Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

On-line

  +1 neviditelných
  Vindal. Událost roku?
  datum / id23.11.2016 / 474211Vytisknout |
  autorMovsar
  kategorieÚvahy
  zobrazeno1025x
  počet tipů3
  v oblíbených0x
  zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
  Prolog

  Pojďme si povídat, pojďme odkrývat.

  Vindal. Událost roku?

  Reflex se už dávno stal bulvárem, počátek jeho sestupu k bahnu české mediální scény možno datovat odchodem šéfredaktora Bílka. Nicméně protože se časopis stále vymezuje jako „kulturní“, předveďme jej k malému večernímu cvičení z dekonstrukce.

  „Bože/ty hajzle/proč jsi do mě vložil tenhle chorobnej mozek/a nedal mi odvahu ke kriminální činnosti?!“ Tímto veršem kolegy písmáka vindala drámo začíná oslavný článek, jehož vrcholem je vyhlášení křtu autorovy sbírky za událost roku. Možná je Reflex v tom soudu příliš skromný, možná jde přímo o událost celého 21. století, neboť žádná minulá a ani příští už nemůže být významnější. Ale nyní vážně. Pokusme se jen v krátkosti, totiž na jediném verši, odkrýt fenomén novobeatnické poezie podání jednoho jejího představitele.

  Citovaný verš a konečně i pompézní pozvánka ke křtu je doporovozena fotografiemi autora. Rozhněvaný mladý muž v poloze a výrazu dívek z kalendářů. Revoluci patrně nelze vést bez obrázků. Tak tedy první odkrytí: skutečná revoluce se v této době může uskutečnit jedině bez obrázků. Žijeme v době proliferace obrazu, totální převahy obrazu nad textem, a tím taky nad smyslem. Establishment, ať už politický nebo kapitálový, je krytý obrazy. Výrazem největšího konzervativismu a kolaborace se systémem je řeč skrze obraz/fotografii. Autor tedy není rozhněvaným mladým básníkem, přestože se do takové pozice stylizuje, je daleko spíše reklamní panákem této doby. Tolik k prvnímu rozporu v „projektu vindal“.

  Autor si odporuje nejen skrze svou PR, ale – a to zejména – skrze svou poezii samotnou. Tak tedy rozhněvaný verš ještě jednou: „Bože/ty hajzle/proč jsi do mě vložil tenhle chorobnej mozek/a nedal mi odvahu ke kriminální činnosti?!“ Jistě, pokud by autor byl skutečně rozhněván, pak by zapaloval auta na magistrále a na poezii myslel až v druhé řadě. Ale přijměme fakt, ostatně na literárním serveru, že boj perem je užitečnou formou protestu. Jenže – protestu? Ten verš je nutno číst obráceně proti autorově intenci: právě proto, že autor nenáchází odvahu k protestu, přisuzuje si „chorobný mozek“, a ne naopak. Ona „chorobnost“ má patrně vazbu na představu romantiků o spojení geniality a duševní nemoci. Ať žije lichotivá autodiagnostika! Na odkaz k bohu jako trapně emblematický kýč čtenáře snad není ani třeba upozorňovat.     

  Tak tedy událost roku ve zkratce.

  Sdílejte dílo:  Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

  |< <
  > >|

  26.11.2016 11:53:22Movsar

  ten obrat od autora ke čtenáři mě zaujal: ano, třeba si čtenáři udělali svého vindala.

  25.11.2016 22:09:51blešatá zpěvačka

  Myslím si, že u vindalovy tvorby hrozně záleží na vnějším projevu. Jako karikatura beatniků a ozvěna Bukowského potřebuje reklamní, zanícený, dechberoucí přednes. A spolu s ním takového čtenáře-posluchače, který se chce nechat strhnout, chce slyšet ó velké výstřiky poezie, ó velká nehynoucí klišé. Jakmile by ty verše zazněly nenápadným hlasem, hned se to celé rozsype. (Pokud to není rozsypané už od začátku, celé to unavující prahnutí po autenticitě) Ani jeho stylizaci a vzdor (nijak objevné) nevidím jako prostředek, jak sebe a báseň někam posunout, ale jako cíl. Něco asi život předhazovaný na odiv, pomocí převařených stylů a klišé. No. Na událost čehokoli to teda nevidím. Ale každý svého boha strůjce.

  24.11.2016 11:08:15aleš-novák

  http://www.pismak.cz/index.php?data=user&id=31530 

  24.11.2016 10:26:42bříza bělokorá

  Pardon, udělala jsem si nepořádek v prioritách, opravuji: Já vindala taky neznám, je bohatej nebo aspoň hezkej? ... 

  24.11.2016 10:25:17bříza bělokorá

  Já vindala taky neznám, je hezkej nebo aspoň bohatej? Jeho básničky mě nezajímaj.

  24.11.2016 09:48:55Markel

  ráda bych si něco od Vindala přečetla, abych pochopila diskusi, ale nenašla jsem ho mezi autory pod tímto označením, tak dej vědět

  24.11.2016 01:24:19Safián

  Nevím, zda byl kdy Reflex kulturním časopisem. Ve svých počátcích uveřejnil článek, ve kterém navazoval na obecně rozšířenou nepravdu. Edison je podle tohoto článku vynálezcem žárovky. Můj pokus upozornit autora článku a tehdejšího šéfredaktora na to, že Edison není vynálezcem žárovky a že tato skutečnost byla dávno potvrzena výsledkem sporu o patent (v době, kdy trh v USA začínal být nasycený), se setkal s naprostým nezájmem. Reakcí bylo jen povýšené ticho. Od té doby jsem Reflex nečetl. Možná to byl kulturní časopúis. Ale já o tom pochybuji. Z hovna bič přece neupleteš. K tvé úvaze se proto nemohu vyjádřit.

  23.11.2016 22:46:58Movsar

  no ale tys zatím žádný, natož skvělý, komentář nevyplodila.

  23.11.2016 22:22:57agáta5

  Zdendo, mě stačí jedna věta k věci, když čtu, co jste vyplodili za skvělé komentáře, jsou další úplně zbytečný

  23.11.2016 21:43:27Movsar

  ano, je to obvyklý argument z rejstříku podlých triků: nikdy nemůže být zcela vyloučen. ale c obychom měli závidět? publicitu? tu má i ornela koktová. zisk? přál bych mu to, má myslím rád kočičky  a nasytil by třeba hladové krky, ale obávám se, že dnes se tady uživí psaním možná tak viewegh. a závidět psaní, to ne. možná vzhlížet. ke skácelovi, holanovi méně, ale ano, ale k veršům viz citát?


  |< <
  > >|
  Všechny kritiky na jednu stránku  Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
  Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.