Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

+1 neviditelných
Psychiatr: Vězníme a mučíme lidi, dokud se nepodrobí
datum / id27.04.2017 / 478545Vytisknout |
autorMatěj Dovala
kategorieÚvahy
témaFilosofické
upřesnění kategoriePolitika
zobrazeno418x
počet tipů0
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Psychiatr: Vězníme a mučíme lidi, dokud se nepodrobí

Psychiatr: Vězníme a mučíme lidi, dokud se nepodrobí

V interview pro čtidoma.cz 1) si primář Psychiatrické nemocnice Bohnice Marek Páv pustil ústa na špacír a udělal něco, čemu se staří psychiatričtí harcovníci jako Cyril Höschl a Ivan David důsledně vyhýbají a dobře vědí proč: popsal, jak probíhá léčba násilně hospitalizovaného psychiatrického pacienta.
 
Otázka: Co pomůže zlepšení léčby?

Páv: Navazování spolupráce a buzení důvěry. Pokud jsme se setkali za vyhrocených podmínek, kdy bylo potřeba použít institut nedobrovolné hospitalizace, pak toto bylo nevyhnutelné z hlediska zdravotního stavu. Člověk by měl porozumět tomu, že jeho jednání přesahovalo společností uznávanou hranici, ale že to není problém, ten vlastní problém. Je potřeba pracovat na tom, aby detence podruhé nebyla nutná a řešení příčiny v duševním stavu.
Detence primárně je nevýhodná pro danou osobu, protože on sem byl přivezen a byl omezen na osobní svobodě. Na jednu stranu je to nepříjemné i pro společnost, lékaře, policie, blízké osoby, že danou situaci museli řešit a porušit nějak hranici té dané osoby. (…)

Co je poněkud odlišné od např. somatické medicíny, že psychiatrická péče je více než jiná založená na důvěře. Představme si například, že Vy budete můj ošetřující lékař a já budu váš nedobrovolně hospitalizovaný pacient hospitalizovaný poté, co jsem pobíhal na ulici a vykřikoval, že už asi někomu něco udělám, protože už dál nevydržím to, co se mi děje v hlavě. Můžu věřit, že to se mnou myslíte dobře, ale můžu si taky myslet, že jste součástí represivního systému a prodloužená ruka policie a mých pronásledovatelů. Musíte mne přesvědčit, že to se mnou myslíte dobře. Vím, že mi potřebujete věřit, než mě pustíte na první vycházku, protože já vám můžu utéct. Nevím, jestli s vámi můžu hrát férovou hru a vy taky ne. (…)

Otázka: Jak probíhá léčba na akutním oddělení?

Páv: Jak takové budování důvěry vypadá, můžeme popsat na příkladu mé virtuální hospitalizace na akutním oddělení, na kterém právě jsme. Oddělení má dvě části, uzavřenou osmnácti lůžkovou a otevřenou s 22 lůžky. Pokud začneme od těch nejvíce restriktivních či „akutních“ prostor tak Vy jako můj lékař máte možnost mne zavřít do terapeutické izolace, kdybych moc takzvaně vyváděl a dohoda by se mnou nebyla možná. Poté, kdy bych začal být více přístupný a schopný domluvy, Vy poté máte možnost a povinnost se mnou pracovat ve smyslu zapojení mé odpovědnosti za mé chování. Můžeme postupně uzavřít dohodu, že budu dodržovat pravidla oddělení a chování vůči okolí, abych mohl jít na běžný třílůžkový pokoj. Další dohoda poté může být třeba společná vycházka. Tím si dohodu potvrdíme. Dále máte možnost mne přeřadit do patra na otevřenou stanici a umožnit mi docházet na terapeutické skupiny, relaxaci a arteterapii. Další naše dohody mohou spočívat v docházce na centrální terapii, do poradny pro bydlení, pro zaměstnání, můžeme se domluvit, že budu chodit na kognitivní trénink nebo do stacionáře.

Jinými slovy: Vězníme a mučíme lidi, dokud se nepodrobí.

 


1) http://www.ctidoma.cz/zdravi-styl/2016-03-21-namestek-bohnicke-psychiatrie-jsme-podfinancovany-opomijeny-obor-22003

Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

30.04.2017 07:55:16korloid

Nastudování si popisů příznaků jakékoli nemoci na odborných stránkách (Zkuste si do vyhledávače zadat slovo schizofrenie, a máte studijního materiálu, jak se chová schizofrenik, habakuk). Podle mne je psychiatrie proti simulantům bezmocná. U člověka se dá snadno využít potřeby užitečnosti = doktor přece studoval, aby mohl léčit, takže když za ním někdo přijde (nebo je přiveden), tak chce léčit, a léčí. Na využití strachu (nebudeš-li mne léčit, vezmu na tě mačetu) bych to zatím v naší společnosti neviděla. Pokud za psychiatrem přivezou pacienta, který tvrdí, že slyší hlasy, kterým chce vyhovět, těžko ho může odmítnout s tím, že jde možná o začínající médium či nekroskopa (povídají si s mrtvými) a doporučit návštěvu policie či tajných služeb, protože ti mají údajně o parasmyslové věci zájem, aby mohli lépe řešit kriminální činy. Společenský tlak psychiatrovi velí takového člověka hospitalizovat. 

29.04.2017 23:47:23Matěj Dovala

To korloid:

1. Pobavilo mě, že to interview hodnotíme stejně. S tím, co píšete, souhlasím.

2) A pokud někomu nechce dát doktor důchod dobrovolně rovnou, udělá se divadélko nucené hospitalizace od blízkých (jak postupovat čili návod k nastudování role najde snadno na netu).

- To mě zajímá. Jaký „návod z netu“ máte na mysli?

29.04.2017 13:04:18korloid

Také jsem ten článek četla, a také jsem získala dojem nezvyklé otevřenosti pana doktora. Na námi uctívaném západě má kdejaký člověk svého psychoanalytika, takže když tahle módní vlna dorazila k nám, kde jsme žádné neměli, lidi to vzali úprkem do psychiatrických ambulancí. Na jednu stranu stát vykládá, jak nebude na starobní důchody, na stranu druhou dá invalidní důchod kdejakému klučinovi. A pokud někomu nechce dát doktor důchod dobrovolně rovnou, udělá se divadélko nucené hospitalizace od blízkých (jak postupovat čili návod k nastudování role najde snadno na netu). Podtrženo, sečteno, myslím si, že pak doktor tímhle vyjádřením sděluje davům, jak se postupuje v léčebně dál (buď jim pár adeptů vypadlo z role nebo naopak nevěděli, kdy s blbnutím přestat a doktory už to nebaví).


|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.