Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

On-line

  +1 neviditelných
  Digitální revoluce a její otázky
  datum / id04.09.2016 / 471865Vytisknout |
  autorMovsar
  kategorieÚvahy
  zobrazeno897x
  počet tipů5
  v oblíbených0x
  zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
  Prolog

  Pár poznámek - otázek k fenoménu "digitální revoluce". Vážným zájemcům doporučuji texty autora Luciana Floridiho, který téma promýšlí zásadním způsobem.  

  Digitální revoluce a její otázky

  Otázka č. 1

  Sdílíme svůj svět už i s pokémony. Jsou kolem nás, i když spatřit je není jen tak: musíš být technologicky vybaven, pokemonfriendly. Ze světa nám udělali pohádku pro děti, ti dobří lidé ze Silicon Valley. Lze ještě zastavit infantilizaci, když tak mocně povzbuzuje chuť k nákupům (zbytečností)?


  Otázka č. 2

  Zas se čeří hladiny internetu, někdo řekl něco skandálního. Je třeba diskutovat, dávat slova do pranice, sekat, plivat, prostě účastnit se tahanice. Ještě že si civilizace ten internet udělala, jinak by neděle byly jen kávička, pudink, černobílý film a na horizontu nejvíc tak pondělí.


  Otázka č. 3

  Člověk je stvořen pro soužití s pár desítkami lidí, nejvíce tak do stohlavé tlupy. Jak se naučit v globalizovaném a digitalizovaném světě být sousedem milionů a miliard lidí? A – poučí nás večer ve zprávách, nebo zas jen poreferují o tom, kde kdo boural a kolik stojí vyrobit pětník?


  Otázka č. 4

  Digitální revoluce nekosí hlavy, nejhůř někdo spadne ze skály při chytání pokémona nebo zemře žízní při hraní počítačové hry. A přece je smrtonosná: rozkládá člověka do dat, staví kolem něj ostnaté dráty z pixelů, upírá mu právo na soukromí a taky třeba na to být zapomenut. A co nabízí? Třeba digitální demenci, napadá mě. A co ještě? Je toho tolik a stojí to za to?

  Sdílejte dílo:  Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

  |< <
  > >|

  06.09.2016 11:57:37Movsar

  vystihl jsi přesně jednu z hrozeb digitalizace: dá se zdánlivě svobodný prostor masám a elity si je ochočí za prvé, to jsou ty autority na fcb, a zadruhé o liddech posbírají užitečná data. myslím, že obojí se děje. jak si jinak vysvětlit, že mi na mail chodí nabídky mně neznámých korporací, které ale docela přesně odhadují mé možné zájmy, potřeby..

  06.09.2016 11:54:43Safián

  Takto jsem to vůbec nemyslel. V tom všem máš jistě pravdu.Ale co hrozba té nejtotálnější totality, kterou digitalizace umožní? i stádo oveček si na louce vymezené elektrickým ohradníkem blažene beká, než ho zaženou na jatka. Kolik ovčáků a psů takový ohradník ušetří!

  06.09.2016 11:19:21Movsar

  virtuální masy, nebo vyjádřeno zavedeným pojmem "multitudes", lze nahlížet dvojí optikou: optimisticky, jako emancipační a zbližující konstrukt, nebo peseimisticky, jako prohlubování individualizace, "upsávání do soukromých světů", tendování k banalizaci (sdílení dojmů na fcb např.) a narcismu. jsem spíše skeptik. v diskursu vědy o nových médiích se ta revoluce považuje za 4., po objevu heliocentrismu (kop.), evoluce (darw.) a nevědomí (freud). .   

  06.09.2016 09:22:26Safián

  Movsare, otázku stádnosti jsi hodně zjednodušil. Zaměňuješ ji za pouhou skupinovou hašteřivost. Vylučování ze stáda patří k dávným a tradičním technikám. Stejně tak formování stáda. Digitalizace ovšem tomuto formování dodává nové dimenze a novou efektivnost. Revoluce to jistě je, teď jen, jestli to náhodou není největší a doslova osudové kontra v dějinách.

  05.09.2016 22:46:35Movsar

  přátelé, mám pocit, že vás revoluce nechává chladnými. přitom to skutečně je revoluce: vědění, vnímání, vztahů, utváření identity. jsme ONLIFE a nejde to vypnout.........  

  05.09.2016 22:00:16Evženie Brambůrková

  Mám přátelé, které mohu potkat osobně. A když vypadne síť, jdu si číst.

  Člověk by mělmít i jiné zájmy. 

  05.09.2016 20:30:57Stázka

  to máš pravdu... živý dialog je mnohem krásnější, ale když tu možnost nemáš a zároveň máš někoho rád...je to hezké...a větvit řeč, zabíhat, to jde i částečně virtuálně.-)

  05.09.2016 20:24:38Movsar

  opravdový dialog. je nutné číst i z hlasu, gest, být v konteaktu, řeč se větví, zabíhá, to počítač neumožňuje.

  05.09.2016 20:16:27Stázka

  dialog musí být vždy živý?.-) nemyslím....-)

  05.09.2016 19:50:18Movsar

  s:vzdálenému nablízku. to je ovšem otázka, o jakou blízkost jde, jaká to je blízkost. zdali to pak není jako s dialogem, který v počítači možný není, vždycky musí být živý.

  sa: i ta stádnost má své meze. třeba je paradox, když různé diskusní skupiny na netu vylučují ty s jiným názorem. do stáda tedy nemůže každý.

  m: žijeme v hyperkorektní a hyperprávní době. do ústavy zahrnujeme vše možné. prakticky vymahatelné z toho není snad ani procento.

   

   


  |< <
  > >|
  Všechny kritiky na jednu stránku  Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
  Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.