Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

+13 neviditelných
Sněženka
datum / id26.11.2016 / 474343Vytisknout |
autorZdenda
kategoriePovídky
zobrazeno831x
počet tipů9
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Sněženka
Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

11.12.2016 15:40:46Zdenda

No jo, tak snad se dočkáme.

11.12.2016 15:22:42reka
redaktor prózy

Já jiný věci mezitím píšu, jen mi to jde strašně pomalu.

11.12.2016 14:35:53Zdenda

Jo, to jsi psal o té povídce pro XB-1. Ale klidně můžeš během čekání napsat jinou, není potřeba omezovat se na jednu povídku za dva roky jen proto, že tímhle tempem pracuje nějaký časopis. :)

11.12.2016 14:26:41reka
redaktor prózy

Román mám pořád rozepsaný, tak je to přesnější.

Jednu povídku sem chci dát, ale čekám, až ji otisknou v XB-1, protože ji nesmím předtím jinde publikovat. Nepsal jsem ti to? S někým jsem se o tom na písmáku bavil. XB-1 má neuěřitelnou dobu mezi přijetím a otištěním povídky, vzali mi ji před dvěma roky a někdy příští rok v zimě nebo na jaře by měla vyjít.:)

10.12.2016 10:44:49Zdenda

Nevím, asi ne. Co ty? Naposledy jsi sem dal pana Sarumana a to už bude pár let... Píšeš pořád ten román a na povídky není čas?

10.12.2016 10:28:49reka
redaktor prózy

Jo vidis toho Herakleita si pamatuju. Budes sem taky davat nove texty?

10.12.2016 00:19:18Zdenda

Díky, Lakrove, já jsem před časem všechny texty smazal a ty, které mi připadaly dobré, jsem sem pak vrátil.

Řeko, dík za komentář - docela se shoduje s tím, který jsi napsal při prvním čtení, tehdy jsi text přirovnával k Lynchovým filmům, což se mi docela líbí. A ještě jsme měli kratičkou diskusi o Hérakleitovi. :)

09.12.2016 17:20:02reka
redaktor prózy

Nur was nicht ist ist moglich. Člověče, Einsturzende Neubauten, ty jsem strašně sjížděl asi před patnácti lety a posledních čtrnáct dní jsem se k nim  náhodou vrátil.

Hodně se mi líbí první část, ty ironické poznámky k jednotlivým mrtvým jsou výborné, shrnutí práce je moc povedené. Druhá část je ještě dobrá, ale pak to začne směřovat do té ujeté fáze a trochu mě to přestane bavit. Fantasmagorie je fajn, ale tady mi to přijde trochu neoriginální... hrdina vidí sám sebe, rozbíjí se vztah mezi příčinou a následkem. Samozřejmě, je tu vedle toho ještě druhá interpretace s časovou smyčkou, na kterou pěkně odkazuješ několika motivy, ale pokud mi nic neuteklo, přijde mi, že pro ni není v textu dost silná opora kromě samotného závěru. Texty, kde hrdina začne jako vcelku příčetný a skončí jako blázen je podle mě dost těžké zvládnout tak, aby jim čtenář věřil, a potřebují strašně moc prostoru, aby dokázali vybudovat nejdřív důvěru ve fikční svět a pak to shodit... asi je to těžké nebo nemožné utáhnout něco takového na pár stránkách povídky. Chci říct, že v takovémhle formátu nemáš skoro šanci vytvořit iluzi narůstající šílenosti, ta délka ti to nedovolí. A stejně je nejlepší ten začátek. Rád bych si četl víc o té jeho firmě a výletech na hřbitov než o tom, jak šílí.

09.12.2016 13:33:35Lakrov
redaktor prózy

Hned na první stránce mě zaujaly (možná celkem originální) slovní hříčky  (dvojsmysl ...roztrhání těla... a ...jednání v jednu...) -- vtahují.  Hned pak i ta časová propast neuskutečnitelné, v čase se míjející lásky.  Zajímavý nápad, náplň, snad úchylka je ta hra s čísly a vzpomínkami na  nepamatované. Má to náboj, tohle ohlédnutí za již neexistujícím světem.

 P.S. S povědomím o tvé "retrománii", spuštěné v posledních dnech mě napadá,  že i tahle povídka už tu někdy v minulosti byla, zřejmě mě ale minula.  Tak až teď.  Tip. Dal tomu někdo výběr? Ne. Proč? Tak ještě avízo.  

02.12.2016 11:54:52Zdenda

Tvá pochvala mě těší, zpěvačko, asi především proto, že se shoduje s tím, jak bych si přál, aby ty texty působily - ironizovanou citlivost mám rád - časem bych chtěl svůj styl vybrousit a dopracovat se až jakémusi "unadulterated disdain mixed with understated sadness".

Dík za přečtení a za komentář.


|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.