Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

+19 neviditelných
kuřníček
datum / id15.02.2018 / 485431Vytisknout |
autoragáta5
kategorieJen tak pro radost
zobrazeno719x
počet tipů19
v oblíbených2x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
kuřníček

Jsi -
načatým krokem
v loňských ostružinách
jediné listy co přežily prosinec i leden
se všemi chlupy
prachem 
kočičími granulemi a kuličkou
… a tichem
                                                         (…a je nám stodvacetšest let hledání…)


Je zvláštní, jak hlas dokáže v člověku probouzet pocity. Tichý, monotónní uspává, energický vlejvá do těla chuť něco podniknout, panovačný nechuť třeba i zvednout ruku a veselý vyběhnout ven a postavit kuřníček. Ano, plánuju postavit kuřníček, protože slovo kurník mi přijde divný pro tyhle úžasný bytosti, který mi budou snášet vajíčka a nahradí televizi.


 Volal mi přítel. Je to přítel na telefonu, nikdy v životě jsem ho neviděla, znám jen jeho hlas. Povídáme si o umění, elektrice a plachetnicích. Většinou stavíme vzdušný zámky, ale poslední týden kuřníček. Kreslím bidýlko, plot a chaloupku, studuju dostupnou literaturu, obvolávám sedláky…a můj plán podporuje hlas.

Viděla jsem jednu pojídat tkaničky. Tak dlouho zobala, trhala a rvala, až ji sežrala! Tkaničku. Viděla jsem Boženku, člena rodiny v zapadákově u Domažlic, kterou po smrti pohřbili. Fakt, pohřbili jí jako člověka, nesežrali. Boženka měla přístup všude, kam se jí zachtělo. Kadila lidem pod nohy a její tatínek vzal večer hadici a spláchl ta její hovínka z chodníku do trávy a další den znovu a znovu, dokud neumřela. Byla obrovská, vyžraná jako Otesánek. No aby taky ne, když jí všechny návštěvy podstrojovaly. Hlavně o víkendech, kdy se na pozemku sešlo třeba i třicet lidí. Ta žrát tkaničky nemusela. I když... trošku to tam zavánělo šikanou, protože vždycky večer vzal milý tatínek tři paví péra a připnul je Božence víte kam. No a pak popíjel lahváče a spokojeně se díval na toho svýho páva.


A můj hlas říká, že musím pozemek oplotit, jinak mi sežerou i ostružiny a navíc, občas si nechávám venku za dveřmi boty…


Syn říká, že si něco kompenzuju, když blbnu se slepicemi. On vůbec nechápe, jak mi krvácí srdce, když musím v krámu platit ty nekřesťanský peníze za vajíčko. Když už platit, tak svým, že jo?  A to ještě chlapec netuší, že mi začíná štvát to předražený máslo…

Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

18.02.2018 10:22:49Vigan

Tož, ona se ta Květa Legátová jmenovala Věra Hofmanová, Legátová je pseudonym. Ale jsem přesvědčena stoprocentně, že si to umělecké jméno si vzala po vás..) 

18.02.2018 08:12:54agáta5

jé, to jste mě potěšili :) u kuřníčku   díky

vigan, a víš, že se jmenuji Legátová za svobodna? Možná to je nějak všechno propojený :)))

17.02.2018 12:52:44Vigan

Kuřníček..nejprve mi to evokovalo nějakou budku na cigaretové dýchánky..

Spisovatelka Květa Legátová (Želary) v jednom rozhovoru řekla, že její nejoblíbenější zvíře je právě slepice, jelikož je velmi společenská a chytrá. Taky jich mám pár, stará se mi o ně převážně mamka teda, ale jsou velmi společenské, to potvrzuji. Díky špatně uzavřenému výběhu se dostaly k sósedům a všechno dobré jim sezobaly, mně nic..:-)

16.02.2018 15:48:47Lilie

Příběh o Božence, pavích pérech a lahváčích mě opravdu donutil k úsměvu - Díky ... :o)

TipipiT

16.02.2018 13:46:43Umbratica

Většinou  pohoršeně kritizujeme , když se někdo chlubí cizím peřím , ale ta představa vaší slepice a pavím ohonem je boží.  Tip.

16.02.2018 09:01:57Karpatský knihomoľ

Máš moje sympatie. Niekoľko rokov som choval pre podobné pohnútky japonské prepelice, dokonca som si kúpil umelú liaheň. Liahli sa v nej kuriatka len trošku väčšie od čmeliakov.

PS: Tvoj úvod je úžasný.

15.02.2018 22:54:10Lerak12

Já jsem ještě zdatný "kohout", tak si dovolím kvok. Moje nevl. babička měla slípku a ta (opravdu!) za kus tvdého rohlíku na vízvu podávala pac. Tedy vlastně pařátku. Absolutně - a jen na ni, měla averzi babičina koza Sisi. Nikdo nevěděl proč se pořád spolu kokomekali. Máš to fajn napsaný a prima plány. Objednám si u Tebe na Velikonoce vejce. Raději už na tvrdo.

15.02.2018 19:34:00Evženie Brambůrková

Kdybych vypustila našich pět slepic a připla jim paví pera, pak se kolemjdoucí p..... do vejšky. A já bych si to užila. :-)))))) /T

15.02.2018 19:25:58Dodola

Asi se to moc neví, ale slepice uzavírají i pevná přátelství. Sestra když byla malá, pojmenovala dvě babiččiny slepice "kamarádky". Skutečně chodily všude spolu, jedna od druhé se nehla. Možná to mělo prozaický důvod, že takto čelily vyšší hierarchii ostatních...

15.02.2018 19:22:26Gora
redaktor poezie a prózy

Agát, jedna by byla smutná:-)


|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.