Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

+15 neviditelných
Kytice růží
datum / id16.11.2017 / 483346Vytisknout |
autorNickTheHeFox
kategorieMiniatury, hříčky
témaPsychologické
upřesnění kategorieLíčení
zobrazeno129x
počet tipů3
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Kytice růží

Obloha toho dne neutěšitelně plakala.

Její slzy, které se chtěly na zemi spojit v jeden celek, aby nebyly tak osamělé, byly ovšem nemilosrdně zastavovány chaoticky se pohybujícím mořem deštníků, které připomínaly obrovské klobouky hub všech barev duhy.

Pod každým z těchto klobouků jsem spatřoval masky bez výrazů. Byly prázdné bez emocí – jako by vůbec nežily. Totálně přehlížely všechen smutek kolem, ať už od osamělých kapek nebo od kytice růží pod zástupem jejich bot. Hnaly se jen bezhlavě za svým cílem necílem. Ony samy byly vlastně tím nejsmutnějším.

Jen já jsem viděl pod nekončící záplavou bot kytici růží, rudých jako rubíny. Jednotlivé růže, které měly původně rozzářit oči nějaké ženy, ležely nyní rozházené na ulici jako lidské tělo rozcupované na kousky, jehož krví jsou jejich rudé poblíž ležící okvětní lístky.

Tato původně jistě nádherná kytice nemohla splnit svůj účel. Místo toho tu neúprosně volá o pomoc – leč marně. Všem je ukradená, ba i hůř. Všichni jí opovrhují, protože již není krásná. Její krása již opadla. Nyní je již umírající stařenou, od které raději všichni odvrátí zrak.

Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

10.12.2017 01:48:42NickTheHeFox

Upraveno. Pardon, že to tak trvalo. Nechával jsem si to chvíli rozležet v hlavě a neměl jsem ani moc času.

17.11.2017 15:45:32Gora

Zajímalo by mne, jaký smutek měly ty obličeje pod deštníky vnímat, a nevnímaly...co vlastně...svůj cíl? Tady bych nějak upřesnila...

Naopak metafora s kyticí se mi docela zamlouvá. Krvavé rubíny je příliš expresivní...vynechala bych, a také přívlastky, o nichž se zmiňuje Martin.

Nejvíc se mi líbí poslední věta. Za ni ti dám tipík:-) A zkoušej to dál...

 

korekce:

 smutek kolem nich a hnali se bezhlavě  hnalY

 jejichž krví byly jejich - dvakrát podobné slovo

Všem je ukradená ba i - před ba čárka

17.11.2017 15:00:04MartinBurget

Ha! Vítej v literárních vodách! A připrav se, protože přicházím s první kritikou. A neboť oceán do kterého jsi vstoupil je drsný, dovolím si Tě připravit menším vlnobitím, snad Tvou loďku nepotopí.

Takže na dílu oceňuji pěknou myšlenku, růže, co leží v blátě a nesplnili svůj účel, svůj smysl života. Krásné.

Původně jsem chtěl ostře zkritizovat přehršle básnických výrazů a přirovnání - je jich tam tolik až se v tom ztrácím a kdyby text nebyl tak krátký, asi to vzdám. Ale pak jsem si všiml, že kategorie je líčení. V tom případě jsi splnil zadání na sto procent. Možná až na příliš mnoho procent.

Nech mě hádat a neuraž se, pokud se netrefím - je to slohová práce?

Pokud ano, myslím, že učitel může být nadšen.

Takže potud dobré, ale...

    Sloh máš sice vzletný a to dokonce tak, že čichám, čichám romantika, ale chce to vypilovat. Napíšu pár věcí, co bych změnil. (Je to můj osobní názor, sám nejsem kdovíjak dobrý autor, tak se nenech příliš zvyklat) Jednotlivé růže, které měly původně rozzářit oči nějaké ženy jako dvě jasně zářící hvězdy.... Spousta zbytečných slov. (Jednotlivé, původně, nějaké) a opakování slov (rozzářit, zářící.) Kromě toho vedlejší věta jako dvě zářící hvězdy je tam podle mého navíc. Takže po úpravě by to znělo takhle: ,,Růže, které měly rozzářit oči ženy... Vím není tam přirovnání, ale výrazů typických pro líčení máš v textu i tak dost, takže trochu ubrat rozhodně prospěje.

Méně je někdy více. To je jedna věta a tak by se dalo postupovat dále.

Doporučil bych nechat text ještě chvíli uležet a pak se k němu vrátit, přežvykovat každé slovo, každou větu, prostě vypilovat.

Ale tak jako tak, myšlenka se mi líbí, to, že máš u díla napsané ,,Autor stojí o hlubší kritiku’’ se mi líbí ještě víc, protože to vypadá jako by ses snad chtěl zlepšovat, takže dávám tip a držím palce.


|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.