Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

On-line

  +1 neviditelných
  Místa věčného napětí
  datum / id26.07.2016 / 470630Vytisknout |
  autorMovsar
  kategorieMiniatury prozaické
  zobrazeno659x
  počet tipů8
  v oblíbených0x
  zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
  Místa věčného napětí

  Místa věčného napětí

  Nad ní betonová klenba barrandovského mostu, pod ní sedátko bicyklu a před ní výlet. Až bude mít dost, složí to někde u řeky a bude-li voda dost křišťálová, zchladí ona místa věčného napětí.


  Svár páru

  Zahájili svůj svár v metru. Snad že pod zemí naleznou pro svou věc lepší kulisy: tmu, vlhko, tíseň. Hádali se o dítě, taková zjevně asociální dvojice, hádali se o svá rodičovská práva. Takové klišé. Byli všichni tři, i s malým v kočárku, zas jako v mateřském břiše. A ono kručelo otázkou: když se tak hádáte, měli jste tenkrát skutečně dobré úmysly? A oni se pak jako zázrakem smiřovali, vlak přijížděl a dítě celou cestu až k Můstku křičelo. Ale byl to dobrý křik, jen tak z rozmaru. Anebo z neurózy?


  Štefánikova, ulice morytátů i erotiky

  Projíždím Štefánikovou a po stranách je to samý pražský morytát. Tam prostitut ubodal svého staršího milence, tam zas šílená neznámou paní v obchodním domě, v oddělení domácích potřeb. Před pár dny, zrovna bude mít pohřeb. Ale nejsou cestou jen morytáty, dávají se i příběhy erotiky. Támhle je Petřín a tady v tramvaji v horku holky větřím.


  Škrabal z Novinek

  V Portugalsku se narodilo první dítě se zakrslou hlavou. Mohou za to komáři z Ria. Novinky o tom píšou, jako by to byla nějaká senzace. Ten malý tvor, co nemohl vědět nic o ohrožení, bude navždy poznamenaný a nějaký škrabal tady o tom referuje jako o děravých silonkách zpěvačky Bílé. Takový škrabal je právě jako komár z Ria: čtenáři, který ho vezme vážně, zakrní mozek. Plác!


  V pouštní hodině noci

  Noc vyprahla až k pouštní hodině. Nekonečným pískem neuronů plují vzpomínky, foukne to a jdou tím nebo oním směrem. Chvíli se třpytí ve světle měsíce, ale pak mizí za obzorem mysli, aby se tam někde proměnily ve sny. O tom už ale nic psát nemůžeme.


  Půlnoční protokol

  Před půlnocí v rozhlase hrají hymnu. Třeba někteří posluchači i vstávají, z úcty k státnímu symbolu. Co by na to řekl pan Špaček? Snad by měl výhrady k pyžamu, jenže chtít po dobrém občanovi na prahu usnutí ještě výměnu šatů, to by bylo příliš. A tak by, sice nerad, pyžamu připustil. Jinak bychom tu ČEZkou republiku mohli rovnou rozpustit.


  Ráj už byl

  Ráj už byl. Skutečně je to tak, že se mu v čase jen vzdalujeme. Ať už to byla zahrada nebo ostrov nebo jen dobrá doba, pomalu to mizí. A jak se kolem rozlévá prázdno a jen paměť a blednoucí obrázky na papíře drží něco z té doby a míst, člověk se častěji dívá nahoru, jestli se nepotrhají mraky a alespoň na okamžik jimi neprojde světlo. Ráj už byl, ale třeba naděje na drobná světélka cestou do neznáma nejsou tak málo.

  Sdílejte dílo:  Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

  |< <
  > >|

  29.07.2016 19:27:35Lnice

  V pouštní hodině noci***

  27.07.2016 12:33:00lawenderr

  ... snad by měl výhrady k pyžamu ... laskavý humor:)* (ale je tam toho víc:)

  27.07.2016 08:48:56ysslandia
  redaktor poezie

  vieš to, zaujímavé postrehy

  26.07.2016 23:25:04Rylwen

  Dneska celé! Měl jsi fakt dobrý den....

  26.07.2016 21:24:30blacksabbath

  sedmero napsání...... sedm hvězdiček......./*******

  26.07.2016 20:38:24aleš-novák

  škrabal...

  26.07.2016 18:59:58Kočkodan
  Když se ozve Kde domov můj,
  tak rychle z duchen a hezky stůj.

  ***

  Jakmile z rádia hymna hřímá,
  vlastenec povstane, i když už dřímal.

  |< <
  > >|
  Všechny kritiky na jednu stránku  Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
  Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.