Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

+17 neviditelných
Rozmoklá pole řeči
datum / id20.08.2017 / 481346Vytisknout |
autorMovsar
kategorieÚvahy
zobrazeno573x
počet tipů14
v oblíbených0x
do výběru zařadilZbora,
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Rozmoklá pole řeči

Bulvár neviňátek

„Barcelona: útok proti nevinným.“ Variacemi na nevinné se to te´d v médiích hemží; Trump, Sobotka a další vytáhli kartu nejhoršího klišé. Jako by byl barcelonský bulvár zahradou jelimánků, jíž se prohnal samotný ďábel a mezi dlážděním mělo do ráno vykvést třináct bílých květů. Smějeme se patetickému jazyku komunismu 50. let a nevnímáme, jak podobně hloupě, jen ne tak nápaditě mluví dnešní politici. 


Rozmoklá pole řeči

Jistě ne na počátku, ale jednoho dne skutečně padlo slovo k zemi. Možná někam do rozmoklých polí. Houstlo pak ve věty a celou řeč. Moct se tak postavit do té rozmoklé půdy a sledovat původ řeči; jít na její samotné dno. Zažít chvíli, kdy člověk poprvé jako milenec tělo milenky ohledával svět jazykem. A přece to není nemožné. Jsou řeči svěží, když se podaří vykročit za horizont zatuhlých metafor, a pak ty únavné, kdy se lidé potácejí v bludném kruhu banalit. Kéž by do řeči pršelo vydatněji.


Velký regres

Přikvačilo to jako bouřka z horka. Myslitelé tomu říkají „velký regres“. Kolo dějin se začalo otáčet nazpátek, z dobrého bydla lidem už demokracie není po vůli, chtějí změnu. Změna. Imperativ změny opanoval tuhle dobu. Samsung prý nedokáže, co umí Apple: přinášet uživatelům neustálou změnu, čtu v nějakém novinovém článku; a prý jen to je na něm horší. Tradiční strany to taky neuměly, a tak přišli různí (i)mágové. Demokracie 2.0by byla příliš komplikovaná věc pro pár intelektuálů, něco jako linux nebo Picassovy obrazy; chce to obnovit úderný slovník, nabízet zkratky ke štěstí, konečná řešení. Vítejte na cestě zpátky do minulosti! 


O lidech skutečnosti 

V Muži bez vlastností Robert Musil připomíná dvě pojetí světa: smysl pro skutečnost a smysl pro možnost. Člověk skutečnosti se vztahuje ke světu jen do té míry, v níž jsou věci jasně dané. Člověk možnosti takto omezen být nechce a svět je pro něj i to, co není. Fejsbůk odhaluje v kruté nahotě, kolik lidí žije jen skutečností. A některým se i ona zredukovala na obrázky dětí, řízků, koupelen a automobilů. Je to jako parodie na starý metafyzický mýtus „pravého světa“.


O bocích Ewy F. a počtu aut

V Praze je registrováno 750 tisíc aut, v celé zemi 5,5 milionu. A Aneta Langerová zpívá o milostných zradách, Ewa Farna o svých bocích, Tomáš Klus o zkorumpovaných politicích a Lenny zpívá prostě jen Hello! Jako by se nedokázala zrodit žádná avantgarda, která by svedla v populárním modu tematizovat ten strašlivý fakt, že brzy nás bude méně než aut.

Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

11.09.2017 13:09:33sepotvkorunachstromu

:)

11.09.2017 12:55:40Movsar

únavné a iritující, tak bych to taky vyjádřil. ptt se jich na to by asi smysl nemělo, zůstanou věčnou hádankou. :-)

11.09.2017 12:43:42sepotvkorunachstromu

no ano, to máš pravdu, pro mě to bývá únavné a iritující, akorát si myslím, že to necítí, tu připoutanost, asi tak.

11.09.2017 12:27:27Movsar

kdoví jestli je to lehkost. jestli naopak nejsou takoví lidé příliš poutáni k zemi. každiopádně mně je v jejich blízkosti strašně těžko.. :-)

díky!

11.09.2017 12:08:58sepotvkorunachstromu

někdy bych si to přála, žít jen skutečností. jen někdy, ale i tak. musí to být příjemné. přitroublé televizní seriály, starosti která pseudohvězda má větší prdel a jaké šaty nosí těhotná kejt. recepny na nějaké čískejky a jaké slevy mají v albertu.

no uznej, ta lehkost v hlavě.

28.08.2017 08:22:15pampelin

Ať žije touha po lepším obalu!

Vzhůru ke zlatu!

 

 

Přes bu-bu k Dobru.

 

Přes dobro k Bu-Bu.

25.08.2017 04:08:43sagrada-sangre

Jestli to chapu spravne, znamenalo by to, ze jsme absolutne zavisli na svy dobe? Ze neexistuje zadna nase (s dobou) nemenna vnitrni skutecnost? To mi zni strasne fatalisticky a asi by to znamenalo, ze nemame zadnou odpovednost za svy ciny!??

22.08.2017 17:21:49Movsar

s-s: myslíš pravdu těch věcí? zastávám názor, že pravda není nikde uvnitř (věcí), jako fenomén, ale že je právě jen v řeči a že skrze slovníky se vytvářejí pravdy (o věcech). takže když obměníš, oživíš slovník, můžeš věci zahlédnout novým způsobem, což může být osvobozující. a je pak jedno, jestli tomu budeš říkat, že ses dotkl pravdy nebo podstaty. stará korespondenční teorie pravdy už je spíš školský koncept. dokonce vznikla teorie o době postpravdivé, v níž už se pravda jako věc veřejná nehledá vůbec, protože to z různých důvodů už není možné. řeč nám ale zůstane a ta úžasná svoboda o světě mluvit bez frází spolu s ní.  

22.08.2017 12:51:22agáta5

raději zabalený, většinu by to mohlo složit :)

22.08.2017 12:14:46Zbora
redaktor poezie

S: To asi záleží, co si zrovna představuješ pod pojem pravda. Ale snaha prodávat věci nějak zabalené byla vždycky. Jde jen o to s jak laciným obalem se většina spokojí.


|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.