Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

+10 neviditelných
Do jámy pekel
datum / id11.05.2017 / 478997Vytisknout |
autorColatonic
kategorieVázané verše
zobrazeno292x
počet tipů0
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Do jámy pekel

Když země se rozepne

a z krajin vyjde mráz

nechá nás rozeplé

dětičky napospas

 

Když otevře se dírka

jako na nebi mrak

Vzplaneme jak sirka

Nebo chrlící drak.

 

Když vyvstane z půdy jáma

jak od krtka krtina

Co stane se pak s náma

zbude nás jen drtina

 

Pak spadneme jak letadlo

co umí vzhůru padat

Ono do moří upadlo –

můžeme jen hádat

 

Pak poletíme, my snové děti

z nebes do pekel

Rozpočítáme se od pěti

nastane však zádrhel

 

Pak my mrtvé dětičky

vyrašíme jak vyrážka

exém nebo spalničky

zbude jenom porážka.

Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

22.05.2017 02:26:56Safián

Yane, vidíš, kážu a sám jsem na avízo zapomněl.

22.05.2017 02:26:03Safián

Milý Yane, moudra o gramatických rýmech se na servrech vyskytují léta. Myslel jsem, že to přispěvatelé mají z kursů tvůrčího psaní. A ono ne. Doporučované stránky by byly funkčnější, kdyby se omezily na technický výklad a nepodsouvaly čtenářům hodnocení jednotlivých jevů. Gramatické rýmy se v poezii vyskytovaly vždy a mnohdy byly i krásné a vynalézavé. Takže není žádný důvod je jakkoliv podceňovat. Vždyť i tvůj rým "dostal pas - nastal čas" je vynalézavý. Za to, že nepůsobí  (alespoň na mne) přesvědčivě, určitě nemůže jeho gramatičnost. Díky za upozornění na Červenku. Já už ale poetiky nečtu. Časem zjistíš, že všechny návody, které uvádějí jsi dávno použil, aniž jsi je znal. Kůň je totiž vždy před vozem. Oceňuji, že o verši něco víš (např. 2 tříslabíčné rýmy v jednom sonetu, to už stojí za pozornost) a že tvůj příspěvek nebyl pouhým tlachem.

Používej avíza. Jinak se o tzvých příspěvcích nedozvím. chodím sem už málo. .

17.05.2017 09:18:09Yan73

Safiáne,

myslím, že projekt www. rymy.cz je zcela jistě plně funkční, zejména, ale nejenom pro začátečníka, přičemž si určitě nehraje na to, že by v něm byla obsažena absolutní "moudra". Pokud jde o Josefa Palivce, jsem přesvědčen, že věděl, co je gramatický rým a proč ho používá, narozdíl třeba od většiny začátečníků, kde by bylo namístě dodržovat určitá pravidla a teprve po jejich ovládnutí, z nich případně vědomě vykročit. Pokud jde o mě, já radší dodržuji pravidla a myslím, že k vykročení z nich jsem nedozrál.

Pokud jde o teorii, mě se dobře osvědčila kniha od Miroslava Červenky a Květy Sgalové, Kapitoly o českém verši, která je běžně k dostání, nicméně se mi to na začátek zdálo jako těžké čtení. 

                                                            Ahoj Y.

 

 

15.05.2017 22:33:08Safián

Podíval jsem se na doporučené stránky, abych viděl, odkud pocházejí Yanem nastíněná moudra. Je to materiál obsáhlý, ale ne zcela kvalitní. Zejména kapitola o gramatickém rýmu nestojí za mnoho. I gramatický rým může být vynalézavý a krásný. A používali jej i básníci nejvybranější poetiky (např. Josef Palivec ). Totéž platí i o přeplněném rýmu. Je pravda, že rýmy delší než 3 slabiky (stránky tvrdí že větší než dvouslabičný souzvuk je zytečný) už příliš nepřispívají k hudebnosti verše (to by chtělo podrobněji rozebrat , mohou působit dokonce opačně). V básních se ovšem vyskytují ojediněle (Palivec jich má určitě víc, než celá česká literatura dohromady) Tříslabičná shoda je mnohem četnější, i když ani ona není zcela běžná (např Holan, Krchovský - viděl jsem ji, myslím, i u Erbena - a další) No konečně alespoň vím, odkud se ty nejapné poznámky na serverech berou.

To, co Yan připomněl k rytmu ovšem platí. Škoda, básnička mě jinak docela zaujala

12.05.2017 10:37:44agáta5

jj, co se ve školce nenaučíš na říkankách...  líbí se mi komentář yana :)

12.05.2017 09:22:29Yan73

Colatonicu,

rozhodl jsem se na Tobě pocvičit v kritice :)

Kulhá ti rytmus. Někde je to trochej, někde je to jamb, někde těžko říct. Rýmy jsou gramatické - např. dírka - sirka, mrak - drak, krtina - drtina. Nemůžeš ani rýmovat děti - od pěti. Někde Ti ani nesedí počet slabik, např. první verš 7 slabik, třetí verš šest slabik. Myslím, že by stálo za to, se trochu pověnovat teorii. Vše, co pro začátek potřebuješ vědět, lze stručně a přehledně nalézt například na www.rymy.cz v sekci "o rýmech".

Jinak Tvůj pokus je určitě sympatický počin. Každý nějak začínal (podobným způsobem jako Ty).

Přeji hodně zdaru do dalšího veršování. Měj se, ahoj

                                                                                            Yan

 


|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.