Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

+1 neviditelných
Podivuhodná praxe slečny Dombrovské
datum / id27.07.2016 / 470668Vytisknout |
autorMovsar
kategorieÚvahy
zobrazeno834x
počet tipů7
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Prolog

Malá úvaha nad některými výstřednostmi současné společnosti.

Podivuhodná praxe slečny Dombrovské

A skleněnej medvěd s šesti nohama a rotující kedluben a myš co hrála na buben.

Amerika, země rozporů. Na jedné straně konzervativní, vzešlá z askeze prvních kolonistů, na druhé straně fantasmagorická svým sektářstvím, a poskytující ideji svobody bezbřehost. Postmoderní éra nalezla v Americe, přesněji Spojených státech, ideální zázemí: blahobyt, mnohost forem, toleranci. A – vylila se z břehů.

A tak k nám přes oceán, byť s pochopitelným zpožděním několika desítek let, dorazily všelijaké fenomény, jež si nezadají s tím, co viděl Chvastoun Pražského výběru na Miami Beach.

Tak nedávno na jedné internetové televizi mluvila slečna Dombrovská o své praxi. Spočívá v tom, že svým klientům radí, jak si mají vést diář, v kolik hodin by měli ideálně vstávat a jak si „udělat revizi v životě za 28 dní“. Zejména ona časově vymezená metoda „revize života“ je  komická, připomněla scénu z bláznivé komedie Něco na té Mary je, v níž hlavní hrdina jako stopař nasedne do auta šílence, který mu vypráví o podnikatelském záměru prodávat kazety s meditací nikoli v 7 minutách jako konkurence, nýbrž zázračně redukovanou na 6 minut, tzv. šestiminutovky!

To, co se na jinak seriozně se tvářícím internetovém kanálu probíralo, není až tak úplnou novinkou, říká se tomu koučink a jak jsem se už dříve dozvěděl, je to velmi nákladná záležitost. Ponejvíce si koučink objednávají velké nadnárodní korporace a neváhají prý utratit stovky tisíc za to, že jejich zaměstnancům koučové radí, jak správně sedět u počítače a jak po práci komunikovat s manželkou. Můj skromný tip je, že za objednávkou takových služeb je buďto nějaké sektářské blouznění šéfa z USA, nebo jde o pohodlný způsob, jak „optimalizovat daně“, resp. jak si ve spolupráci s kouči uplatnit nadměrné odpočty.

Na podivuhodné praxi slečny Dombrovské bychom mohli najít mnoho neuralgických bodů současné společnosti. Mohli bychom si všímat znejistění člověka, který přišel o všechny dříve platné referenční rámce; mohli bychom si všímat úpadku vědění, neboť pokud někdo bez zjevné mentální vady potřebuje druhého, aby mu sdělil, jak si vést diář, jde o tristní stav; mohli bychom na koučinku nebo parapsychologii, esoterice nebo jak onu praxi nazvat demonstrovat krizi pojmu práce a úbytek smyslu vůbec. Taková úvaha by ale nebrala konce.

Formulujme závěr v poněkud obecné rovině: Mohli bychom s vattimovským optimismem v takovém až bláznivém množení možností a znepřehlednění světa vidět příležitost k emancipaci. Anebo se můžeme jako zastánci tradičních pozic hněvat na postmoderními silami zapříčiněné rozbití symbolických rámců, z jejichž střepů už pevné představy o světě a společnosti, natož o pravdě neposkládáme. Druhá cesta je pravděpodobně nemožná, neboť návrat by znamenal popření mnohého z toho, co víme, a pokud by snad mohl být zrealizován, vědění, jemuž můžeme říkat třeba pokrok, by nám vězelo v mysli jako zapřená rybí kost v krku. První cesta je cestou naprosté afirmace, o níž snil ve své pojmové postavě nadčlověka Nietzsche; možná ne nadarmo se jeho prorok vyskytoval ponejvíce v horách, kam všechen tok možností vylitých z břehů nedosáhl.

Kterou z výše nastíněných cest se společnost vydá, nevíme. Náhoda leccos mění. Co si ale uvědomit můžeme je, že podobným bizarnostem jako jsou revize v životě za 28 dní je nejlepší se smát, neboť ony jsou tím posledním, co by nám ukázalo směr. To už snad spíše rotující kedluben!       

Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

30.07.2016 17:13:34careful

... mně se nelíbí, že k tomu šéfové někoho "nutí" z pozice moci a stejně se mi nelíbí, že tihle šarlatáni bohužel vymývají mozky často i dětem... když si chce palici někdo vypláchnout sám a dobrovolně (protože toho v ní buď moc nemá, nebo tam má pěknej bordel) ať si to dělá u jakého kouče chce a mapuje a odháčkovává si vagíny a jiný broskvoviny, ale někoho k tomu nutit, to by mělo být snad i trestný...

29.07.2016 19:28:06vk
redaktor poezie
no, text znie dosť pesimisticky, že ľudia hlúpnu a tak, takže to zvádza
29.07.2016 16:24:12Movsar

tak j epřesně to, co si nemyslím.

29.07.2016 14:58:55vk
redaktor poezie

Každá generácia si myslí, že je inteligentnejšia než tá predošlá a múdrejšia ako tá nasledujúca.

G. Orwell

28.07.2016 11:45:40aleš-novák

dávný obchodník s deštěm neměl o mnoho víc vědomostí než ti, kterým ho prodával...

Pokud existuje poptávka, vznikne i nabídka...

28.07.2016 11:12:44Movsar

ano, ale v oficiálním kurzu? při současných vědomostech?

28.07.2016 11:08:47aleš-novák

vždyť obchodníci s deštěm existovali odnepaměti, to není jen aktuální jev...

28.07.2016 11:03:55Movsar

tos řekl přesně, dává "dobré" rady. druhá strana mince je, že tyhle rady jsou natolik banální, že ti je dá sousedka, co ji potkáš u dveří, kamarád na pivu, kolega v kanceláři o polední pauze a tp. jen současná společnost z tohohle dokáže udělat živnost..

28.07.2016 10:46:05vk
redaktor poezie

preletel som jedno jej video a zdá sa, že dáva bežné rady, ktoré by prospeli každému vrátane mňa - meditace, relaxace, sport, lekárske prehliadky, dobre jesť, dobre spať...

28.07.2016 10:03:16Movsar

jistěže má, viz konec a ostatně i místopisný úvod do tématu.

jistě, ztráta autority je jedním z příznaků současnosti, v níž už symbolično, onen lacanovský velký druhý, ať už jím je bůh, pater familias, učitel ad., zmizelo. to, nad čím se z duše směju, je, že lidé jsou tak hloupí k ochotě vztáhnout se jako k autoritě ke "kouči". a když jím je tak prostomyslná bytost jako slečna dombrovská, pak je to zvlášť tristní. ale s osttaními kouči to nebude o moc lepší.   


|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.