Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

+16 neviditelných
Spánombohom, odchádzam od vás
datum / id20.09.2016 / 472344Vytisknout |
autorMovsar
kategorieOstatní nezařaditelné
zobrazeno1472x
počet tipů3
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Prolog

K jednomu malému příspěvku do dějin bizarelie.

Spánombohom, odchádzam od vás

Televizní studio. V záběru muž v obleku. Upřený pohled šílence a rotřesený hlas kontrastují s pevným držením robustního těla. Vladimír Mečiar vede smuteční řeč nad svým koncem ve vysoké politice. Sebelítostivá kantiléna je zakončena skutečným zpěvem. Vladimír sejme brýle a spustí: „Mal som rád život a mám ho rád. Viete čo? Poďme, zazpievame si: Spánombohom odchádzam od vás, neublížil som, neublížil som, žiadnemu z vás. Papá.“ V očích medvěda se zaleskne ona dobře známá „druhá slza“, ono Kunderou tak často tematizované dojetí nad svým vlastním dojetím.

Je to náhoda, že ze Slovenska po téměř 20 letech přichází podobný projev velkolepého odcházení, byť v mnohem zanedbatelnějším prostoru amatérského literárního serveru? Nejspíš ne, na teoriích o národní povaze něco bude.

Tak se s námi loučí, dojatý ze svého dojetí, autor okoloiduci. Na rozdíl od Mečiara ale v jeho jakkoli neméně bizarním projevu není mnoho vlastního: tři řádky textu, z toho dva řádky vykradené, jeden vlastní. Ten je ovšem známkou jeho poctivé práce, jakou nás vždy uváděl do literárního vytržení. Dopřejme mu ji tedy ještě v ozvěně: „plus-minus jsem vás měl rád.“ Jeho dílo tady bude chybět. Stejně jako Mečiar politice, městu a světu.

Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

24.09.2016 07:18:34R. L.
Koukám, že tady jenom blijete - docela dlouho - - -
23.09.2016 15:12:49Oldjerry
korektor

careful - debily sis tam implantovala ty - u mne je nenajdeš.  Neposouvej mi své názory a výrazy.  Takže jste se rozhodli uštěkat každého, kdo bude mít jiný názor, než vy.  S tím nic nenadělám, já už mám své boje dobojovány, a vás  nakonec uštěká čas.  Já to sice nezažiju, ale vím to naprosto jistě (:-D

Teď jsem si uvědomil, že jsi sama připustila, že jsi pokřivená (na rozdíl ode mne  jsi to skutečně napsala).  Pokřivených jsem si užil 40 let ažaž, takže to tady  nechám pokřiveným a jedu si po svým prkně.

 

 

23.09.2016 13:40:08careful

Movsare, patříš do skupiny ambiciozních spisovatelů, nebo mezi ty, co tu sedí aby necucali pivo? 

Já teď přemýšlím, kam patřím já.:DD

 

23.09.2016 13:21:04careful

by mě zajímalo, jak odjerry odlišuje ty ambiciózní od těch "debilů", co sem chodí, aby nemuseli cucat pivo...není to trochu deklasifikace?

23.09.2016 12:52:48Movsar

jistě se občas něco přežene, v tom ti dávám za pravdu. zaujal mě ale ten hygienický přístup k webu: raději ať (si něco) píše, než aby cintal pivo. to je dobré, já mám taky výchovné tendence. 

23.09.2016 12:46:05Oldjerry
korektor

Movsare - ahoj:  to je psané mnou a tebou v různých polohách. Myslím že srovnávat úsudky na literárním webu a rozsudky  ve světě práva je nesouměřitelné - třeba v oblasti profesionality: Pokud budeš hodnotit dílo poety-profesionála - dej mu záhul, jsem pro, ale tady rozlišuj ambiciózní autory od těch, kteří jen mají nějaký názor a hledají ty, kteří to cítí stejně. Je lépe pro něj i pro lidi kolem něj, když píše jakkoli, než aby seděl u pocintaného stolu  cucal teplé pivo a kecal  nesmysly s ostatními žvanily (nebo kecala o pitomostech na pavlači) (:-D  Já to taky tak docela nezvládám - ten osobní přístup potlačit není žádná prdel, proto tak i přesto, že jsem podle vlastního přesvědčení mimo nebezpečí zvolení do  kritické party, jsem se toho předem sám vzdal. Jistota je jistota...

Jako s rezervou braný příklad je to srovnání se soudem ovšem nakonec přijatelné. 

23.09.2016 12:01:59careful

Mnohým stačí, když jim dáš zákon...jakýkoli...nepřemýšlí nad ním, ani neberou v potaz možná zneužití...oni se ho hned jen chytěj a je svatej a tvoří novou morálku:D... hlavně aby nebyla socisalistická!!!...tedy tak jak ve své hlavě vidí socialiozmus StvN, který si ze socíku tolik pamatuje...

není někdy pomoc právě v oné deklasifikaci... takovej jako StvN by to potřeboval jak sůl a nejen na Písmáku a nejen slovy...

23.09.2016 10:46:25Movsar

jak jsem už psal, oldjerry, je to věc vnímání veřejného prostoru: můj názor je, že se prostřednictvím sporů kultivuje. je to podobné jako v právu: nebýt soudních sporů, nevěděli bychom, co to právo je. měli bychom jen zákony a ty samy o sobě neříkají nic, podstatná je až jejich výklad, judikatura, teprve v ní si přečteš, co vlastně zákon, norma je (v praxi). a stejně tak pismak: teprve ve sporu si o sobě přečteš, co/kdo vlastně jsi.   

23.09.2016 10:39:12Oldjerry
korektor

Strašně moc keců o ničem. Jeden si mastí ego na druhém a všichni zapomínají na to, že kdyby vzali vážně ty dehonestující  žgryndy a porovnali svou tvorbu s těmi na které se namnoze odvolávají, nenapsali by ve studu ani písmeno. Jsme na amatérském literárním serveru... ne, že  by  byla kritika zbytečná, nebo dokonce škodlivá, ale měla by být uměřená prostředí - tak psaná a taky tak přijímaná. To znamená se kriticky dívat a na kritiku sebou napsanou. Pořád je ještě tendence (nebudu jmenovat) vkládat na posílení argumentu i osobní narážky a občas i urážky. 

VÁŽIT SLOVA... mají pomáhat, ne deklasovat

22.09.2016 14:50:52Aššurballit

careful: podla mna je to nezne ceske postuchnutie


|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.