Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

+19 neviditelných
Berlín vs dálnice
datum / id22.12.2016 / 475105Vytisknout |
autorMovsar
kategorieÚvahy
zobrazeno749x
počet tipů5
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Berlín vs dálnice

Blesk, Česká televize, CNN, Lidovky. Žádný rozdíl, všechna média jsou dnes bulvární. Rozlišovací schopnost novinářů je minimální, reagují jen na neskryté věci: krev, krach, skandál. Pravda se ale ráda skrývá, jak praví starořecký zlomek.

V Berlíně atentátník najel kamionem do lidí a 11 jich zabil. Před půl rokem jich takto v Nice jiný atentátník zabil 84. A ještě předtím jiní atentátníci v Paříži zabili srovnatelné množství lidí.

Na silnicích jenom v Česku ročně zemře zhruba 700 lidí a islamista tady zatím nezabil ani jediného člověka. Přesto je už několikátým rokem hlavním tématem zpráv a ostatních mediálních výstupů islámský terorismus.

V knize Když se práva berou vážně americký právní filosof Ronald Dworkin už před mnoha lety přišel s provokativní, a v jádru přiléhavou, myšlenkou: trestní systém, v němž je oproti nedbalosti přísněji nahlížen a trestán úmysl, je špatný: ten, kdo jedná v úmyslu, je z principu napravitelný, neboť si je vědom svého jednání a jde tak o jakýsi exces z životní praxe, zatímco ten, kdo jedná nedbalostně, je nepoměrně obtížněji převychovatelný, když si své jednání není s to uvědomit.

Teror může pokračovat, nepochybně bude, ale lze s ním polemizovat, a tím ho racionalizovat. Dokud si ale neuvědomíme, jak nebezpečný a – jak svědčí statistiky – nesrovnatelně smrtelnější je automobilový průmysl, budeme nevědomí šílenci, horší než terorista z Berlína. Tohle téma by měli novináři denně v novinách a televizi řešit, ne prázdné tlachy politiků a podivných odborníků k bezpečnostní hrozbě. To, co je skutečnou hrozbou, máme všude kolem sebe.         

Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

28.12.2016 15:53:15Movsar

přesně tak, haijin. ano ta knížka je přínosná, ale přečtou si ji zas jen ti, co už to vědí, ostatní zavřou oči..

28.12.2016 14:20:56haijin

Neviem, či poznáš knižku od Jana Kellera: Naše cesta do prvohor – O povaze automobilové kultury. Tam sa uvádza, že napr. v USA každý rok zahynie na cestách viac Američanov, než vo vojne vo Vietname. Skrátka, že mier + automobilizmus môže produkovať viac mŕtvych než vojna. A ďalej, že náklady/negativné dopady spojené s automobilizmom musí znášať aj ten, kto automobil nevlastní. A tí, čo auto používajú si neuvedomujú, že keby mali platiť plnú cenu, skutočné náklady (dopad na životné prostredie, zdravie ľudí, škodlivé látky pri výrobe a používaní auta, devastácia prírody pri ťažbe a výrobe materiálov pre automobilvý priemysel, rozdelenie krajiny, a tým bránenie genetickej rozmanitosti zvierat, a teda ich postupné vymieranie), ústup verejného priestoru v prospech miest na parkovanie, a to ani nemusíme spomenúť samotnú ropu ako pohon…, tak by si auto vôbec nemohli dovoliť. A pritom nie je také ťažké si uvedomiť, že to, že niekto vôbec auto má a môže na ňom jazdiť je iba vďaka tomu, že iný auto nemá, a že aj na človeka bez auta sa náklady automobilizmu nespravodlivo prerozdeľujú.

27.12.2016 15:26:24Movsar

můj pocit je bezpředmětný. takto se ptát je trochu hloupé, ne? podstatné jsou reakce, případně nereakce, z nichž lze usuzovat, že je to je antistereotyp. na to bys ale přišl i sám, a nemusel ses tak trochu odkopávat tou otázkou.

27.12.2016 14:09:39Zdenda

Hele, Movsare, a ty máš pocit, že ses touto úvahou dopustil něčeho ze stereotypu vybočujícího?

27.12.2016 09:00:18Movsar

vědomá nedbalost se tomu pak říká. ale  ztvého úhlu pohledu je to tedy ještě horší s řidiči. časem si budeš muset zvyknout, až počne katastrofa. a nakupovat taky nemusíš tak často. jinak obecně: přemýšlet o věcech, a to je to, o co se v článku snažím, znamená dívat se na ně jinak, nově, nechat čtenáře narazit na reálno. povídat si o věcech v jejich stereotypním pojetí myslím nemá cenu.

25.12.2016 17:25:03Gerty

Movsare - já ti nevím - když někdo předjíždí přes dvě čáry před zatáčkou, do které nevidí, tak to není nedbalost. A že zelená svítí chodcům i auťákům současně taky není nedbalost. Ale co s tím udělat, fakt nevím. Rozhodně bych ale nerušil auta - upřímně řečeno, jezdit na nákupy na koni se mi moc nechce.

24.12.2016 08:02:27R. L.
O.K., ale tam jde o ten prasácký úmysl v první řadě. A v ten moment nemá ve společnosti co dělat - - - Howgh.
23.12.2016 20:14:32Movsar

to štěstí bys měl popřát nám všem. dovětek v nové dnešní pětiminutovce: amri písmáku

23.12.2016 20:10:56Zdenda

tak hodne stesti s prosazovanim

23.12.2016 19:41:13Movsar

pozor, je to méně pohádkové než navrhovat svět bez terorismu (láteření/šoknad ním je to samé).


|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.