorMovsar
kategorieKritiky (lit. kritiky díla)
zobrazeno1242x
počet tipů3
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Prolog

Malý plaidoyer za autorku amoresperros.

Amoresperros aneb artaudovský živel

Po dvou krátkých poznámkách k tvorbě autorů, o níž jsem valného mínění nenabyl, jsem se rozhodl narovant bilanci a přijít s komentářem pozitivním. Tedy, komentářem, spíše jen notickou na okraj a oznamem k pozornosti.

Tak tedy autorka amoresperros.

Artaudovský vodopád syrovosti; hledání deleuzovského těla bez orgánů; podivuhodný humor. Vezměme si k ruce příměr Skácela: je to jak v bitce nahý nůž.

Ještě jednou si poslužme Deleuzem (a Guattarim) a jeho zásadní námitkou proti psychoanalýze. Freuda (a Lacana) filosof usvědčil z bloudění v kruhu rodiny: za vše může otec, za vše může matka, za vše může sex anebo jeho potlačení. Proti takovému "rodinkaření" staví schizoanalýzu, jejíž kodex předkládá v monumentálním díle Tisíc plošin. Schizoanalýza překračuje ono kritizované bloudění v kruhu rodinných vazeb a všech možných rodinných tajemství, jde mnohem dál, až tak daleko, že běžný rozum zavrávorá: schizoanalýza je připravena odhalovat nejpodivnější vrstvy lidské psýchy, k čemuž bere jako nástroje pojmy stávání se: každý se můžeme stávat čímkoli, třeba kočkou, s kterou žijeme; úniková linie: hledáme cesty z řeči, z předem připravených světů, konstrukcí, do nichž nás staví okolí. Učinil jsem ohromnou zkratku, ale tak nějak vnímám autorčiny texty, jako nabídku cesty z nejběžnějšího pojmu rozumu. Vzpomeňme jiného filosofa a nazvěme to dekonstrukcí konvence.  

Autorce je vyčítán neupravený způsob psaní. Výtka nejbližší, učitelská obsese. Ale čemu to vlastně vadí, když uvážíme, že žijeme v bezinterpunkční době esemesek?! Ano, nemá těsný vztah ke gramatice, ale tím nakonec netrpěl ani Hrabal. Je to překážkou čtení věci samé? Jistě není, neboť v námitkách kritiků se věc sama objevuje (pochopitelně také náležitě pohaněna).

Proč tedy číst amoresperros? Já osobně kvituji směs, kterou jsem heslovitě přednesl výše. Je to oproštěno od klišé, asi nejhorší tendence, jíž se lze v literatuře dopustit. Zkrátka, říká to něco možná ne nového, ale docela jiného. A právě střet s jiným, v nejhlubším filosofickém smyslu jiným, tedy světem, jak ho nemáme předpřipraven symbolickými rámci a schematismy všeho druhu, je cennou zkušeností.

A, odpusťte, co nám ještě autorka prostředkuje? Jen takovou malou interní záležitost, takové malé tajemství domu: na tomto serveru platí, jako ale už v každé společnosti, kde vládnou konvence, nepřímá úměra: čím lepší text, tím méně tipů; a naopak.    

Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

21.10.2016 19:00:33unisex

pěkný maštění ega

04.07.2016 23:01:24careful
To máš sice pravdu, ale když už poižiješ asi miliardu odborně znějících slov, tak bys měl použít přesný výraz.
04.07.2016 20:32:12Movsar

jedna teorie jazykové analytiky, pragmatika, říká, že podstatné je to, na čem se mluvčí shodnou. běžně se gramatika a pravopis používají promiscue

04.07.2016 20:19:27careful
Jo, ještě chci upozornit, že gramatika není pravopis, když u si tu hrajem na odborníky.
04.07.2016 10:36:55careful

...proč deviant..jak to čtu v komentech... ty to máš teda pěkně nalajnovaný... asi ti začnu, Movsare, přezdívat gestapák...ono se to asi celkem hodí:D...

04.07.2016 10:33:57careful

Proč je klišé nejhorší věc v literatuře?..spíš je nejhorší nepřítel rádobyuntelektuála:D....já myslím, že klišé se dají použít a hodně lidí je ráda vyhledává i zcela vědomě, prostě proto, že je mají nějaké rádi... jako třeba útočiště nebo tak...

...jinak gramatika...taky se jí hlavně v komentech moc nezabývám, ale chápu, že někomu to vadí a tak se snažím aspoň v dílech si to opravovat...

22.06.2016 15:16:43Movsar

podívej, lalulá, chápu, žes neunesla kritiku. píšeš špatně, hodně špatně. a ještě méně myslíš, případně nemůžeš jinak tos teď tady dvakrát - opětovně - dokázala. ale už jsem se s tebou vypořádal, nemám v úmyslu plýtvat dalších deset minut na extra komentář tvé blbosti. a to, že nerozumíš odkazům, žes nikdy nepřečetla než malého bobše, to se hněvej na sebe, žes nešla studovat. anebo nešel, jsi-li deviant.  

22.06.2016 15:11:16Saoirse

Jakto? Minimálně jsem řekla, že tu bezobsažně plácáš a že si tu z toho děláš deníček, ale tak ono tohle celé vzniklo jako tvoje reakce na kritiku na tvoje dílo, takže mě nepřekvapuje, že tohle prostě obtížněji snášíš. já za to nemůžu, an mě prostě ty tvoje vstupy působěj hrozně zakomplexovaně... takový to I wanna be cool, but I´m not :)

Ty máš nějakej problém s použitím rodů?

22.06.2016 13:33:12qíčala

:) pěkně hozená rukavice, Movsare, chválím, máš vytříbený instinkt vybírat si ožehavá témata, nutíš zamýšlet se ... Uvnitř celá křičím Takové pitomosti!, ale mozek šrotuje:)) Amoresperros čtu, když na ni narazím, a rozhodně zaujala. Hodně zajímavé obrazy, obraty, výjevy - jen mi vadí ta agresivita, s kterou to předkládá.Číst to každý den, tak asi vůbec nevycházím z domu:)) Nechci se procházet ulicemi s amoressperosinými přízraky v oku. Asi jsem příliš vyděšený čtenář, mně stačí naznačit a ne hned jednu ubalit! :) Ale nejsem znalec poezie, ani poeta, proto amoresperrosina dílka nekomentuji, jí by to nic neřeklo a mně by to nepomohlo:) Prostě se míjíme a není to její chyba a asi ani má.

Díky, že jsem si v sobě mohla vyjasnit (i když asi ne úplně, brouka jsi zasadil, byť do chudé půdy)

Jsi pěkný provokatér :D :D

PS: gramatiku bych řešila, kdyby mě dílko zaujalo., vždycky se první vrhnu na obsah a pak zkoumám krabičku ...

22.06.2016 11:40:43aleš-novák

tajnou součástí programu je i beseda s rudoarmějcem, který se na náměstí nechává fotit s japonskými turisty...

a možná přijde i kouzelník :o)


|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.