Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

+7 neviditelných
Avgust Maj - Sněžná kráva (úryvek)
datum / id04.10.2016 / 472700Vytisknout |
autorAmale
kategoriePróza na pokračování
zobrazeno331x
počet tipů1
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Prolog

Překlad z ruštinyAvgust MajSněžná krávaab(sur)d(z knihy To nejsou žádné pohádky pro děti) 

Avgust Maj - Sněžná kráva (úryvek)

... Navíc se Admirál zdržel v davu čumilů očekávajících příjezd sanitky – uličníci hodili nějaké ženě pod nohy petardu, nejspíš slaboučkou, ale žena omdlela a spadla do bláta. V davu se hádali, kdy přijede doktor a co vlastně tý ženský je – něco se srdcem nebo co, ale opilá asi nebude. Možná se jen lekla – vypadá slušně a při těle. A Kůň, tedy Konrád, jak se doopravdy Admirál jmenoval, čekal celou hodinu a přemýšlel, stejně jako leckterý z čumilů – neměl bych jít k ní blíž… pomoci se zvednout…

Když se objevila sanitka, vyšli z ní řidič a ještě jeden v bílém plášti přehozeném přes kabát, na ležící ženu se jen letmo podívali, neodpovídali na zvědavé dotazy shromážděných a neznámo proč začali kouřit – v davu vyjádřili předpoklad, že žena zemřela. Přijelo další auto, vyšel z něj medik, asi během deseti minut přivedl ženu k vědomí, první dva ji uchopili pod lokty, opatrně, aby se neušpinili, posadili na obrubník zády k lékárně, nakázali, aby zhluboka dýchala, a sanitky odjely.

Čumilové se pomalu rozešli a Konrád musel pokračovat v cestě ve tmě a poslepu. Když už se blížil ke komunálním službám, kde mohl vyjít na chodník, po vozovce se jako motorový člun provázený vodotryskem přehnal bourák s nesnesitelně jasnými světly a polil chudáka od hlavy k patě – na to, že silvestrovský večer teprve začínal, to byla velká smůla, proto dál cesta našeho hlídače byla provázená jeho (hlídače)  klením na adresu městských služeb a úřadů, i když bez obvyklých pro ulici sprosťáren.

Byl opravdu rozčílený – už s tím měl zkušenost a věděl, že tohle bláto z černé kožené bundy zanic nedostane, navěky po něm zůstanou bledé skvrny a kruhy – kéž by šlo jen o pár flíčku – ale to je celá pravá strana – to znamená – sbohem, sváteční bundo. Blato se také dostalo do očí, štípalo, i na obličej – rozetřel je po vousech. Bylo mu líto čepice z králičí kožešiny – tu také šetřil čtyři sezony a ještě nejmíň tak dlouho ji mohl nosit, ale teď – ať už ji bude sušit, jak dlouho chce – olysá. Škoda, že si oblékl nejlepší černé kalhoty – také už nepůjdou vyprat. Admirál bručel něco o Americe, kde ani v nejzapadlejším městečku nemůže být tolik bláta, i když sám v žádné Americe nikdy nebyl. Ale, tedy kromě akčňáků v televizi, o Americe jakouž takouž představu mít mohl – jeho dcera už čtyři roky žila ve Státech a volala mu několikrát do roka, vždycky před Silvestrem, aby mu popřála – k Novému roku a také k narozeninám. Rozumí se, že o tom, zda je tam bláto, jako u nás, do telefonu mu povědět nestíhala, i když mluvila vždy nejmíň dvacet minut.

Samozřejmě, při proklínání úřadů Konrád se cítil poněkud trapně, stejně jako za dob socialismu, i když sám se narodil v SSSR, ale dříve v občance měl státní příslušnost španělskou, což pro člověka, který přiznával, že mluví jenom rusky, bylo ne zcela normální. Ale jeho táta a máma byli v dalekých třicátých letech odvezený ze Španělska, a ještě měli neskutečné štěstí – ani do basy se u nás nedostali, takže remcat na vlast nebylo proč – u nás vlast jest totéž, co moc, přesněji – otcové-funkcionáři, kteří se u moci živí.

Po rodičích Konrádovi zbylo také divné cizácké příjmení Montroz (z toho vzešla ta přezdívka Matróz), které dokonce kozáci, co mají ta nejkrkolomnější příjmení, považovali za židovské, i když za celý svůj život Konrád obyčejný všední antisemitismus nepocítil ani jednou.

Konečně se dostal ke své komůrce – měl přepychové bydlení – bývalý hlavní vchod starobylého rodinného domu – pokoj o jedenácti metrech čtverečních, ale s příslušenstvím – záchodová mísa ukrytá v něčem jako budka stlučená z překližky, vana s karmou za paravánem, umyvadlo s baterií a plynový sporák.

Naproti vchodovým dveřím někdo na zeď přitloukl plátno s namalovaným ohništěm a rožněm, na němž bylo napíchnuto nějaké lesní zvíře nebo sele – tahle část obrazu se odřela ještě v dětství. Kdo ten obraz namaloval, Konrád, samozřejmě, už nepamatoval, ani nehodlal ověřovat, zda jsou za plátnem nějaká tajná dvířka, jelikož nepochyboval, že za zdí bydlí soused Pogremuškin a žádná pohádková říše se tam nenachází.

Admirál svlékl beznadějně zničené svršky, zapálil oba plynové hořáky a postavil v mosazné konvici vodu na čaj – do půlnoci zbývalo ještě dost času, prostírat bylo ještě brzo. Zpod lavice, probuzený šramotem u sporáku, vylezl třínohý vořech jménem Lomonosov-Skalozub připomínající vousatého buldoka a po něm se odněkud objevil kocour Prostokvašin. Oba mlčky pozorovali manipulace právoplatného nájemníka a spolubydlícího odpovědného za jejich krmení, a dokonale pochopili, že se chystá pouhý čajový dýchánek, z nějž nekouká ani kousek koláčku.

Konrád jako každý hlídač nemohl nebýt filozofem – ani vysokoškolské vzdělání v něm filozofa nezabilo, proto pořád přemýšlel nahlas. Kocour a pes poslouchali pozorně a nežvanili. Nedivili se tomu, že Admirál cituje Cicera a Aurelia, Platóna a Augustina, Hegela a Boehmeho, a už vůbec ne Blocha. Nedivili se vůbec ničemu.

Asi v deset hodin Konrád začal škrabat brambory a prostírat stůl. Aby nevyvolával nervozitu, nezačal krájet maso a prsíčka předem, ale flašku „Nazdar, vykulená“ na stůl postavil, a ještě láhev šampaňského, také tam dal misku s kysaným zelím, okurky a nakrájel chleba.

Když v pánvi s brambory zasyčelo, napadlo Konráda vykouknout ze dveří – za dveřmi skoro těsně před ním stála vysoká štíhlá žena.

– Brýden, – řekl Konrád zaskočeně. – Jste Víla?

– Skoro, - smutně odpověděla žena.

– Čekáte na někoho? – zeptal se jen ze zdvořilosti.

– Na Nový rok, - znovu odpověděla žena.

– Tedy, že někdo přijede v zářivém kočáře a odveze Vás? – upřesnil Konrád.

– Nikdo, - krátce řekla Víla a bylo jasné, že je neskutečně osamocená.

– Já tady také čekám na Nový rok, - trochu zmateně sdělil Admirál. – A rád bych Vás pozval dál – věřte, že to nemám možná moc útulné, ale nikdo Vám tady v žádném případě neublíží. Co tomu říkáte?

– Vy mě zvete dál?

– Já Vás prosím.

Žena přikývla, prošla kolem něj dovnitř a překvapeně se rozhlížela.

– Vy tu bydlíte?

– Ano.

Konrád jí pomohl z kabátu, který se mu zdál tak neuvěřitelně lehký, jako kdyby se mu zdál ve snu...

Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)K tomuto dílu není zatím žádný komentář.


Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.