Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

+6 neviditelných
O stárnutí - fejeton
datum / id01.08.2016 / 470852Vytisknout |
autorkuča
kategorieFejetony
zobrazeno372x
počet tipů11
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
O stárnutí - fejeton

 

   Docíliv dvacítky cítil jsem se mlád, o deset let později jsem si říkal totéž. Nyní už bych si ohledně mládí vysloveně lhal a to se nemá, protože kdo tak činí, dostane se do pekla nebo do podobných končin.

   Jsem realista – pečlivě pozoruji a citlivě vnímám, jak se tělní mechanismy opotřebovávají, obrušují a puchří. Čas od času si dokonce jednotlivé části mého korpusu vezmou oddechovou pauzu, kterou jim rozmluví až hbité ruce mých ošetřujících lékařů. Ve stále větší míře využívám zdravotnických služeb, stále méně jsem však oblíben u nemocniční pojišťovny.

   Narůstající věk jsem si poprvé, ale zplna uvědomil v okamžiku, kdy jsem chtěl po chlapsku (= v umyvadle), smýt pot a špínu ze svých nohou. Končetinu jsem jako vždy vyšvihl, položil, opláchl, ale již nevyndal. Začala totiž náhle brnět a třást se tak úporně, že nezávisle na mé vůli vyšplíchala z umyvadla veškerou vodu. Tím ovšem hůř – mlátila sebou dál a mé nebohé klouby zvonily o bílou keramiku jak pražská Loreta. Po pár minutách se začala pohybovat i noha druhá, ta, na které jsem dosud v pozici indického fakíra stál. Zatímco nohou skrčenou v umyvadle projížděla zničující křeč, nohu, kterou jsem dosud udržoval na podlaze stabilitu, ovládal pokořující třes.

   Bylo jasné, že dlouho nevydržím – zavřel jsem oči, a dodávaje si odvahy výkřiky amerických rangers, vykopl jsem vztyčenou končetinu z posledních sil prudce vzhůru…. Uklouznutí na mokré podlaze, následný pád (resp. žuchnutí) a úder do spodiny lebeční si kvůli těžkému otřesu mozku dodnes nevybavuji, takže je nebudu a ani nemůžu nijak obšírněji komentovat, natož zajímavě vylíčit…

   Ve světle těchto událostí jsem přehodnotil své možnosti a už to nezkouším – ne nebojte se, nohy si myji občas dál, ale už jen ve sprchovém koutě. Důsledně totiž využívám dobrodiní a pomoci robustních nástěnných madel.

Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

25.08.2016 09:27:09Horác

Pravda, neovládat jistou končetinu je vskutku hrozné, až v určitém momentu tristní. :-)

25.08.2016 09:09:53Gora

Horác: když neovládáš končetinu, tak je to dosti hrůzná situace, že,,,ale kuče vybruslil se ctí a ty na tom kole taky:-)

25.08.2016 08:39:54Horác

...Goro, máš na mysli, "hrůzný" dík tomu bilancujícímu prvnímu odstaveci? Já jsem tuhle v lese řešil něco hodně podobného po jistých kilometrech a při přehazování nohy z horského kola...Uvázla mi za sedlo a ta stojící se mi rozklepala křečí. Naštěstí jsem byl kdesi hluboko a nikde ani živáčka. Když jsem se zvedal z borůvčí, ťukal jsem si v duchu na hlavu..... Ale nic mě nezastaví.:-)

Kučo jsi borec...pobavilo, paráda:-)

03.08.2016 18:02:26MKbaby
Au :-D
02.08.2016 21:55:08Promenlivynick

Tak to já si budu v umývadle mýt obě nohy současně.

Nevím sice jak na to, ale tvoje děsivá zkušenost s jednou nohou mi zabraňuje zkusit to jinak ..

02.08.2016 20:07:37kuča

Dneska mi stačí probrouzdat namydlené bosé nožky večerní rosou. :-)

02.08.2016 18:59:08aleš-novák

taky by se dal použít splachovací záchod, vlastně :o)

02.08.2016 16:46:31Kolobajda

Sice bych usoudil, že sis to vymyslel, ale prvotní příčinu asi ne, znám to. Nohu v umyvadle - umýt, utřít a pak ještě tu druhou? No bejvávalo. Už asi rok používám lavór. A můžeš si ho dát k televizi a k tomu ještě kafíčko. Ale jako inspirace na natočení grotesky - senzace!!!    : -))   /***

02.08.2016 00:07:33Kočkodan
Bacha Jirko, Honzo, Kadle
na haksničku v umyvadle,
někdy nemá zrovna kvalt,
než opustí bílý smalt.
01.08.2016 22:18:18Gerty

To jseš a tom ještě dobře.


|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.