Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

+17 neviditelných
FraGora
datum / id12.01.2017 / 475633Vytisknout |
autorMovsar
kategorieKritiky (lit. kritiky díla)
zobrazeno1227x
počet tipů1
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Prolog

Aneb o ironii idiotů.

FraGora

Neologismus fragora má dvojí výklad: zaprvé je to narážka na žánr frašky, ktery tady autorka Gora praktikuje; zadruhé je to narážka na latinskou zkratku fra, frater, tedy bratr. Pojďme si to přiblížit.

Nejprve k frašce. Někteří autoři žárlivě střeží, kdo jejich texty čte a rádi by své čtenáře vyzpovídali, říkají tomu „získat zpětnou vazbu“ a tak podobně. Když už to ale člověk udělá, a skutečně mluvím o názoru, ne prostému odplivnutí, což se tady namnoze také děje, pak ale takoví autoři radost nemají. A mluvím o jmenované autorce. To, co pak v reakcích na komentáře rozvíjí, je skutečná fraška. Možná by to bylo lze nazvat ještě jinak: ironie idiota.

Jak takové reakce vypadají? Autorka postupuje po vzoru Švejka, tedy jakoukoli výtku obrátit v ironii, a to – v pro ni už chronicky tragickém výrazu – vždy proti sobě. Příklad: „Jsi čtenářka Babičky?“ „Jsem Božena Němcová.“ Švejk blbečkoval vtipně, protože měl svého Haška, Gora jen blbečkuje. Ale abychom té výtce dali přesah, zastavme se u pojmu ironie.

Ironie je distance řeči od danosti světa. Jedna z definic pro literární oblast příhodná. Ironií se chceme vzdálit obtížné věci, a proto takovou věc popíšeme jazykem překračujícím běžnou dorozumívací praxi. To není jen poetika nebo soukromá řeč (schizofreničtina), ale taky podivný osten vypučelý z věty. A má svůj smysl, není to jen nástroj úniku; ironií se sice světu vzdalujeme, ale nikdy ne tak úplně (jako onen schizofrenik), abychom nezůstávali svědky jeho věcí. A ironik je dobrým svědkem, protože dokáže věci právě dík distanci popsat praxí nezatíženým, do nudných metafor neztuhlým, novým jazykem. A jak víme od Rortyho, básník je jen ten, kdo dokáže vynalézt nové popisy světa, opustit staré rejstříky a nahlédnout věci nově, tedy novým jazykem.

Co se ale stane, když někdo uvízne až po uši v pokřivené ironii? Je z toho fraška. Možná si toho ani není vědom(a), a tak propadá stále hlouběji do bahna nepovedených žertů, které předem omlouvá tím, že je míří vůči sobě; jako by poškození sebe sama muselo být vždy tolerováno; ale jak víme ze zásobárny dobrých příkladů, jíž je právo, není tomu tak vždy.

A co bylo míněno narážkou k „bratrství“ autorky? Nic jiného než autorčino – jistě nevědomé – ztotožnění s ikonografií svatého Františka, prvního z bosých bratříků. Až k neuvěřitelně dojímavému sebevtělení došlo v jednom z textů, kde se autorka vidí uprostřed hejna ptáků, už vysoko z oblohy ji poznávajících a přilétajících jako dobří přátelé k její krmící ruce. Kdybychom nevěděli nic dalšího o autorčině exhibicionismu a narcistické zálibě v přeříkávání vlastních básní k veřejnému poslechu, mohli bychom myslet na upřímnost a dar lásky k všemu živému. Jenže svatý František byl ten, kdo se vzdal statků nejen hmotných, ale i luxusu duchovního, k němuž nepochybně nutno přičíst i marnivost. Tak tedy pokřivenost číslo dvě.

A pokřivenost třetí, neavizovaná? Jistě je pokřiveností to, že právě takovým textům a vůbec autorčinu vystupování je aplaudováno tak silně, až se otřásají elektronické stěny a duní to optickými kabely. Neboť kýč se může tolerovat, ale jakmile se stane oslavovaným, ať už z jakéhokoli důvodu, vrhá to pokřivený stín.       

Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

29.01.2017 10:43:30simplicisimus

Baba  - je to tvá ironie...

29.01.2017 10:41:10simplicisimus

Nivchylu, da mugcho chormug, da gcho prpug. Bihet yru dikru  bl'užduch', dyh di ch dubie mumó dyh crá.

Když jsi tak chytrej, tak k tom najdeš klíč... ale pochybuji...

29.01.2017 10:27:51simplicisimus

Ocenil bych, kdybys nám přiblížil tvůj  názor a možný vztah k R.L. Mně na to stačí 10 písmen... ty píšeš košatěji.

18.01.2017 01:03:18R. L.
simplicismus - mě vadí kretén, který nepíše a blafe sračky - ty nejsi žabožrout, ale sračkoprd - vyser si voko...
17.01.2017 11:14:33Honzyk

proc to zcela zbytecne avi, simplicisimus--:?--:-(

17.01.2017 10:42:41simplicisimus

Hrozně se mi líbí, jak dva s.ráči bez drobku empatie si lezou navzájem do zaživadel tou méně pohodlnou cestou (jako že by se spíš mohli sežrat samou láskou vyvolanou sdílením jejich úžasných duševních a společenských hodnot).

Méně už se mi líbí, že si k důkazu své nadřazenosti vyberou autora, jehož považují za bezbranného a na toho soustředí veškerou svou zlomyslnost a v případě R.L. i sprostotu. V podstatě slaboši, kteří si honí své ego na někom, koho považují za horšího a neschopného adekvátní obrany.

Ono jim to prdel nerozpláče, ale takovými záchůdky opovrhuji...

13.01.2017 14:06:07Honzyk

:D

13.01.2017 10:30:12Movsar

mě jen fascinuje, kolik hus tady ještě zakejhá. už máme aš, honzyka, norsko, schází mi tu evženie,, aleš a hlavně marcela. aš se pokusil aspoň o nějaké vysvětlení, ale když někdo napíše: jsi idiot, tak co tím sleduje? buď chce jen trapným způsobem, tedy po novinkovsku, prskat na nepřítele, nebo je tak tupý, že mu rozum nedovolí nic víc. anebo platí obojí současně. myslím, že u honzyka to bude právě tak. 

13.01.2017 10:21:32Tvé horší já

Jooooooooo, už začíná válka o argumenty...a to se tady oháníš novinkama. Jupííííí.

13.01.2017 08:30:21Movsar

zkus argument, pokud víš, co to je. tady nejsi na novinkách.cz, i když chápu, že to tak odpovídá tvému mentálnímu potenciálu.


|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.