Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

+7 neviditelných
PRVNÍ DUBNOVÝ VÝLET
datum / id01.04.2017 / 477899Vytisknout |
autorvesuvanka
kategorieOstatní nezařaditelné
zobrazeno575x
počet tipů20
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Prolog

Před patnácti lety...

PRVNÍ DUBNOVÝ VÝLET
PRVNÍ DUBNOVÝ VÝLET

Naše středohorské výlety začínáme tuto sobotu na moje přání pod Lovošem. Možná, že někdo řekne, tam chodíš pořád, vždyť je to stejné. Mýlil by se. Jaro mění krajinu den ode dne. Je to malíř, který rozmalovává její obraz do mnoha tónů barev, nešetří žlutí, zelení, ani modří, tu a tam vloží do korun rašících a kvetoucích stromů i karmín. Přijď dnes a přijď na stejné místo za týden…

Pohled z vlaku nedává moc naděje na pěkné počasí. Modrá obloha s kumuly nejasnými, jakoby rozmazanými "štětcem" na západní straně se nakonec ztrácí v hustém oparu, z něhož vykukuje Říp a stejně i středohorské kopce, v nichž je teď trochu melancholie.

Naše důvěrně známá cesta na jihozápadní straně úpatí Lovoše nás zavede do lesa. Z levé strany je lemována čedičovými zídkami, jež kdysi dávno lemovaly a ohraničovaly zdejší sady, jejichž dokladem jsou tu a tam staré ovocné stromy, zejména třešně, jinak vše obrůstá keři, které raší pěkně různobarevně, podle druhu. Nejvíce nás zaujala teplomilná kalina tušalaj, jejíž mlaďoučké šedozelenavé plstnaté listy zatím složené "do harmoniky" se pomalu rozevírají proti sobě a odkrývají maličký zelenavý okolík budoucího květu - radost pohledět! Tento zajímavý teplomilný keř, běžný v oblastech Středozemního moře si oblíbil i výslunná místa v Českém středohoří. A že se mu tu zalíbilo, o tom svědčí jeho hojný výskyt .

Obzor za námi skýtá nádherný pohled na celé panoráma Milešovského středohoří s jeho strmými homolemi - Ovčínem, Borčem, Sutomským vrchem, Solanskou a Lipskou horou, dalšími kopečky a Milešovkou, která své postavení královny Středohoří nezapře, a po jejím boku se tyčí Kletečná.

Na západě se zlověstně zatáhlo, ale Milešovku je vidět celou. Naši předkové předpovídali podle mraků kolem Milešovky počasí. Vrchol hory schovaný v mraku byl předzvěstí deště, ale když byly v mracích ostatní kopce a Milešovku bylo vidět celou, nepršelo. Uvidíme, co nás čeká.

Na okraji listnatého lesa nás vítají rozkvetlé jaterníky podléšky, velmi sytě modře zbarvené a bílé sasanky hajní. Zaujmou nás ostrůvky rostlinek, jejichž růžice listů vyrůstá několik cm nad zemí a z ní vykukují celkem nenápadné bílé drobné kvítky. Dodatečně zjistím z atlasu název rostliny - je to bažanka lesní (Mercurialis perennis). Objevujeme další nižší rostlinku s bílými květy připomínajícími jetel. Tu jsem ale ve svém atlase nenašla.

Šedočerné, tu a tam pórovité čediče s povlaky zelenavých, ale místy i rezavých lišejníků nás věrně doprovázejí i lesem a někde i z obou stran cesty. Mají své zvláštní kouzlo, a já se ve své představivosti vracím o nějakou desítku milionů zpět, kdy se tato krajina rodila. Na vlhčích místech se usadil na kamenech mech, vytvářející huňaté polštáře. Kdysi tu bývaly sady. Každého kamene zídky se dotkly lidské ruce. Kameny by mohly vyprávět o životě lidí a jejich těžké práci. Lesem prosvitlo slunce a ozářilo vrchol Lovoše i jeho skalnatý jižní svah. Nádherný pohled!

Naše cesta končí u osamělého domku. Chvíli se posadíme na lavičce, která se nám tu nabízí. Sluníčko svítí, ale profukuje studený vítr. Korunami stromů na jihovýchodě prosvítá nebo spíše "protemňuje" mrak, který nám vyhrožuje deštěm. Předpověď podle Milešovky se splnila, mrak nás minul. Před námi je už návrat s krásnými a hlubokými dojmy z výletu do mého milovaného Středohoří.
 
3.jpg
Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

18.04.2018 14:17:06vesuvanka

Mílo, děkuji. Nahlédla jsem a moc Ti gratuluji k vítězství v soutěži a posílám Ti podrobnější zprávu :-)))

16.04.2018 22:12:26Mimiane

Jani, nějaké fotky mám na FB pod svým jménem Míla Vildová, budu mít radost,  a bude mi ctí, když se podíváš.. :-)

16.04.2018 20:47:05vesuvanka

Mílo, potěšila jsi mě svojí návštěvou a krásným komentářem. Děkuji :-))). Mám radost, že České středohoří také miluješ a dokonce i fotografuješ. Nemáš fotografie ze Středohoří na internetu? Ráda bych se podívala.

16.04.2018 02:27:08Mimiane

Dlouho jsem tu nebyla, a tak ráda tě čtu. Skoro mám slzy v očích, když tak krásně píšeš o Lovoši, středohoří a o všem, co tolik miluju. Chodím tam pořád, toulám se a fotím, focení se stalo v poslední době mou vášní..Děkuju moc..Míla

 

19.05.2017 23:15:02vesuvanka

Kytiii, děkuji za zastavení a milá slova :-)))

18.05.2017 17:15:14Kytiii

Tak krásný obrázek jsi namalovala svými slovy... děkuji ti! *

20.04.2017 23:24:06vesuvanka

Marti, díky. To by bylo skvělé, kdyby vám ten výlet do Středohoří vyšel :-))).

20.04.2017 13:23:10Markel

Ahoj Jani, zkusím nasměrovat do předmětných oblastí manžela, snad to vyjde, měj se pěkně

14.04.2017 11:07:13vesuvanka

Růženko, děkuji za přečtení a milou odezvu :-))). Já se cítím víc malířkou než básnířkou, ale i v malování jsem jen amatér.

Na běžkách  jsem nikdy ani nestála, absolutně nesportovní typ, jen jsem ráda chodila (ale nelovila kilometry) a hlavně pozorovala...

 

Marti, děkuji za zastavení a milý komentář. :-))).  Moc bych Ti přála navštívit Lovoš i jiné středohorské kopečky.

14.04.2017 10:16:43Markel

moc pěkné povídání, jako vždy, mám chuť se tam také podívat ***


|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.