Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

+1 neviditelných
O zemi jménem Květinkov
datum / id25.01.2017 / 476002Vytisknout |
autorMeggy607
kategoriePovídky
zobrazeno686x
počet tipů8
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Prolog

Inspirováno knihou Neználek....

O zemi jménem Květinkov

Byla, nebyla jedna země jménem Květinkov. V té zemi žili skřítci, kteří se jmenovali Kvíťánci. Tito skřítci byli pěkná kvítka a moc se báli jedné  zlé květiny Skřítkožravky. Rodiče malých Kvíťánků často strašili skřítkožroutskou pověstí zlobivé skřítky. Květinkov nebyla moc veliká  země, ale zato byla krásná. Rostly tam různé květiny – sedmikrásky, tulipány a jiné. I ulice se jmenovaly podle květin, třeba Zvonečková, Tulipánová Alej a také Chrpová Třída. Skřítkové pracovali v květinových zahradách. Kvíťánci měli malé nožičky a vždy na hlavičce  čepičku. Nemyslete si, že se skřítci jmenovali Petr nebo Honza. Jmenovali se též podle květin: Pampelišák, Chrpáček, Bouřlínek a podobně. Bouřlínek byl obzvlášť zlobivý skřítek. Zažívali mnoho dobrodružství. Pluly po pampeliškové řece,let zvonečkovým letadýlkem... Kvíťánci si spousty věcí vyráběli úplně sami – auto na slunečnicový pohon, domy postavené z nejrůznějších květin. Někdy se mezi sebou nepohodli, ale stejně se měli všichni rádi a navzájem si pomáhali. Jednoho dne se vydali na výlet do Sněženkových hor. Sbalili si do batůžků nějaké sazeničky různých květin a vydali se na cestu, aby je mohli v horách vysadit a tak udělat hory ještě krásnější. Šli docela dlouho, ale stálo to za to. Když se vrátili domů, byli unavení a šli spát do svých tulipánových postýlek. Takové výlety pořádali často, takže se nikdy nenudili. Pořádali rovněž Květinové turnaje a rádi chodívali na procházky do Afrikánového lesa, sbírali tam všelijaké dobroty a pozorovali lesní zvířátka. V Květinkově bylo jezero, které se jmenovalo Květák, kam se chodili rádi koupat a dovádět. Kvíťánci měli ve zvyku u sebe nosit konývku, jelikož jakmile někde uviděli trochu suchou květinu, hned ji zalili. Kdo ji neměl, ten byl ostuda. Byli na svoji zemi moc pyšní, ale nikde se nechlubili. Za sousedy měli Květožravce. Ti jim neustále ničili jejich zahrádky a především kradli květiny. Ale Kvíťánci si z toho nic nedělali, protože si říkali, že je dobré rozdělit se se sousedy, jen by bylo lepší, kdyby o pár květin raději vždy poprosili. Rádi dávali květinám jména podle pracovních skřítků v zahradách. Kopretina se jmenovala podle Kopráčka, pivoňka podle Pivoňáčka atd. Nejvíc byli pyšní, když vypěstovali jednu zvláštní květinu. Byla moc krásná a dali jí jméno podle Růžáka. Pojmenovali ji růže. To byl největší trest pro jejich sousedy Květožravce, protože těm se náramně líbila, jenže hrozně píchala. Takže když ji chtěli potají ukrást, tak se zranili. Téhle krasavici se vždy vyhýbali. Děti Kvíťánků chodily do Petrklíčové školy. Tam se učily, aby z nich byli chytří skřítkové. Chodili tam moc rádi. No, o této zemi už víte hodně, jak se v ní žilo a že tam bylo moc krásně. Také bych chtěla v takové zemi někdy být a jako malý skřítek.

Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

20.04.2017 08:41:56Meggy607

8hanka : díky za předčtení také mám Neználka ráda

19.04.2017 15:36:518hanka

Neználka - u nás Nevedka - som milovala, doteraz knihy opatrujem ako oko v hlave, majú nádherné ilustrácie, keď osm bola malá, tiež som chcela žiť v ich mestešku spolu s nimi:)

A v Kvetinkove musi byť tiez nádherne

04.04.2017 17:57:50Meggy607

zvedavec : díky :)

02.04.2017 18:40:30zvedavec

Zaujímavá prestava o inom svete :)

02.04.2017 10:58:30Meggy607

kuča : díky 

02.04.2017 10:54:08kuča

Taky mi malinko chybí děj, ale hra se slovy je fajn a vzhledem k mládí autorky... Klobouk dolů a tip!

27.01.2017 16:02:33Meggy607

Lakrov: děkuji za tip a zastávku :) 

27.01.2017 16:02:00Meggy607

vesuvanka : děkuji :)

 

26.01.2017 12:07:05Lakrov
redaktor prózy

Spíš než povídku mi to připomíná cozi jeko recenzi,  recenzi na úrovni záznamu do školního čtenářského deníku.  Jako povídce tomu totiž chybí to hlavní -- nějaký děj.  Tahle ke to jen jakési převyprávění nálady,  k níž by se ale postupným vepisováním dal nějaký děj doplnit.  Slohově by tomu pomohlo ubrat zdrobnělin.  Nazávěr, když odhlédnu ke jménu (a věku) autorky, ovšem nezbývá, než dát  tip.  

25.01.2017 20:13:34Kočkodan
To by se mohlo líbit i slovenskému herci Štefanu Kvietikovi.

Na svůj věk se umíš vyjadřovat dost květnatě. ;-)

|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.