Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

Super-anti-kontra-multi-extra-unikátní
datum / id30.07.2017 / 480894Vytisknout |
autorkvaj
kategorieFejetony
zobrazeno1037x
počet tipů5
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Super-anti-kontra-multi-extra-unikátní

     Za neuvěřitelné si zvykli označovat ceny různého zboží tvůrci reklam, a to velice často, až to zavání inflací. Mají na mysli, že ty ceny jsou tak neuvěřitelně nízké, ačkoli toto jejich nadšení mnozí zákazníci jistě nesdílejí. Avšak to je vedlejší. Jde mi o výraz „neuvěřitelný“, což je svého druhu superlativ, a já mám pocit, že se poslední a možná i předposlední dobou superlativy velmi plýtvá. Všechno je super, případně hyper nebo i mega, eventuálně to může být v běžné řeči zejména mládeže také hustý či boží. Boží je ale vlastně všechno.
     Ve filmu Mary Poppins zpívali Julie Andrews a Dick Van Dyke píseň s ústředním slovem »Supercalifragilisticexpialidocious«. V češtině to přezpívali Milan Chladil, Jaromír Mayer a Eva Pilarová jako »Superantikontramultiextraunikátní«. To slovo prý nemůže být nikdy protistátní a když ho řekneš, otevřou ti dveře všichni vrátní..., ale to je odbočka od tématu. V angličtině i češtině ta podivná slova parodovala nadbytečné a často nesmyslné užívání superlativů a podobných vzletných výrazů. Slovo superantikontramultiextraunikátní je však kouzelné a obsahuje pojem extra, který naopak jako by z našich slovníků poněkud mizel.
     Zatímco super je kdeco, extra je naopak máloco, ač to může public relations agenturám připadat neuvěřitelné. A to prosím v době, kdy lze věřit stále podivnějším věcem a jevům. Nevěřím na upíry, horoskopy, znamení zvěrokruhu, kouzelné dědečky, dobré víly, bludičky, ale klidně uvěřím tomu, že je někdo schopen ukrást invalidovi důchod a vozík, schválně opařit malinké dítě, či oběsit vysloužilého závodního chrta. Pochopit to neumím, vždycky mě podobné zprávy zaskočí a cítím se bezmocný vůči hrůzám světa, ale už se jim vlastně ani nedivím.
     Jedné paní, která jinak jistě dobře věděla, že se krade, a že takové parkoviště u marketu je z tohoto hlediska velmi nebezpečné místo, zřejmě ale přišlo před časem neuvěřitelné, že může být okradena právě ona, takže nechala bez dozoru (i když prý jen na chvilku) svou kabelku, plnou peněz a různých cenností a pochopitelně o ni přišla. Krást se samozřejmě nemá, ale kradlo se, krade a krást se nejspíš bude nadále, a tak mně připadá neuvěřitelná zase lehkomyslnost oné ženy. Rozumím tomu, že ji krádež velmi rozhněvala, že ji popadl přímo megavztek a také tomu, že vedle zloděje hledala dalšího viníka té nemilé události. A našla ho ve městě a v policii, co podle ní nedokáže občana ochránit před zloději a jinými lumpy. Prý tam mají být umístěny kamery, které by mohly lupiče odhalit.
     Nic proti průmyslovým kamerám, určitě působí preventivně a věřím tomu, že díky nim už nedošlo k řadě loupeží a násilností. Ale myslet si, že mohou být všude, a že jejich pomocí lumpárny z veřejných prostorů zcela vymizí, je divné a ještě podivnější je doufat, že dokáží ochránit lidi před vlastní lehkovážností a snad lze říct i hloupostí. Ale třeba se pletu. Kdyby to tak opravdu fungovalo, bylo by to vážně super, nebo i hyper a třeba i mega a v našich městech by zavládla neuvěřitelná zákonnost. No a kamery by pak musely přijít i do vesnic, na silnice, ba i polní a lesní pěšiny a vůbec by bylo nejlepší, kdyby měl každý kameru připevněnou na hlavě a napojenou na centrální panel policie. Ale to by bylo dost nepohodlné a nepraktické, takže úplně nejlepší by bylo každého očipovat, abychom byli všichni pod kontrolou a tudíž chráněni. Stoupenci spikleneckých teorií si stejně myslí, že se jakési čipování lidí, aby byli pod kontrolou tajných světovládců, chystá globálně, pokud se s tím už dávno nezačalo.
     Já vím, že s tím otravuji v době, kdy mají lidé hlavy plné jiných starostí. Ovšem utajení světovládci nikdy nespí a výroba čipů do lidských hlav jede na plné obrátky. Naštěstí nespí ani tvůrci public relations a ve světě reklamy je všechno super a neuvěřitelně levné, úžasné a megaskvělé. Vlastně se už o nic jiného než o reklamy nezajímám. Doporučuji to každému. Je to opravdu boží.

Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

04.08.2017 13:40:51kvaj
redaktor prózy

Ano, ano.

04.08.2017 11:15:43Alenakar

Voba víme vo co go.

04.08.2017 10:54:36kvaj
redaktor prózy

Přesně tak.

04.08.2017 09:26:04Alenakar

A - vo tom to je !

01.08.2017 12:18:17kvaj
redaktor prózy

To jsem rád také. Výraz "je to o tom" navíc mnozí užívají značně nepřípadně. Stalo se něco podobného, jako za reálného socialismu se slovem "rezerva". Často bylo slyšet - rezervy je třeba odstranit (sic!), uvážíme-li, že rezerva je zásoba. Ono to slovo ale suplovalo výraz nedostatek či chyba.

01.08.2017 12:09:24Kočkodan
I u mne dochází pri „otomování” k rozevrení nozíku. Nejradeji bych jím na vsech pachatelích onoho zverstva spáchal masakr... ;-)

(A jsem rád, ze jsme si predchozí nedorozumení vysvetlili. )
01.08.2017 10:53:49kvaj
redaktor prózy

Takových iritujících slov by se našlo. Třeba výraz, že neco je o něčem. Když to slyším, otvírá se mi kudla v kapse.

Jo, teď si vzpomínám, že otec jednou chtěl říct, že se mu otvírá kudla v kapse, a místo toho řekl, že se mu otvírá kudla v zádech. :-)

Děkuji.

01.08.2017 10:21:13Alenakar

Kvaji,

že je něco neuvěřitelné,hyper nebo super,to ještě nemá ty správné grády. Mě dosti irituje způsob používání slova "masakr" v současné hovorové mluvě. Před pár dny mě jeden kolega botanik pozval do své sbírky slovy "Zítra mi pokvetou ty nové pseudolobivie. Přijdˇse podívat. To bude masakr !"(A masakr to skutčně byl.) - Za pěkný fejeton tip.

01.08.2017 01:24:37kvaj
redaktor prózy

Aha. Této symbolice (verbální) moc nerozumím. Tak promiň. Dobrou!

01.08.2017 00:02:56Kočkodan
Jaj, tak se bohužel asi stalo to, co se jednou za uherský rok přihodí – že autor, který mne příliš nezná, vezme můj pokus o humorný komentář vážně. Já jsem sice dal do závorky zmínku o mrkání, ale mrkající smajlík by byl zřejmě jasnější.
V žádném případě jsem tedy tvoje dílko nekritizoval. Dobrou...

|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.