Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

+14 neviditelných
Víra, naděje, láska
datum / id21.08.2016 / 471484Vytisknout |
autorMovsar
kategorieMiniatury prozaické
zobrazeno1139x
počet tipů10
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Víra, naděje, láska

Víra

2. červenec, 1816. Atlantický oceán, pobřežní vody Mauritánie. Loď se nebezpečně blížila šelfům, kapitán ale v zarputilé snaze dosáhnout vytýčeného cíle odmítl změnu kursu. Pak přišel náraz, masa vody rychle vnikala dovnitř trupu. Pastor přikázal modlit se. A tak se všichni muži modlili. Pod lodí kroužilo hejno žraloků bez boha. Z více než stohlavé posádky se po patnácti dnech strávených na voru zachránilo patnáct lidí.

Malíř Théodor Géricault o dva roky později dramatickou událost ztroskotání ztvárnil v obraze Prám Medúzy. Pár let poté, v dvaatřiceti letech, sám umírá.

12. srpen, 2000. Barentsovo moře. Jaderná ponorka pluje hlubinou, přestože její směr je určován počítačovým programem, klouže jako ohromná černá ryba. V jejích útrobách je přes sto námořníků. Někteří pracují, jiní si krátí čas řečmi, většinou o ženách. Z plechových skříněk na ně hledí neživými pohledy modelky vystříhané z časopisů. Najednou klidnou vojáckou chvilku přeruší detonace. Lodní důstojník klidní situaci, daří se mu to po celou dobu několika hodin. Oči krásných žen z obrázků rychle vlhnou.

Zatímco nad hladinou počítače zběsile pracovaly ještě mnoho týdnů, ty pod hladinou vzal výbuch v jediném okamžiku. Prostor uprázdněný víře.     


Naděje

Probační úředník přikázal odsouzeným k veřejně prospěšným pracím: „Posbírejte všechnu naději světa a vložte ji do této obálky. Zásilka bude odeslána do vzdálené galaxie.“ Ale oni byli bezradní, chodili sem a tam, hodně kouřili, dohadovali se, jak a kde začít. Taky měli strach, že jim nebudou uznány hodiny trestu a budou muset nastoupit do vězení; někdy nemluvili o ničem jiném. Ze samého zoufalství se dožadovali instrukcí. Nikdo jim ale žádné nedal. Na konci týdne přijel úředník. Odsouzení, samí drobní zlodějíčci, neplatiči alimentů a jeden roznašeč pohlavních chorob, se třásli. Muž v obleku nahlédl do obálky. Usmál se, olízl její okraje a každému potvrdil hodiny. Nasedl do auta a odjel směrem k hlavní poště v Jindřišské ulici.  


Láska

Chodil se na ni dívat do Lidlu na kraji města. Kdysi ho odbavovala u pokladny a když se na něj usmála, uvízl mu ten obrázek v mysli. Měla nádherný předkus, bílý do kokosu, a taky měla plachý výraz můz. Nepotkával ji tam ale více než jednou do měsíce. A když už se to stalo, obvykle u regálů s mléčnými výrobky, nic nevěděla o jeho něžných fantaziích, jež k ní choval. Byla hubená a jemu to v jakési barokní rozcitlivělosti až vhánělo slzy do očí; ptal se sám sebe: trápí se kvůli něčemu? Jednou byl svědkem, jak se jí dva rozkurážení vagabundi s nadějí k flirtu ptali po chuti ovocného piva. Odbyla je. Byl rád.

A pak už tam nechodil. Náhoda tomu chtěla. Ani jeden z těch dvou nevěděl, kde je druhému konec. Láska je tajemství.  

  

Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

24.08.2016 08:17:46Movsar

díky, přátelé. jsem rád, že jste se zastavili a napsali.

 

22.08.2016 21:35:35careful

Nessun dorma se k tomu hodí skvěle... vždyť je to o maníkoj, co věří, že miluje zlou princeznu, která tak trochu vraždí...má totiž naději, že si ho místo sekání hlavy třeba vezme...no a nakonec je láska, kdy se ta sériová vražednice prostě najednou rozhodne, že si ho teda vezme, protože jí imponuje, žemu ani moc neva, že mu chtěla zmučit otce a je mu dost u zádi i holka, co se kvůli němu zapíchne...

22.08.2016 21:16:32Evženie Brambůrková

Dnes je to opravdu zadumané,  Naděje a Láska jsou pěkné. /T

Ta první by stála za prozkoumání, díky za námět.

Nevím, zda by se k tomu Nessun dorma hodilo, je mnoho nahrávek, i ta s Pavarottim není špatná.

22.08.2016 19:58:45Zdenda

Dík za tip. Francouzsky umím perfektně.

22.08.2016 19:50:29careful

Jo a knoha je, přímo z vyprávění chlapa, co to přežil...ale asi se musíš naučit francouzsky...

https://www.amazon.com/Alexandre-Corr%C3%A9ard/e/B004N0M6TG

22.08.2016 19:30:07careful

...a knihy píší samí chytří (v dnešní době obzvlášť:D)...

jde tam hlavně o informace...četla jsem několik různých článků a ty základní informace se nemění...je tam proč a jak k tomu došlo a jak a proč tu lidé imřeli...je to poučné...umění z toho můžeš udělat ty...jako ten malíř......pokud použiješ to důležité a ne hloupé strašení žraloky jako Movsar...

22.08.2016 19:11:51Zdenda

ach jo, to psal nějakej debil... já myslel nějakou knížku...

při požáru v divadle (kině, klubu) vždycky všichni uhořej, to není tak zajímavý

22.08.2016 19:08:49careful

třeba tu: http://www.dedenik.cz/2010/06/01/rozhlednik-horror-pramu-medusy/

..a na xmanu o tom něco bylo...ale jmenovalo se to nějak jinak...je toho o tom napsáno dost...narozdíl třeba od té krásné katastrofy v divadle, jak se tam tehdy uškvařili kvůli nedostatečnému uniku...

...Pavarottu je tlusťoch, kterého si pod princem fakt neumím představit a jeho hlas se mi moc nelíbí...

22.08.2016 18:47:51Zdenda

To máš fuk, Pavarotti je bezvýznamná nula.

Docela byc si o tom ztroskotání meduzy něco přečetl. Doporučte mi něco. Šup.

22.08.2016 18:37:36careful

...to dorma se normálně píše asi s malym...našla jsem to v jiném formátu, ale jen od Pavarottiho a toho nemusím:/...


|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.