Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

Šťastné manželství
datum / id31.10.2017 / 482942Vytisknout |
autorkvaj
kategorieMiniatury prozaické
zobrazeno920x
počet tipů3
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Šťastné manželství

     „Zajít si na pivo je docela prostá, jednoduchá a poměrně nevinná věc,“ řekl mi tuhle kamarád. „Ženská tohle však nikdy nepochopí, to si pamatuj. Ženské nemůžeš říct – jdu  na pivo. Jednou ti to promine, podruhé už pro ni budeš alkoholik, sobec a rozvraceč rodiny. Na ženskou si musíš vymyslet nějakou fintu.“ 
     Poslouchal jsem ho se zaujetím, a tak kamarád pokračoval.
     „Na každou platí pochopitelně něco jiného. Ta moje si o sobě myslí, že je intelektuálka, a proto na ni jdu vědecky. Řekl jsem jí asi toto. Schopnost soustředit se, drahá, je individuální. A uznáš, doufám, že já se na svou práci, kterou často dělám i doma, soustředit musím. Jenže, když já se na něco usilovně soustředím, dostanu žízeň. A když mám žízeň, nemohu se soustředit. Na její námitky, že si mohu koupit pivo domů, kde navíc nebudu rušen, odpovídám: ruch je vnější činitel a tedy působí objektivně, nikoli však přímo, nýbrž zprostředkovaně, v lomu subjektivních podmínek procesu vnímání, takže vnější příčiny působí vnitřními podmínkami odrazu. Z toho plyne, že každému subjektu vadí ruch různě a mě naopak povzbuzuje k činnosti. Po takovém vysvětlení žena nikdy nic nenamítá, a tak mám vlastně velice spokojené, ne-li šťastné manželství.”
     Jeho povídání mi učarovalo. Vždy jsem obdivoval lidi, kteří dokážou postavit svůj alkoholismus na pevné a hluboké teoretické základy a umějí jej vysoce odborně zdůvodnit. Vrozená pochybovačnost mě ale přiměla, abych si ověřil, jak kamarádova teorie funguje v praxi. A tak jsem jednoho večera zvonil u dveří kamarádova bytu.
     „Karel ale není doma,” uvítala mě jeho žena. „Šel pracovat Na růžek a nevím, kdy se vrátí.”
     „Nevadí, stejně jsem přišel spíš za tebou,” odvětil jsem.
     Chvíli se divila, ale pak mě pozvala na kávu, i něco vínka jsme popili, pojedli nějakou chuťovčičku, dobrou vůli spolu měli a vůbec byla neobyčejně milá. Když jsem hlubokou nocí odcházel domů, znovu jsem svého kamaráda obdivoval. Jeho teorie se v praxi potvrdila beze zbytku. Přes svou pochybovačnou povahu jsem musel uznat, že jeho manželství funguje naprosto hladce a bez závad ke všeobecné spokojenosti.

Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

08.11.2017 14:05:03Lakrov
redaktor prózy

Taky mě těší, když se občas strefím... svým ukvapeným odhadem :-)

08.11.2017 13:48:05kvaj
redaktor prózy

Děkuji ti. Zdá se, že se mi podařilo naplnit svůj záměr.

08.11.2017 13:40:01Lakrov
redaktor prózy

Ten vodopád sofistikovaných výmluv mě pobavil a následky z něj plynoucí  jsou takové rozpustile něžné.  Tip.  

02.11.2017 18:50:41kvaj
redaktor prózy

Každopádně už mi oba dva sešli z očí. Z mysli ne, když jsem tohle napsal.

02.11.2017 18:40:26aleš-novák

jasně...chápu...:o)

02.11.2017 12:46:40kvaj
redaktor prózy

To nemůžu prozradit. To bych mu přece nemohl udělat. :-)

02.11.2017 12:45:37aleš-novák

a kde bydlí Karel? :o)

01.11.2017 21:31:14kvaj
redaktor prózy

Tak dobře. Když se tedy vyjadřuješ slovy, mohl bys být víc srozumitelný. Pokud bys napsal, že můj textík nestojí za nic, bral bych to. Avšak to, co jsi podotkl, se mi zdá nepřípadné, ať už to bylo míněno jako vtip nebo vážně. Možná ale tvůj příspěvek obsahuje sdělení, které mi zůstalo skryto. Tím smajlíkem jsem tichtěl ozmámit, že jsem si tvou připomínku přečetl, ale nehodlám se tímto způsobem bavit.

01.11.2017 20:57:22upupa

Prepáč, ja sa vyjadrujem slovami. Je to síce archaické, ale je to konkrétne. Bodky, čiarky a smajlíky vymysleli tí, čo nevedia hovoriť.

01.11.2017 20:43:30kvaj
redaktor prózy

:-)


|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.