Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

+8 neviditelných
PRÓZA ROKU 2017 - HLASOVÁNÍ
datum / id01.02.2018 / 485064Vytisknout |
autorPróza_měsíce
kategorieUdálosti
zobrazeno700x
počet tipů0
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
PRÓZA ROKU 2017 - HLASOVÁNÍ

 

HLASOVÁNÍ O PRÓZU ROKU 2017

 

V návaznosti na prozaické soutěže předchozích let  vyhlašujeme i letos celoroční kolo,
do něhož jsou zařazeny vítězné prózy z jednotlivých měsíců roku 2017.
Do soboty 31. března tedy můžete hlasovat pro tři z následujících dvanácti prozaických děl loňského roku.
Výsledky budou samozřejmě vyhlášeny jmenovitě, tedy ve formě "Název_díla / Autor".
Do té doby přejeme čtenářům příjemné vzpomínání.

 

 

Vítězná próza leden 2017
Vítězná próza únor 2017
Vítězná próza březen 2017
Vítězná próza duben 2017
Vítězná próza květen 2017
Vítězná próza červen 2017
Vítězná próza červenec 2017
Vítězná próza srpen 2017
Vítězná próza září 2017
Vítězná próza řijen 2017
Vítězná próza listopad 2017
Vítězná próza prosinec 2017

 

Hlasování označte jako vážnou kritiku.
Hlasujte formou
1. Název díla
2. Název díla
3. Název díla

 

Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

15.02.2018 20:30:40K3

1. Markétka

2. Zídka u dvora

3. Panenka

10.02.2018 18:11:16Zdenda

1. Muž, který dofukoval kolo

2. Markétka

3. Zídka u dvora

10.02.2018 11:00:11Vigan

1. Markétka

2. Opona

3. Muž, který dofukoval kolo

(Umístila bych na první místo Zdendu, ale je to tak jak to je. Stývn, jedna z jeho klasických distingovaných her, skvěle psychologicky zpracovaná, Opona, výborný monolog o pocitech dnešní mladé generace (asi), i když člověk prostřídá tisíc Paříží, sto Finsk, pět Afrik, tak ta hlava mu zůstává někde tady (nebo tam), a stejně nic nepomáhá., Coutinho, příjemná paralela píchlé duše a ztrácejícío se "drajvu" manželství).

08.02.2018 06:16:12upupa
  1. Evangelium
  2. Muž, který dofukoval kolo
  3. Život tě naučí

 

 

Evangelium.

Je to mimoriadny počin. Jednotka za odvahu i spracovanie. Fraška, v ktorej sa snúbi aktuálnosť i dejiny. Je umením robiť si srandu z nedotknuteľného. (Svojho času to urobil J.Heller v Hlave XXII, tiež išiel „proti všem“). Autor má skúsenosti s dlhým textom, nevidno na ňom únavu. Človek si až tak oddýchne, keď číta otrepané frázovité nezmysly v novom šate. Od prvej až po poslednú vetu som sa bavil. Ak si niekto myslí, že autor preháňa, tak určite menej, ako preháňali pisatelia N. Zákona a príbuzných textov.

 

Muž, který dofukoval kolo

Šťavnatá poviedočka. Má všetko vyvážené – dej, dialógy, myšlienku, žiadne zbytočnosti.

 

Život tě naučí

Veľmi dobrý text, na tridsiatnika až geniálny. (Takto sa píše až v päťdesiatke.) Človek až ľutuje, že je to také krátke. No a to je jeho nedostatok. „Když je vám 30...“ – nie, toto tridsiatnici nevedia. Ani deväťdesiatnici! A ženy už vôbec.

 

 

07.02.2018 06:56:56agáta5

1. Panenka

2. Muž, který dofukoval kolo

3. Markétka

03.02.2018 19:20:52Gora

1. Muž, který dofukoval kolo

2. Panenka

3. Evangelium

03.02.2018 16:20:57Fruhling

1) Markétka

2) Panenka

3) Muž, který dofukoval kolo

 

Protože jsem egocentrik, tak pod čaru přikládám poznámky, které jsem si při čtení zapisoval:

-----------------------

0117 / Dáma na D1pěkný text, který možná neoplývá literárními kudrlinkami a možná zbytečně přetahuje absurdní pasáže, ale také hezky odsýpá. Líbilo se mi, že výběr scén má své podstatnění a souslednost obrazů směřuje k ostré a významné pointě.

0217 / MarkétkaVěta: Knihy již nečetl, takže myšlenku vykořisťování člověka člověkem, nerozvíjel. Už jen oral a oral. je patrně roční písmácký highlight. Podobně jako několik dalších vysušených šťouchů (postava zemědělce je vůbec super). O to překvapující je, že text zpracovává docela vážné téma a závěrečné ukončení do ztracena jenom přidává na tíze. Celkově je ale na otázku, nakolik občasná fraškovitost podtrhává nohy vážnosti celku. Určitá vnitřní nerozhodnost je patrná i v kostrbatější výstavbě obrazu.

0317 / Život tě naučíJednohubka vystavená kolem vtipného nápadu a nekonfliktních vtipů. Svěrákovina třicetiletých.

0417 / EvangeliumTyp humoru, který mě neba. Navíc je to přímá konkurence Životu Briana a ten mě naopak hodně ba.

0517 / OponaWoody Allen (#Metoo) kdysi vytvořil postavu kouzelníka zločince, která své oběti dokázal hypnotizovat exotickými slovy. Tenhle text funguje podobně. A i když se na konci cítím podveden stejně jako oběť triggerovaná slovem Madagaskar, těší mě, že text tohle všechno otevřeně přiznává. 

0617/ Pozdrav z budoucnostiText, kde je napsáno, že nově postavená roubenka může být krásná, nemůžu brát vážně.

0717 / PanenkaPovídku si pamatuji z dřívějška. Zaujala atmosférou upomínající devadesátkový český topolismus, který mi zde překvapivě nevadí. Líbí se mi zasazení tuláckého příběhu na křižovatku tří států, které i po sto letech vytváří homogenní (časo)prostor na pomezí střední Evropy a magie. 

0817 / Pod svícnem tmaPokud čtenář od začátku ví, jak text dopadne, je samotné čtení překážkou mezi začátkem a koncem. Největší slabinou mi přišly dialogy, které působí jako tvrdě informační deklamace bez špetky osobnosti. 

0917 / Muž, který dofukoval koloZ tohohle textu by si měli vzít příklad všichni, co se na písmáku snaží psát člověčinku. Jemně vtipné s chytrou, byť doslovně podanou pointou. Využití cizí řeči poskytuje prostor pro jazykové žonglování, které baví nejen čtenáře, ale i autora. V podstatě dobrý základ pro parádní road movie v americkém nezávislém stylu.

1017 / LecterSmysluplně vystavený příběh podaný spíše formou prostého vyprávění bez podrobnějších popisů či přímých řečí. Chvílemi příliš hrr a některé scény odezní dřív, než vybudují atmosféru. Část s pojídáním psího masa mohla být fantastický trip, ale je shrnuta do dvou tří vět. Zajímavé je porovnání s textem Zídka u dvora, který je nejen atmosférou, ale i podáním úplněý protiklad. 

1117 / Souznění dušíKrátká ostře vypointovaná jednohubka. Možná pobaví. Mně chybělo něco navíc.

 1217 / Zídka u dvoraText si pamatuji. Vím, že mi kdysi stejně jako teď přišel až příliš smířlivý na to, jaké téma zpracovává. Lidi ale takové příběhy chtějí slyšet. Napsáno zručně.

 

01.02.2018 21:05:25CHT

no....já jsem si dal tu práci a texty se dají najít i s názvy, jmény a diskuzí v STýVnově archívu. Když se anonymizace neosvědčila u NČB, nebo spíše od ní bylo upuštěno, nevidím důvodu proč na ní trvat. Jistě, představy můžeme mít různé, ale já se k objektivitě ztopořím. Stejně mi chybí přečíst jen půj roku a zatím je můj skorofavorit Krejza. Jenže to může být všechno jinak. Mi osobně nestojí za to říci si, že Helen je mi nesympatická, protože mi nedala, zato vod redaktorky doktorky Zorky Horké mohu správným přístupem něco vyzískati pro sebe no a ten zmrd Dženda, to už teda vůbec jako, mámo....

01.02.2018 01:03:56Fruhling

Ta anonymizaci mi přijde jako dobrý nápad (několik měsíců jsem tu nebyl, takže poznávám jen pár textů), ale trochu mě mrzí, že si texty nemůžu okomentovat pod nimi (viz CHT) a že u některých chybí název. Přijde mi to jako přílišný zásah. Ale jinak určitě přečtu vše a doufám, že odhlasuju.

30.01.2018 18:52:33CHT

Tak jo.

Nějak jsem z toho vydedukoval, že autoři jsou různí, něco poznávám.

Ale proč "indispozice"? Tak se nejsnadněji odstraní diskuzní aparát? Viz Zdendovo udivení z A2kova zásahu pod jeho textem.....


|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.