Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

+13 neviditelných
Skutečná řeč není bez chvění
datum / id22.09.2016 / 472401Vytisknout |
autorMovsar
kategorieMiniatury prozaické
zobrazeno1195x
počet tipů12
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Skutečná řeč není bez chvění

To jižní místo

Šla Václavákem a svítila svým podbřiškem. Vtěsnán do krémových kalhot, klenul se světu navzdory. A ty by ses vydal k tomu jižnímu místu jejího těla jako pták k ostrovu hojnosti. Strávit tam pár lepších chvil.


Malá smrt

Těmi stehny bere dech. Kdekdo by si mezi ně leh, tak jako se lehá na koleje a čeká bídný konec. Rozervaného erótem odnesli by tě pak do chladné místnosti. Zbledlého okýnkem okukovaly by tě zvědavé děti a hleděly na sebe, jen o trochu starší.


Zpolívkovatění příběhů 

Bufet. Vedle se usadila starší blondýna v tílku a sukni, naproti ní mladík v brýlích. Působili jako sehraná dvojka z jedné učebny nebo kanceláře. „Tak já začnu povídkou,“ zahlásila blondýna. Zaujalo mě to. Budou si nejprve předčítat? Jenže natáhla ruku k talíři s polívkou. Příběh náhle zevšedněl. Tak nějak zpolívkovatěl.


Skutečná řeč není bez chvění

Liják noci proměnil všechno ve stíny. Zmáčeni tmou vracejí se ulicí zpozdilci. Za dveřmi je pak někdo něžně osuší a nabídne povídání. Jen takové krátké, do usínání. A i trochu vratké, neboť skutečná řeč není bez chvění.   

Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

23.09.2016 13:51:47Movsar

proč by ovšem poetické mělo být 1. krásné a za 2. pravdivé? to mi upřímně není vůbec jasné. vlastně u 2. mi ani není jasné, co máš "pravdouů na mysli. tím slovem se to tady hodně hýbá, navrhuju úplně ho vypustit, zapomenout  na ně (jako na takovou zvláštní prot=zu) a nahrazovat ho vlastním sdělením. 

23.09.2016 13:33:24careful

bříza: jo a ať je někde jakékoli Ot... ať je sebeblbější a sebedelší, stejně nikomu nebrání vyjádřit se k dílu, nebo začít jiné Ot... není tu omezen počet kometářů...zatím:P (ha, to bylo krásně zlomyslné)

23.09.2016 13:29:04Safián

Movsare, nemluvil jsem o poetice (obecné - souhrnu prostředků, ani osobnostní - charakterizující autora jejich výběrem), kterou by měl znát každý, vždyť některé směry (např.čistou lyriku) bez její znalosti nelze vůbec pochopit,ale o poetickém, méně podařeném  sourozenci krásného. Aby poetické  bylo zároveň krásné, musí být pravdivé. Sama atraktivnost nestačí. Podobné platí o stručnočnosti. V tomto smyslu bych s a2a2 souhlasil.

Slova zpozdilý a opozdilý mohou znamenat (a kdysi asi znamenala) totéž, pro mne ale mají dnes zcela jiný význam.

23.09.2016 13:14:36careful

Je pravda, že se mi tak 90% všeho nelíbí, nebo bych na tom něco vylepšila... ale důrazně se vyhraňuji  proti tvrzení, že se musím proti někomu vyhraňovat a že jen v tom spatřuju nějaké hloubky...

23.09.2016 13:06:43bříza bělokorá
Hm, chtěla jsem napsat, že mě to s těma melounama, co jim odzvonilo, štve, ale dabaty se chopila careful, která je evidnetne přesvědčena, že vyhranovat se vůči někomu znamená jít do hloubky... a to už je mimo moje kňápání, no nic děcka jdu dofinisovat lososa a koprovou omáčku. Pa.
23.09.2016 12:58:18Movsar

problém identity je jistě velké téma, už tady o něm byla párkrát řeč a já uvítám, pokud někdo vnese do diskuse aspoň menší - startovní - článek. 

23.09.2016 12:54:33careful

neznáš? to je právě ono...:D

..nemusíš se tím trápit...když to  vezmeš z určitého úhlu, neznáš vlastně nikdy nikoho ...ani sebe...

23.09.2016 12:50:30Movsar

no ale nespoléhej na to, že si já něco přeberu, goro. 

být mezi dvěma osobami, z nichž ani jednu neznám, jsou to pro mě virtuální entity, to je zvláštní topos. 

23.09.2016 12:50:17careful

... že budeš vždycky někde mezi na povrchu úspěšně vegetující Gorou a mnou:D

...tedy Gora je zvláštní případ... tu jsem použila jen jako ilustraci proto, že tak působí... ale ve skutečnosti je to vlastně jeden z lidí, co kterých nevidím... nejsem si jistá... buď je tím, co ze cebe dělá, nebo to tak úžasně hraje, že ani já nejsem tak dobrá, abych viděla, co je za tou důsledně budovanou maskou...

23.09.2016 12:45:13Gora
redaktor poezie a prózy

Movsar: ano,tak jsem to myslela:-))) jen aby to bylo chvění příjemné, svobodomyslné, z nějž nenaskakuje husí kůže, aby nebylo mrazivé a nevzbuzovalo bázeň :-) dobře sis to přebral.


|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.