Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

+11 neviditelných
Boty
datum / id20.05.2017 / 479124Vytisknout |
autorKvětoň Zahájský
kategorieFejetony
témaHumorné
zobrazeno760x
počet tipů18
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Prolog

Pokud umíte dobře smlouvat, jste psychicky odolní a máte moře času, můžete na venkovském trhu koupit mnoho druhů zboží za ceny jen o málo vyšší, než v kamenných obchodech.

Boty

Zajímalo by mne, kdo šíří nesmyslné zprávy o balkánských bazarech, které jsou rájem pouze pro milovníky koženkové obuvi a laciných imitací značkových oděvů. Už jenom ochutnávky ovoce, zeleniny, nakládaných oliv, ajvarů a marmelád, všech těch sýrů, kajmaků, pršutů a domácích chlebů zasytí i takového obžeru, jakým jsem já. A to nemluvím o tradiční rukodělné výrobě užitého umění, které u nás doma jen tak neuvidíte. Například překrásně vytepaný měděný destilační přístroj, včetně topeniště, epruvety a vodou chlazeného šnekového chladiče k dostání za necelých dvě stě eur, by nadchl srdce nejednoho našeho ovocnáře. Na rozdíl od černohorských však české orgány činné v trestním řízení, neřku-li náš drahý ministr financí, nemají pro toto ušlechtilé hobby pochopení.


Jazyková vybavenost venkovských trhovců je neuvěřitelná. Kromě českých pozdravů a číslovek ovládají i nejpoužívanější odposlechnuté fráze, jako - Ježíšmarjá! To je ale drahota! Nemám peníze! Mnozí nadto dokážou vyjmenovat víc našich politiků a členů fotbalové reprezentace než já.

Ovšem zcela jinak je tomu v moderních turistických centrech.

„Bukvy znáju, no slová něpanimáju,“ kroutili donedávna hlavami ruští turisté při četbě vývěsních tabulí na obchodech. Dnes ale tradiční cyrilice přijde mladým Černohorcům nemoderní, tak všechno začínají přepisovat do latinky. Foneticky. Před cedulemi s nabídkou zboží teď svorně kroutí hlavami všichni turisté, dokonce i místní. A to ještě zdaleka není konec.

Podle toho, co tu i onde v Evropě po sobě zanechali, to vypadá, že Turci nebyli ani tak nájezdníky, jako spíš obchodníky s komoditami. Černou Horu obohatili o záchod, med, kávu a hospodářství. Z naší domoviny si do ní našla cestu pouze již zmíněná cyrilice, fotbal a Vietnamci. No ano, Vietnamci. Navzdory očekávání jsou černohorské butiky pro turisty plné vietnamského zboží i vietnamského personálu a jejich vývěsní štíty zdobí roztodivné klikyháky, jejichž význam si mohu jen domýšlet, ale raději nechci. Turista zde nalezne ošklivé a předražené cetky, které nikdy potřebovat nebude, přesto si je koupí, a to je úhrnem princip fungování ekonomiky v turistickém průmyslu.

Výkladní skříň jednoho z těchto obchůdků už řadu dní působila omamně až psychotropně na moji ženu. Kdykoli jsme šli kolem, strnula před výkladem, v oku se jí usadil zvláštní cink a počala se autisticky kývat. Takovéto pocity naposledy zažívala asi jako čtyřletá, když pod stromečkem uviděla mrkací panenku. Je známo, že ženský mozek vylučuje více oxytocinu a serotoninu, což jsou neurotransmitery, které podle biologů vyvolávají u lidí pocit, že mají málo bot. I stalo se, že z manželky vyhřezl mohutný pramen nezvladatelného citu pro boty na nestoudně vysokých podpatcích, od kterých ji dělilo jen tenké sklo výlohy. Tak mocnému vábení nelze odolávat donekonečna, že, proto jsme jednoho dne do butiku vstoupili s otázkou, na kolik peněz by nás takový špás přišel.

Vietnamec na mě pohlédl tak zpříma, jak jen mu to jeho šikmé oči dovolovaly, a vyslovil sumu, za kterou bych si mohl na týden pronajmout středně oplutou jachtu. Vzápětí vypukla ohnivá licitace, na jejímž konci jsme si s prodejcem připili na zdraví, na dlouhý život a na tykání, leč i poté Nguyen neoblomně trval na původní nemravně vysoké částce.

„Snad si trochu té devizové marnivosti můžeme dovolit, jsme na dovolené, ne?“ utrhla se na mě žena a neochotně zouvala obdivované škorně.

„Jistěže si můžeme dovolit koupit boty. Ovšem za tuto cenu,“ zalistoval jsem bankocetlemi v peněžence, „nanejvýš jednu.“

Od té doby vím, že některé ženy (víte, které myslím) se dokáží tři týdny dělit o své pocity z události, která ve skutečnosti trvala tři minuty.

 

Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

18.08.2018 12:49:07baaba

jj - Nguyen je dneska už na vrcholu potravního řetězce skoro všuded.

středně oplutá jachta****

25.09.2017 07:20:54Květoň Zahájský

Díky, díky. Vida, kdo by si pomyslel, že můj článek ti pomůže autodiagnostikovat tak závažnou chorobu. ☺

24.09.2017 13:18:008hanka

budem sa trápne opakovať, nech čítam od teba čokoľvek je to super, pobaví, neurazí, veľa sa dozviem, škoda, že toto čítam až teraz, mohla som si ušetriť cestu k lekárovi,  až on prišiel na to, že môj mozog produkuje málo serotoninu, mohlo mi to byť jasné už vtedy, keď kolegyne nakupovali jesenné topánky,  ja doteraz  bez záujmu  obchádzam výklady  predajní s obuvou v tri roky starých teniskách...

 

"Je známo, že ženský mozek vylučuje více oxytocinu a serotoninu, což jsou neurotransmitery, které podle biologů vyvolávají u lidí pocit, že mají málo bot."

26.08.2017 21:54:23lastgasp

Výborný námět ze života déle spolužijících manželů. ***

01.07.2017 10:24:10Květoň Zahájský

Díky, díky přátelé. Zdá se, že dílko se líbilo všem, kromě mojí ženy. No co už, že.

01.07.2017 09:35:35srozumeni
Velmi zdařilé...neurotransmitery vyvolávající pocit malého množství bot mě asi pobavilo nejvíc...***
25.05.2017 08:58:12macecha

živě jsem si to představila .... T*

23.05.2017 14:16:40Markel

lehké, vtipné, akorát

tak to má být, tak to mám rád(a) *

22.05.2017 10:33:52Alenakar

Vidím,že globalizace postupuje i na Bálkáně mílovými kroky. Hlavní postavou mezi balkánskými obchodníky je nakonec Vietnamec...Tip.

21.05.2017 09:06:41upupa

Pekne podávané príbehy z exotickej krajiny. Človek sa cíti, akoby bol tam.


|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.