Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

+19 neviditelných
Osudově komické volby
datum / id27.01.2018 / 484992Vytisknout |
autorMovsar
kategorieÚvahy
zobrazeno576x
počet tipů11
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Osudově komické volby

„Volíš Miloše, nebo Drahoše?“ Tak by dnes mohla vypadat výhrůžná otázka neznámého Vonta. Ve volbě je stále zakódována osudovost a s ní strach, ale taky pýcha. Osudovost je iluzorní, pýcha legrační a strach nedůvodný, zato jako jediný skutečný; strach ostatně bývá jako málokterá kategorie chování autentický.

Tak se tu po letech opět otevřel prostor pro lidskou komedii. Jedni říkají: zastavme uprchlíky, druzí říkají: zastavme zpupnost a hulvátství. Pražští povaleči t.č. v Krkonoších jsou ochotni odložit své sáňky a vybaveni voličskými průkazy jít „plnit občanskou povinnost“. A Ondřej Vetchý dokonce říká, že z toho všeho tři dny nespal.

A přitom jak málo je ve hře, jen málokdo je ochoten si přiznat. Prezident v našem systému není než v podstatě mediální figurka, která tu a tam řekne něco, co pak rezonuje na sociálních sítích, aniž by to bylo bráno vážně. Teprve až s volbami promění se jinak otupělé tváře občanů ve válečné masky a na scéně objeví se vážnost. A taky příležitost identifikovat se s některou z právě módních tendencí, anebo se proti ní ostře vyhranit; identifikovat se se sobě podobnými a méně podobným se postavit.

Volby tedy přinášejí kromě de iure nevýznamného rozhodnutí pestrost. Pestrost lidského druhu, která se nejlépe odráží v žánru komedie.   

Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

20.02.2018 19:53:30oran

jenze lidr, ma byt tzv dal a vest, ne ze zemi bude representovat clovek, ktery je odrazem negativni casti spolecnosti. (navic, kdyz je to jen jeji polovina) ma naopak probouzet v ni to dobre, konstruktivnost a sebereflexi.

20.02.2018 19:47:07bříza bělokorá
Nevím no, tak ta volba asi reflektuje společnost..pokud je někdo negativní, tak nebude volit pozitivní osobu. Tím chci říct, že ty lidi už jsou stejně negativní,takže je pak ta hlava neovlivní... Zas ty média taky můžou zkreslovat.je vím,že to asi není spravnej přístup,ale mě to prostě bylo jedno...
20.02.2018 19:18:00oran

markel: meles dalsi hovna. mas strach mit nazor zrejme, proto utikas, jak pise zděněk.

briza: dobro, viru v dobro. za kazde situace, muzes byt konstruktivni, vypichnout, motivovat nebo naopak treba strasit, byt negativni, to jsem mel na mysli. kdyz to druhe, dela hlava statu, ktera je medialne exponovana, prenasi tim stejne pocity mezi lidi a s tim ja nesouhlasim.

20.02.2018 18:53:55bříza bělokorá
Tak vyzdvihovat dobro...jiste.ovsem,co je dobré pro tebe nemusí být dobre pro kohokoliv jiného. Dobrym se tu muze nazyvat kde kdo. Navíc jak může někdo vědět, kdo je teda hodnej a kdo zlej,když ho vůbec nezná. To já můžu říct,že moje kolegyně je hodná a můj soused pěknej kokot a nikdy bych ho třeba vůbec nevolila,ale zas nevim,jeatli ta kolegyne by to zvladla,jestli by třeba nebrala úplatky,který by nakonec věnovala charita nebo na pejsky v utulkach... to je hrozne tezky vub3c urcit totok.
08.02.2018 07:18:40Zdenda

Na porovnání s kosmickou velikostí bych si dával pozor, tím se dá zrelativizovat úplně všechno. Mučení dětí například. Co je utrpení jednoho dítěte oproti všem těm miliardám let, miliardám galaxií? Zcela bezvýznamné, nicotné... nic.

07.02.2018 23:17:24Markel

za rozpoutání zajímavé diskuse *. Já si vždy představím naši nepatrnost v kosmickém prostoru a tyhle žabomyší války mi přijdou komické. Tím nechci říct, že se občas nad naší společnou, všeojímající blbostí nevztekám :-))

29.01.2018 13:49:17a2a2a
redaktor poezie

Výzva s Cyrilem Hochsslem - videorozhovor na Seznam.cz - vřele doporučuji, mimo jiné hovoří o společenských náladách před osudovými zlomy na podkladě historických zkušeností - opravdu DOPORUČUJI !!!

 

29.01.2018 07:29:09aleš-novák

já se nebojím. je vidět, že v Česku propaganda nefunguje. Jestli začne Babiš zavádět nějaké nedemokratické praktiky, zvedne se vlna odporu.

Zeman nebude zavádět nic, nemá na to kompetence.

29.01.2018 00:26:53oran

movsar pravdu nema a jeho otevreni diskuse beru jako provokaci. a situace je, jak A2 spravne uvnitr citis, vice nez vazna.

28.01.2018 23:53:47a2a2a
redaktor poezie

Tato konkrétní volba byla ve svých akcentech hodně významná, bez ohledu na vítěze. Zvedla obrovskou vlnu diskuse, zamyšlení, co je důležité a informace, kdo kde stojí a proč.Že by zase ta osmička? Přiznám se, že po vyhlášení výsledků jsem si samočinně vybavil Václavské náměstí po atentátu na Heydrycha, jak tam 100000 Čechů hajlovalo. Neodsuzuji je. Báli se, jako se bojím i já. A nepište mi, že ta má asociace je hodně přehnaná. Protože bych se svámi dohadoval a přitom si přál, abyste měli pravdu. Jen jsem se přiznal.

Jinak, technicky vzato, má Movsar pravdu. A ještě Movsarovi dík za ten podnět k diskusím zde.  Ačkoliv posezení pna prezidenta s Okamurou a lánským pučistou a donedávna nejbližším spolupracovníkem B. Sobotky straší. Ale třeba je to jen prázdný symbol.


|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.