Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

+11 neviditelných
V TANEČNÍCH - FEJETON
datum / id01.10.2016 / 472578Vytisknout |
autorkuča
kategorieFejetony
zobrazeno728x
počet tipů12
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
V TANEČNÍCH - FEJETON

 

 

   Jelikož jsem dávno vzdal marný boj proti moderním výchovným metodám, ba co víc, už se jimi sám řídím (rozumějte – „Děti mají na všechno nárok a vždycky pravdu!“), neprotestoval jsem, když nám syn oznámil, že by bylo vhodné a žádoucí, abychom jej doprovodili na první lekci tanečních kursů. Urychleně jsem tedy dokončil na zahradě vykládku palivového dříví a běžel domů.

   Společenský oděv jsem na sobě neměl tak dlouho, že jsem ani nevěděl, mám-li vůbec nějaký. Nalezl jsem, ale vyhráno rozhodně nebylo, starosti dělaly rozměry. Délky v naprostém pořádku, šíře naopak ve zjevném nepořádku. Problém jsem vyřešil tradičním hlubokým nádechem a bleskurychlým zapnutím všeho, co šlo. Prudký výdech sice způsobil bolestivé zaříznutí tesilu do těla, ale pro potomka se každý rodič obětuje téměř rád.

   Manželka podobné problémy řešit nemusela – za poslední čtvrtstoletí její celková tonáž (snad kromě těhotenství) nikdy nepřesáhla 50 kg. Stála před jiným dilematem. Prohledala všechny skříně, pomazlila se s každým kouskem oděvu, a pak smutně prohlásila, že nikam nepůjde neb nemá co na sebe. Nerozmlouval jsem jí to (svírající kalhoty už mi mezitím stačily odkrvit spodní polovinu těla) a jal se s úlevou svlékat. Chyba! Když viděla, jak se pokouším vysoukat ze svého škrtícího krunýře, pohotově vykřikla, že snad přece jen nějaké oblečení najde, že jsem obézní, že ji nemám rád, že chci juniorovi zkazit slavnostní večer, že… Do koupelny jsem se vůbec nedostal – sotva ji opustil syn, vtrhla tam žena. Na další půlhodinu jsem se mohl klidně posadit, ale bál jsem se o kalhoty i o sebe.

   V kulturním domě byla hlava na hlavě a při tanečním nácviku také noha na noze, ale nevadilo to. S dojetím jsem sledoval lehce neohrabané pohyby mladých mužů v oblecích a v bílých rukavicích i mírně nejistou chůzi dívčích nožek na nezvyklých podpatcích. Kvůli atraktivní asistentce jsem tanečnímu mistrovi odpustil i jeho nekonvenční copánky.

   Do reality mě vrátila slečna, která o přestávce doklopýtala ze sálu až ven s výkřikem: „Do prdele, dejte mi někdo cigáro!“ Připomněla mi má učednická taneční léta, kdy brunátný vrchní nestačil roztáčet pípy a alespoň na chlapeckém záchodu nebylo pro cigaretový dým vidět ni mísy, ni pisoáru.

   Ale nešť! Ne všude jsou v Evropě taneční kursy mladými lidmi tak hojně navštěvovány, prý je to tradice z dob Rakouska-Uherska. Fajn. Co vlastně bylo na té monarchii tak špatného?

Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

06.10.2016 21:00:32Markel

vtipné, nemá to chybu :-))) *

06.10.2016 10:38:14Kolobajda

Asi tak nějak. Do tanečních svých dcer jsem nebyl připuštěn, neb právě po rozvodu probíhal soudní spor o byt (prohrál jsem). Na svoje taneční také nevzpomínám s nadšením. Taneční mistryně Jitřenka Šumavská s vžitým přesvědčením, že žádné děvče nesmí zůstat sedět, vždy do kurzů brala o pět hochů navíc. Po prvním pokynu: "Pánové vyzvou dámy k tanci" došlo ke zteči - HRR na ně!  No, víte - prohrál jsem.   : -))   /**

03.10.2016 20:40:09HildegardaWolf

bravurní

03.10.2016 15:38:41Květoň Zahájský

Docela výživné. ((-:

03.10.2016 14:20:13Stázka

náhodou , já se těším.-))

03.10.2016 11:25:58kuča

Zordon - neboj, už víš, jak na to!

Jinak všem díky za komenty.

03.10.2016 10:43:27Zordon

:D Přiznám se, žes mě přinutil k úvaze nad tím, jak daleko to má do tanečních můj syn. Začínám se bát :)

02.10.2016 10:28:22blacksabbath

.....známe to všichni....my ze staré generace.........:-))).............

02.10.2016 09:44:55Horác

Všechno se mi mile a barvitě vybavilo. Dík za úsměvy. Tomáš.

02.10.2016 09:06:24careful

..i když je pravda, že ten zastaralý jazyk měl být asi od začátku vodítkem:D


|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.