Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

+8 neviditelných
Cesta ke studánce
datum / id12.11.2016 / 473897Vytisknout |
autorGogin
kategoriePovídky
zobrazeno350x
počet tipů1
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Prolog

verze z r. 2009

Cesta ke studánce

  

  Jako by mělo stačit, když se řekne, že první týden prázdnin skoro vždycky proprší a nikoho pak už nenapadne příliš sledovat co se děje za oknem a může tak snadno ujít, že déšť už dávno ztratil svoji důraznost a nejspíš nebude ani příliš dlouho trvat a poslední kapky uzavřou projevy přírody, které podle všeho ani příliš nepřekvapovaly. Pokud změna někomu určitě unikla, pak skupince dětí, dokonale zabavených sama sebou a zjevně netoužících být nijak vyrušována. Jenže, při všech přednostech ubytování na chatě bylo cítit nedostatek v podobě neexistence společenské místnosti, což předznamenávalo soustředění dětských účastníků v jednom pokoji a situace mnohdy dosahovala hranic udržitelnost. Byl podvečer, ona pomyslná hodinka do večeře, škoda si nechat propršený den zcela utéct, ideální čas vyrazit na krátkou procházku.

   Vhodným cílem mohlo být třeba poutní místo se "zázračnou" vodou, vzdálené sotva dva kilometry. "A v čem se vlastně liší zázračná a obyčejná studánka ?" Veškerá snaha co nejvíc zaujmout, zejména ty nejmladší, u niž se dalo předpokládat, že je dosud oslovují různé rusalky a další, často pohádkové bytosti v zaujetí venkovním prostředím sice vyústila, ovšem už přilehlou horskou loukou, nyní již prozářenou odpoledním sluncem, ke které se v zápětí připojil obraz dětského úprku.

  Přímo nad loukou mine cesta pár posledních chat a zmizí v lese. Ze stromů ještě kapalo, což mohlo vytvářet dojem, že znovu začalo pršet. Vlastně o pořádný les ještě nešlo, spíš o jeho nejnižší patro, navíc občas přerušené, třeba dalším stavením. U jednoho z nich jsem si nechal téměř nadbytečně potvrdit směr. "Nemůže být hezčí procházka" - dozvěděl jsem se spolu s ujištěním, že studánka je takřka za rohem.

   A skutečně, už za malou chvilku se podle předem zjištěných informací dalo snadno určit místo kde dřív poutníky očekávala turistická chata a patnáct let i dřevěná rozhledna. Dnes zde stojí menší hotel, jehož účel se pochopitelně změnil od dob, kdy putování k zázračným vodám bylo poměrně časté.

   K vlastní studánce mě dovedla krátká křížová cesta, kterou se opět vstupovalo do lesa. A protože jsem tady nebyl sám, bylo vhodné chvíli počkat až se prostor u pramene uvolní. Poblíž zůstával ještě jeden - patrně manželský - pár, zabraný do nějakého pucování. Nic proti této v zásadě chvályhodné činnosti, ale pomalu už bylo na čase naznačit svůj záměr. A jaké to překvapení. Jakmile jsem přistoupil k vodě, o nějaké blokaci nemohlo být ani řeči, naopak, byl mi byl nabídnut hrníček.

   A nejen to, během občerstvování proběhla krátká osvěta. Poslechnu si dávnou příhodu o slábnoucím zraku místního mlynáře a kromě této "oficiální legendy" je mi předestřena i druhá verze, kdy se u studánky pro své dítě s týmiž potížemi dočkala pomoci matka (pro upřesnění - nacházíme se v Jizerských horách, jednalo se tedy pochopitelně o Němku). Jako přídavek pak můžu vyslechnout i osobní zkušenost se studánkou. Tentokrát se jednalo o pomoc při bolestech páteře. Tak jednou vypravěč k prameni dorazil coby lyžař, jemuž se už nějakou dobu ozývala páteř. Poté, co se napil vody a kus poodjel, se zdálo, že štěstěna mu opravdu není nakloněna, neboť následoval pád. Jaké bylo však překvapení, když zjistil, že se mu v důsledku této nehody uvolnil skřípnutý nerv a bylo po bolestech.

  A pak cestou zpátky mě napadlo, zda bychom se něco dozvěděli, když by se výpravu podařilo dát dohromady.

 

  

 

Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

22.11.2016 17:38:50Gogin

viz odkaz na novou - doufám svižnější verzi :)))

22.11.2016 16:23:11Lakrov

První (dost dlouhou) větu musím číst dvakrát, a stejně nevím jistě,  jaký je její smysl. Podobný dojem mám bohužel i ze zbytku textu,  takže se omlouvám za možná ne příliš povzbudivý komentář. 

16.11.2016 13:27:35Gogin

http://www.pismak.cz/index.php?data=read&id=473945 jiná verze téže povídky

 

14.11.2016 09:17:26careful
redaktor prózy

Evidentmě rád píšeš věci ze života, ale jak už psal K3... spíš než povídky jsou to taková povídáníčka...asi jak když píšu já ta svá povídáníčka ze své minulosti, jen tohle je jiným stylem o jiných věcech.

Nejlepší se mi to nezdá ani technicky... ty první věty jsou všechny dost dlouhé a některá mi přišla i zamotaná...jednou v ní je podmět asi děti a pak zas skupinka... prostě mi to přošlo zmatené a i ty dlouhé věty i uspávající.

...přímá řeč je taky zvláštní, i kldyž si jako čtenář domýšlím otázku dětí

13.11.2016 23:06:36K3

Studánky mám rád ale zdá se mi to nějak roztříštěné, nesouvislé a bez konce...

13.11.2016 19:30:17blacksabbath

početla jsem si..............*/**

12.11.2016 22:49:45Gogin

tak díky za přečtení, toto je starší verze, kterou jsem založil a po Xletech vyplavala... později jsem text napsal ještě jednou... ten mám zase na jiném literárním serveru .... ale už se mi k tomu textu nechce vracet

12.11.2016 22:37:52Evženie Brambůrková

Je to hezký příběh a určitě by stálo za to, trochu si s tím vyhrát. :-)


|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.