Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

Jak to skončí?
datum / id10.09.2017 / 481724Vytisknout |
autorkvaj
kategoriePovídky
témaHumorné
zobrazeno966x
počet tipů5
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Jak to skončí?

     „Ten pacholek!" zaklel jsem.
      Z úst mi unikala vzteklá pára. Seděl jsem v podchlazené kabině náklaďáku a sledoval bílou skvrnu audiny, která se rozplizle leskla v ledových květech na okně. Jakoby nic se koupala v záři mých reflektorů, zatímco řidič – ten starej blbec – četl svý usmolený noviny v kanceláři dispečera.
     „Přece za ním nepůjdu," nahodil jsem sebevědomě motor. „Pitomej, pupkatej panskej kočí!" dodal jsem.
     Nerudně jsem zařadil zpátečku. Náklaďák váhavě couvl. Zařadil jsem jedničku a centimetr po centimetru se proplížil mezi levým světlem sousedícího forda a zpětným zrcátkem překážející audiny na plácek před parkovištěm.
     Do odpoledne jsem na tu příhodu skoro zapomněl. Když jsem se ale vracel, stála audina na mém obvyklém místě našeho parkovišťátka pro pět aut. Byl jsem šestý!
     „Tak tohle ti nedaruju, chlapečku," rozčílil jsem se a zaparkoval zadkem přímo před jeho čumákem. „Ukaž, co umíš!"
     Jenže on vyjel, potvora! Přes chodník a zasněžený trávník vycouval na cestičku vedoucí mezi zahrádkami a odtud – tradá... Večer stál přede mnou zase on. A ještě mi k tomu naházel za auťák všelijaké harampádí, abych to neměl tak jednoduché. Já to ale vosolil zpátečkou na plnej heft, jen korba nadskakovala.
     A když jsem se pak vrátil z jízdy, počkal jsem ve vedlejší ulici, až se usádlí na mém milovaném flíčku. Potom šlo všechno ráz na ráz. Dva kýble horký vody a kýbl střepů – pěkně zepředu i zezadu. Doufám, že v noci bude mrznout. Ať se pak činí, frajer! Ráno mi dvě fošny, nejspíš ukradené z nedaleké stavby, prozradily, že si poradil i s tímhle. Je koumák, to musím uznat.
     Několik dalších dní byl klid. Asi ho přešla chuť, floutka, říkal jsem si až do pátku. To se na mě ráno do kabiny zase šklebil čumák jeho pekáče a při couvání obvyklou cestou na pěšinku mezi zahrádky jsem narazil na metrovou zledovatělou sněhovou muldu. Ten si mákl, zíral jsem nevěřícně. Musel fachčit do noci a stříkat na to nejmíň stříkačkou.
     Tohle přestává všechno! navztekaně jsem profičel uzoučkým úvozem mezi ploty. Dva z nich jsem zbořil, ale v duchu se chechtal, když jsem si představil, jak v pondělí tlačí sousedícího forda ven a potom zase nazpátek. Jenže v úterý jsem musel projet napříč dřímající zahrádkou a málem vyvrátil tři jabloně.
     Propána, kdy tohle skončí? V noci jsem pak nemohl usnout. Tížil mě strach, čím mě zítra překvapí. A když se mi usnout na chvíli podařilo, zdály se mi ošklivé sny. V nich mě pronásledoval zástup zahrádkářů vyzbrojený hráběmi a rýči, které vyprostili z trosek svých zpustošených pozemků.
     Tak to ne! Musím se zabezpečit dopředu. Oblékl jsem se a už ve čtvrt na tři ráno v mrazu podupával za stavařskou boudou na stráži. jakmile se objevil, vyrazil jsem. Já ti dám! Byl bych ho v té chvíli z nenávisti zakousl. Dnes vůbec nechápu, jak se mohlo stát, že jsme za necelé dvě hodiny seděli u mne v pokojíku a popíjeli domácí slivovici. Moc pěkně jsme si tehdy nad ránem popovídali. Opravdu. Báječně! Až mi ho bylo druhý den líto, když jsem mu ráno řetězem a zámkem připevňoval káru ke stromu.

 

Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

23.10.2017 13:34:48kvaj
redaktor prózy

Už jsem to zkoušel a lidi se bavili. Nebo aspoň tak vypadali. :-)

23.10.2017 11:50:41Lakrov
redaktor prózy

>...dá nahlas číst publiku... A publikum se myslím pobaví :-)

20.10.2017 17:38:19kvaj
redaktor prózy

Pro ty účely jsem ji musel hodně prokrátit (což bylo ku prospěchu) a řadu formulací změnit tak, aby se dobře povídaly. Asi by to ještě něco chtělo, ale v této formě se to už dá nahlas číst publiku.

20.10.2017 14:24:40Lakrov
redaktor prózy

Jo, to by docela sedlo, nahlas :-)

19.10.2017 18:39:45kvaj
redaktor prózy

Děkuji. Tuhle povídku jsem napsal pro čtení nahlas.

19.10.2017 14:06:48Lakrov
redaktor prózy

Tyhlety "auťácké" móresy mě rozčilují, ale cháplu-li ten text jako kritiku toho,  že se něco podobného mezi lidmi skutečně děje, čte se to dobře.  Ocěňuji i tu dvojí změnu polarity, přes kladnou zpět k  -- v tu chvíli až absurdní -- záporné.  Tip.  

24.09.2017 00:44:18kvaj
redaktor prózy

Děkuji ti. Gora už něco s tím jsem poradila, ale já jsem to je ještě nezpracoval.

23.09.2017 23:32:53lastgasp

Lehce se příběh čte, je věrohodný. "Slovo" jsem, vůbec nepřekáží. Gora by měla poradit  jak ho nahradit. Mám podobnou zkušenost a jednu povídku jsem přepsal v třetí osobě. Pobavil jsem se a dávám tip.

 

12.09.2017 08:35:18kvaj
redaktor prózy

No, jestli se to vyřeší jednou bitkou, může to být lepší než chronický spor. Znám jednoho šachistu ze Slovenska (ale žije v Čechách a podotýkám, že je mnohem lepší šachista než já) a ten mi vyprávěl, že je podobně vychovaný, a že takhle se na Slovensko rešily spory. Vy to máte asi v krvi. Každopádně by soud měl být až krajním prostředkem.

12.09.2017 05:41:39upupa

Pripomína mi to zo Slovácka sa nesúdí ten diel: Hlt za tři krejcary. No čo, keď v televízii sú samé hlúposti, človek si musí spestriť život.

Tiež som mal spor, skončil až na súde, hoci od začiatku som nemal záujem v ňom pokračovať. Som vychovaný, že dáme si do držky a sme si kvit. Teraz sa do toho pletie "spravodlivosť".


|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.