Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

+16 neviditelných
Těžký den referenta antipsychiatrie Hollého
datum / id23.07.2016 / 470509Vytisknout |
autorMovsar
kategorieÚvahy
zobrazeno1068x
počet tipů3
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Těžký den referenta antipsychiatrie Hollého

Filosof Michel Foucault to důmyslně tematizoval za použití své „archeologické metody“. Režisér Miloš Forman to umělecky ztvárnil v dojemném filmu Přelet nad kukaččím hnízdem. A ředitel psychiatrické léčebny Bohnice Martin Hollý to praktikuje. Řeč je o fenoménu antipsychiatrie.

Co je antipsychiatrie? Zkráceně, snaha vysvobodit psychiatrii z jakéhokoli mocenského režimu, důsledně ji postavit mimo staré pojetí instituce jako aparátu zákona. V jazykové sféře můžeme obrat demonstrovat na obměně pojmů směrem k hyperkorektnosti: namísto pacienta klient.

Stav, který Západ zažíval v 60. letech, dorazil k nám s velkým zpožděním. Socialismus, jakkoli je jen opačnou stranou téže mince (pokroku, ekonomického růstu), přece jen v sobě udržoval zbytky smyslu pro symbolické rámce, v nichž hraje represe podstatnou udržovací roli.  Z řady příkladů, za – podvratného - využití foucaultovské metody archivu, lze vypozorovat, že antipsychiatrie jako jeden z příznaků rozbití symbolična je definitivně i u nás. Soudy nerady vyměřují přísné tresty, lidé se bouří, jakmile je někdo zatýkán za použití násilí, rodiče neradi vychovávají děti, aby jim snad nepřivodili celoživotní trauma, a ti zvlášť deviantní pak děti doonce posílají do waldorfských školiček, v nichž platí přísný zákaz k dítěti pronést slovo „nesmíš“.

Přejděme ale k věci samé, situaci. Před týdnem přijala psychiatrická léčebna ženu, která se na toalatě kavárny rozhodla „jen tak“ přiškrtit náhodnou oběť, rovněž ženu. A tak ji týden pozorovali, ale nebylo na ní mnoho zajímavého, takový zlopověstný typ, jakých je historie kliniky přesycena; dnes jsou v módě děvčata, co se pod vlivem silných benzodiazepinů náhle rozpomínají na to, jak byla zneužívána otcem, neboť otec, pater familias, je jedním z nepřátel doby postsymbolické. Tak tedy žena, která se nepochybně z právního hlediska pokusila spáchat trestný čin vraždy, neboť snaha škrtit druhého za použití nástroje není ničím jiným, byla po týdnu vypuštěna do přírody. Psychiatrie nemá být zlá, opresivní, nýbrž hodná, povídavá, hledající zlé symboly v nevědomí.

Z novin pak víme, co se stalo pár hodin na to, co psychiatři seznali, že vražedkyně (právo pokus vraždy a vraždu samotnou klade pojmově na roveň) je zcela v pořádku, okolí nikoli nebezpečná: v obchodním domě na Smíchově ubodala jinou ženu.

A co na to ředitel kliniky Hollý? Prý nemohl vědět.., nevykazovala známky.. a tak podobně. Nedivil bych se, pokud by antipsychiatr Hollý došel s výmluvami až k tvrzení, že zavražděná žena možná do Tesca už pobodaná přišla z jiného obchodu a jen náhodou zemřela v blízkosti bohnické pacientky. Pokud psychiatři z Bohnic skutečně nebyli s to vysledovat příznaky vážného duševního onemocnění pacientky, a to ani při znalosti týden starého pokusu vraždit, pak by měli konstatovat spíše to, že obecně je psychiatrie jen šarlatánstvím a není s to v lidské psychice odhalit „zholla“ nic. Pak by ovšem přišli o job a placené dolce far niente, jak bychom mohli nazvat sezení s oněmi děvčátky fantazírujícími o bizarním dětství.

Postmoderní filosofové říkají, že vracet se již nelze, ztracené tradice již neobnovíme; že možné jsou jen pokusy o nalezení nových cest z chaosu této doby. Ovšem tak jako jsou soudy poslední kritickou instancí společnosti, tak by psychiatrie mohla udržet svůj status vědy a zároveň instituce. Pokud by se pak na smíchovskou vražedkyni někdo díval skrze takový objektiv, pak by se dle mého nemohlo propuštění konat.

Ale ředitel Hollý je znám svými mediálními výstupy, tedy žádné velké překvapení se nekoná. Je to člověk schopný mluvit hodiny a neříct vůbec nic. Je takovým zvláštním prvkem na poli české psychiatrie a pokud by nebylo téma vážné až mrazivé, propůjčil bych mu masku referenta Kubrta, jehož jedinou starostí v závodě je nedostatek gumiček.    

Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

24.07.2016 18:33:06careful

Nemám statistiku, abych porovnala, kolik lidí zabijí vrazi sérioví, vrazi masoví a kolik jsou prostě jen nahodilé vraždy v silném afektu, při rvačce atd.

Ty se samozřejmě předpovídat nedají a nedají se předpovídat ani vraždy inteligentních psychopatů, co se dokáží velmi dobře maskovat... 

...to, co s tím dělat neumí říct asi nikdo a vždycky bude docházet k nějakým omylům... ale četla jsem i případy nemocných lidí, co se sami chodili udávat na policii a hledali pomoc u lékařů (řada takových vrahů spácha dokonce sebevraždu, protože vědí, že jsou nemocní, neumí si pomoct a nedokáží se sebou žít)... ...každopádně bylo legrační, že tyhle jedince kolikrát nikdo nebral vážně, než se zjistilo, že už xy skutečně vraždili...

24.07.2016 17:43:58Movsar

jak jsem psal, zákon kauzu předstižnosti zná. a zná ji ještě ve výraznějším institutu, jakým je zjišťování subjketivní stránky trestného činu, tedy úmyslu/nedbalosti, případně ipohnuty atp. prostě se zkoumají všechny okolnosti věci a osoby a rozhodne se. někdo rozhodnout musí, rezignovat nelze.   

24.07.2016 17:39:56bříza bělokorá

A říká autor jak? Mě by to docela zajímalo. Nějak mi není jasné, jak by se to dalo předem odhadnout, když existue tolik možných spouštčů a tolik možných individuí. Tenhle případ je samozřejmě extrém, tam se to předpokládat dalo, ale bude taková žena riziková pořád? Trochu mi to připomnělo kauzu ohledně zveřejňování seznamu pedofilů, jenže to, že má někdo sklon k pedofilii ještě neznamená, že pro dítě představuje reálné ohrožení. 

Navíc Careful, ta žena není sérivej vrah, je to nemocnej člověk. Myslim, že z celkovýho procenta vrahů, přestavují ti, kteří vraždí sériově a obzvlášť brutálně, cekem dost malý procento. Takže i kdyby taková predikce možná byla, byla by z hlediska nějaký společenský ochrany stejně k ničemu.

24.07.2016 15:24:00careful

Zrovna jsem četla psychologii sériových vrahů a autor tam docela dost tvrdil, že predikce lidí s vysokým rizikem velmi brutálního chování je často možná a tito lidé často vykazují podezřelé prvky léta... samozřejmě je tu ale pak otázka, co by s těma lidma jako mělo vlastně dělat (když je u nich vysoké riziko, že můžou být velmi nebezpeční, ale ještě nic neudělali:D).

24.07.2016 11:28:48Movsar

ale přece můžeš předvídat možnost jednání, dokonce zákone s tím pracuje při důvodech vazby. a u dotyčné se přesně toto nyní stalo: důvod vzetí: hrozí, že čin zopakuje.

24.07.2016 11:09:54bříza bělokorá

Dobře , tak jinak, Movsare, ta ironie asi nebyla tak evidentní, jak jsem myslela. Neodsuzuju žádnou profesi, sou špatný a dobrý právníci, sou špatný a dobrý soc. pracovníci a sou špatný a dobrý psychiatři, nedůtklivě ses chytil toho naprsoto nepodstatného. Trochu polopaticky, jo? Lidi se nechovaj podle vzorce a těžko můžeš predikovat něčí chování. A těžko můžeš obvinit jednoho psychiatra. 

23.07.2016 16:35:09Baivioce

Movsar: O správnosti zákonů se nemůže pochybovat?

23.07.2016 16:33:01Zdenda

Já jsem topič a neznám mezi topiči žádného zloděje. Zato mezi netopiči jich je opravdu mnoho.

23.07.2016 15:56:48Movsar

baivoic: to je omyl, psychiatrie ze zákona má omezující kompetenci.

bříza: psychiatrie patří k přírodním vědám, nikoli humanitním. neznám mezi právníky žádného zloděje, a znám jich hodně, zato mezi neprávníky jich je opravdu mnoho. nevím, o jakém paradigmatu mluvíš, ale směšuješ vědy naprosto odlišné. takový nějaká lidový hokej.

23.07.2016 13:41:15bříza bělokorá

Přesně... Psychiatrie je pavěda, právníci sou zloději a statistika nuda je. Oni vůbec obory, který pracujou s lidma sou takový divný, prostě lidi se nechovaj podle vzorce, sociologie, psychologie, psychiatrie, soc. práce... těžko mohou vycházet z jednoho paradigmatu.  To je, myslím i důvod, proč jsou tyhle obory politicky zneužitelné (sociologie jako buržoazní pavěda a ideologická služka imperialismu).

Těžko můžeš obvinit jednoho človka byť je to asi nejjednodušší. Pamatuju si případ, kdy kluk z výchovnýho ústavu rozflákal hlavu vychovatele o dlaždičky, podotýkám, že mu vychovatel v průběhu sporu taky jednu střelil. Kdo je viník?


|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.