Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

když se dívám na televizi
datum / id17.01.2018 / 484743Vytisknout |
autorkvaj
kategorieVázané verše
zobrazeno1040x
počet tipů2
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
když se dívám na televizi

modré okno krutě září
do dáli nekonečnou tmou
a mojí duší mraky jdou
jako listy v kalendáři

sám jsem vinen těmi mraky
a přepadá mě z toho strach
i v srdci mém se skrývá vrah
v mém srdci však ve tvém taky

každý z oněch mraků utek
z houfu mých hříchů na tobě
jdou jako stránky po sobě
temné jak každý ten skutek

však díky tomu náhle vím
že trpíme na oplátku
okno září nocí k pátku
svou duši složím ke rtům tvým

Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

23.01.2018 20:01:25kvaj
redaktor prózy

To je ale omyl. Já nic neobhajuji. Jen jsem vysvětloval, proč s tou básní nebudu nic dělat. 

No a vidíš, trochu jsem ji upravil.

Až napíšu alexandrín, oučitě ti dám vědět. Nevím ale, kdy to bude.

22.01.2018 21:08:26kvaj
redaktor prózy

Ne ne, tak jsem to určitě nemyslel, že to nějak odfláknu a že to čtenářům bude stačit.

Pokusím se ti to vysvětlit. Psáním povídek a básniček se jen bavím, netoužím se stát básníkem ani spisovatelem, na to by už v mém věku také bylo dost pozde. A v rámci této "zábavy" zkouším realizovat různé nápady a také samozřejmě formy. V případě této básničky jsem jsem zvolil formu, kdy poslední verš každé sloky je delší a jiný než ostatní. Výsledky těchto pokusů pak předkládám čtenářům a buďto zaujmou a jsem třeba i pochopen, nebo se ani jedno ani druhé nepodaří. A jestli tedy pokus nevyjde, jedu dál. Většinou se k tomu už nevracím a nic nedopilovávám. Akorát pro sebe vyhodnotím, jestli se o něco dalšího v tomto směru pokoušet nebo ne. Občas nepokračuji ani v tom, co mělo celkem úspěch.

Ale dobře. Tentokrát jsem udělal výjimku a básničku malinko upravil.

20.01.2018 15:07:59blbjenka
Ja vim, ja to pochapala dobre, jen jsem byla lina to cely opisovat, bo su na mobilu :)
Tak jinak... Kdyz celek nezaujme ... aneb dokonala forma bez obsahu je naprt... se mi zda podobne
Ale co kdyz basnicka by byla byvala zaujala, kdyby byl byval autor tu formu, ktera je nacata spravne, jeste dopiloval a dotahnul, jenze se mu nechce, pac si mysli, ze ctenarum to takto staci? Jako kdyz si autori serialu reknou: Nevadi,ze to nedava smysl,lidi u toho stejne nemysli, jen zabiji cas.. Vyrobci bot si reknou: Nevadi, ze se to za chvili rozlepi, lidi vyhodi, koupi novy...a tak.
Ja su narocny ctenar, no, co nadelas, ale obvykle nerypu do lidi, u kterych si myslim, ze na vic nemaj, jen tam, kde mam pocit, ze autor podleza vlastni latku spolehaje na nenarocnost a povrchnost vetsiny...
Ufff, snad uz jsem se vypismenkovala srozumitelneji, pac a pusu a mnoho zdaru v dalsim autorskem snazeni
20.01.2018 14:49:57kvaj
redaktor prózy

Nenapsal jsem, že na formě nezáleží. Přesně jsem se vyjádřil takto: Podle mého dnes ani tak nezáleží na formální dokonalosti vázaných veršů, jako spíš na tom, jestli básnička jako celek zaujme. Takhle moje zjevně moc nezaujala, a tím je to vyřízené. Takže v tom není ani žádná výmluva. Pro jistotu ti to ještě přeložím: Pokud básnička nezaujala jako celek, nezáleží na její formální dokonalosti.

Nemyslím, že jsi megera, ale špatně si vykládáš moje slova. Nikdy v životě bych nenapsal, že ne formě nezáleží, protože už dávno vím, že forma a obsah mají být vyvážené.

20.01.2018 12:17:40blbjenka
No, kdyz uz jste se tu rozkecali... To schema he zvlastni, ale neva mi. Semtam nejaky ten prizvuk prehlednu. Mne tam nejvic prekazi ty prilis jednoduche, ohrane rymy typu mraky/taky, tobe/ sobe... I basnicku se zajimavym obsahem takoveto laska-paska rymovani sestreli nekam do kategorie zacatecnickych pokusu, sorryjako :)
Tedy dokonala forma bez obsahu je naprt, wtz, ale rict, ze na forme nezalezi, Jen kdyz zaujme, mi zni jako prihloupla vymluva, paudon, nejsem megera, myslim to dobre:)
19.01.2018 17:15:48Safián

No, já to ani rozebírat nechtěl, všechno je vidět na první pohled. K tomu, abych napsal něco víc, jsi mě vyhecoval.  To, co obhajuješ, je prvoplánový přístup, který vede jen ke chvilkovému zaujetí a k úpadku.

Až zvládneš ten alexandrín, ozvi se. Nemusí být ani pravý, to je v češtině dost obtížné, postačí češtině přizpůsobený uvolněný (nebo jak se mu ještě říká).

19.01.2018 15:45:16kvaj
redaktor prózy

Myslím si, že bys našel kiksů víc. Jde ale o to, jestli je má cenu hledat. Podle mého dnes ani tak nezáleží na formální dokonalosti vázaných veršů, jako spíš na tom, jestli básnička jako celek zaujme. Takhle moje zjevně moc nezaujala, a tím je to vyřízené. Možná ji docení až potomci. :-) 

Když to tady ale rozebíráš, napadlo mě, že se pokusím napsat báseň třeba v alexandrínu. Až se mi to podaří a uveřejním ji, pak bych moc stál o tvůj rozbor.

19.01.2018 01:55:24Safián

Nechci probírat rýmy, ale v uvedené ukázce je dobře vidět, že oba verše jsou desetislabične. Přitom je ale jeden zakončen přízvučně a druhý nepřízvučně. Ve verši založeném na metru jasný kiks.

19.01.2018 01:48:44Safián

i v tom mém srdci však ve tvém taky

tak kde se jen bere ten hustý stín

Až na tyto dva verše se střídá trochej s českým jambem, což jsou svým způsobem jednovaječná dvojčata. Ale tady si nevím rady. Proto slabičný verš.

 

18.01.2018 20:45:23kvaj
redaktor prózy

Mně se to zkrátka líbí takhle.


|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.