Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

On-line

  +1 neviditelných
  Hlavní hygienik Písmáku
  datum / id10.11.2016 / 473847Vytisknout |
  autorMovsar
  kategorieÚvahy
  zobrazeno1213x
  počet tipů2
  v oblíbených0x
  zařazeno do klubůzrcadlo Písmáka,
  Hlavní hygienik Písmáku

  Čas od času se tady objeví díla s vulgárním obsahem. Někdy jde o povedené texty, jindy ne. Před pár dny tady zasvítil právě takový text, rozhemžený údy a explicitními popisy jedné, pravděpodobně autorkou oblíbené sexuální praktiky. To, co mě překvapilo, nebylo pornografické psaníčko, ale jeden z diskusních příspěvků. Kdosi namítl: To jako vážně chcete, aby nějaký "nováček pisálek" nebo nedej bože "mladá dvanáctiletá pisatelka" sem přišla zveřejnit svoji první povídku a viděla tady TOHLE?! Pojďme tu námitku číst, čistě pro zábavu, na různé způsoby. 

  My musíme chránit existenci našich bílých lidí a budoucnost bílých dětí. Aneb 14 words, jedno z hesel amerických neonacistů. Dítě (a jeho ochrana) jako záminka k prosazení nedemokratických principů.

  Jistě by bylo zajímavé sledovat ten „bílý pramen“ až k jeho historickému zdroji, zjišťovat, kdy a kde se rodí pojetí dítěte jako dobré zbraně v rukách psychopatů. Na to ale prostor nemáme, spokojme se tím, že námitka „dvanáctiletou dívkou“ mohla být projevem násilí. Přejděme k dalšímu možnému motivu.

  Dítě jako symbol čistoty, nevinnosti. Tady by kořeny obrazu dítěte bylo možné vysledovat snadněji. Středověké křesťanství přišlo s tzv. mariánským kultem, oslavou mateřství, stejně jako dětství: už ne Kristus na Golgotě, ale malý Ježíšek je ikonou věřícího. Zatímco v dobách starověku podléhalo dítě – přímo ze zákona – plně otcovské moci, nyní je dítě, alespoň symbolicky, něco posvátného.

  Třetí výklad námitky už přenechejme plně moderní době a podrobme ji psychoanalytickému čtení. Není náhodou původce námitky „dvanáctiletou dívenkou“ sám zvrhlík? Nemůže to být tak, že se sám ukájí představou, jak u počítače v odlehlém koutě země, ve svém dětském pokojíčku sedí dívka, na nafukovacím lehátku brouzdá vlnami digitálního moře a náhle padne na stránku Písmáka. A hle, text plný orálního sexu, nevybíravého zacházení se ženami, vulgarit. I rozečte se a lehátko pod ní se rozvlní drobným příbojem.

  Nevím, zda je za zmiňovanou námitkou jen staré klišé o nutnosti ochránit děti před zlým světem, anebo zvrhlá – a třeba docela potlačená a nevědomá – touha zasadit dítě do reálií naříkaného textu, ale navrhuji, aby byla zřízena funkce Hlavního hygienika této stránky a aby do ní byl instalován onen kritický autor. A pobízím k dalšímu hermeneutickému čtení jeho podivuhodné zprávy.  

  Sdílejte dílo:  Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

  |< <
  > >|

  14.11.2016 08:36:40careful

  ..já jen doplním, že kauzuistika byla v uvozovkách:D

  ...jinak demokraticjé principy... to je složitý...ale zas lepší volnost než "slušňácké" omezovaní omezenci (a že jich tu je)

   

   

  13.11.2016 19:20:32bříza bělokorá
  Takže nemravnost na pismaku?.. nehodite mi odkaz? Přísahám, že nejsem dvanactileta divka.
  12.11.2016 19:44:37Movsar

  pak jeho intuice ale mírně chybila. tuším že nabokov tu věkovou hranici "pravé" lolity umístil už k 9 letům, 12leté, zvlášť dnes (ale argument "dneškem", pohybem kupředu je - uznávám - taky klišé), jsou nejspíš už hotové ženy. třeba se nakonec nějaká ozve.   

  12.11.2016 19:38:37blešatá zpěvačka

  A že zrovna dvanáctiletá dívka, ten věk začínající proměny. Mělo to pro pisatele význam, nebo to byla náhoda? Podvědomí? Nevíme.

  11.11.2016 20:44:46Movsar

  pokud se ti demokracie se svými principy nelíbí, tak navrhuju udělat z tebe srbské ražničí.

  11.11.2016 20:26:25Ratko a Milica

  zvláštní slovník -  "prosazení nedemokratických principů" co to je? něco špatného? demokratické principy coby nejvyšší dobro? proč?

  freedom of speech won't feed my children

  11.11.2016 18:44:26Movsar

  v první řadě si nemyslím, že je nějaké "uvnitř". a tím taky to, že existuje nějaká skutečná reprezentace toho, co je uvnitř, tím, co je navenek. resp. že písmo nebo hlas, slova sice reprezentují, ale vždycky nějak vychýleně. vše je věcí interpretace. a když na literárním serveru vyzvu k takovému činu, tak se lidé sice přijdou podívat, ale pak raději zas odejdou k básničkám, o kterých netřeba přemýšlet. tedy k právě takovým (ne že by o nich obecně nebylo třeba přemýšlet).

  11.11.2016 18:37:34Zbora
  redaktor poezie

  O to přece vůbec nejde :)

  Ty moc nevěříš na to, že by si lidi mohli myslet to samé, co říkají, a být uvnitř stejní jako navenek, viď? Každý je tak trochu podezřelý, ne?

  11.11.2016 18:09:54Movsar

  zatímco já jsem se tam hrnul.

  11.11.2016 18:09:02Zbora
  redaktor poezie

  Už začínám tušit, proč Tě ostatní nechtěli do redakce :)

  Hezký víkend.


  |< <
  > >|
  Všechny kritiky na jednu stránku  Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
  Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.