Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

+8 neviditelných
Básně a sny II
datum / id18.02.2018 / 485512Vytisknout |
autorGogin
kategorieOstatní nezařaditelné
zobrazeno156x
počet tipů3
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Básně a sny II

 

Jsou sny, které žádný význam nemají. Jsou to třeba jenom dojmy z minulého dne, do toho se může přimíchat nějaký ten zážitek - například z filmu shlédnutého předchozího večera – zkrátka takový chaos o ničem.

Ale pak jsou sny – s konkrétním významem – a to významem mnohdy velmi zásadním. Obvykle to jsou sny opakované, vracející se v určitých cyklech. Z mých dětských snů je to například opakovaný „Sen o pádu na blátě“. Jeho obsah je velmi prostý. Pokoušel jsem se dostat do jednoho oploceného areálu dírou v plotě. My kluci jsme tam měli totiž klubovnu. K plotu vedla blátivá cestička. Byl asi podzim, sychravo a já jsem opakovaně na blátě uklouzl. Prostě jsem se nemohl dostat dál.

Poněkud dramatičtěji vyzněl můj vůbec první dětský sen a který jsem si kdy zapamatoval a to „Sen o dívce s ironickým úsměvem“. Obsah snu by byl následující...

Já – malý chlapec chvátám jistým hustým lesem. Větve stromů vytváří jakýsi tunel kolem lesní cesty.

Dojdu na mýtinu. Hle – zde zcela nečekaně stojí solidní,  i když poněkud omšelá vilka. Přidávám do kroku. Z okna vykoukne dívka. Prostovlasá, hezká, starší než já...i když ne zcela dospělá.

Vzájemně na sebe pohlédneme. Dívka se náhle začne smát. Je to velmi ironický a snad až zlý smích.

Jsem zcela bezradný a možná i zmatený a dám se raději na útěk. Běžím naprostým chaosem. A pak se už jen horečnatě budím.

O mnoho let později – v hluboké dospělosti jsem prošel něčím, co lze nazvat jako  paralela s tímto snem – zkrátka něčím podobným. Tento zážitek jsem zpracoval i literárně – jako báseň s názvem „Eternitas se vrací ve snu“. Vlastně jsem tomuto příběhu věnoval ještě dřív a to v textu pod názvem „Až přibude dne“ a později po jistém zkrácení pod názvem „Když postoupí den“. Přesně nevím, co mě vedlo k tomuto přepracování  – možná to byla snaha upozornit na motiv jisté opakovanosti či bezvýchodnosti. Děj tohoto příběhu se totiž odehrával v jakési pasáži, kterou jsem opakovaně procházel. Ostatně, znáte písničku "Bloudím pasáží", že?

Ať už tomu bylo jakkoliv – cítil jsem jasnou potřebu nějak věc prokonzultovat – zanalyzovat. Hledal jsem tedy pomoc či radu v oboru psychiatrie a psychologie.

Pomohlo - nepomohlo? Toď otázka. Ale přece jen jedna kritická poznámka do vlastních řad – nedokázal jsem přesně formulovat, o co mi vlastně jde. Ano – kolikrát jsem měl pocit, jak pověstný pohár svatého grálu je mi doslova nadosah, abych vzápětí musel sledovat, jak se nenávratně vzdaluje. Něco jsem si však postupně uvědomoval – a to jak snadno lze zaměnit příčina s následkem, naléhavý pocit něco sdělit s vtíravou myšlenkou či obsesí nebo naléhavý varující sen s hlasem podobnému tomu jaký bývá při schizofrenii.

Možná však až příliš pozdě mi došel významu textu, ke kterému jsem se při různých seancích stále vracel nebo se k němu odvolával - tedy textu "Až přibude dne". Odkazování na tento text totiž nebylo žádnou obsesí zhrzeného literáta. V tomto textu bylo totiž zakódováno naléhavé varování. Varování, že se děje něco neblahého. VAROVÁNÍ – ŽE BLOUDÍM V KRUHU!

 

 

Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

19.02.2018 01:23:06Lerak12

Kruh (koule) je nezbytný geometrický obrazec našeho Kosmu.

Bylo by zajímavé, gogine, co by na tvůj sen řekl S.Freud?

Možná je lépe nevědět, I mozek je "jen" lidský, a třeba je dobré respektovat jeho "Diskrétní zónu."

Z mé skušenosti snů to je o "vyváženém příjmu a výdeji duševní energie."  Negativně na psychiku působí JEN energii vydávat a zpětně ji adekvátně nepřijímat. Odráží se to na  kvalitě lidského života (zdraví, pohoda.) Energie je nástrojem šlechetné lásky a naopak !! Otazkou je, kde jí hledat a vyváženou nalézt.

  

18.02.2018 19:43:51Evženie Brambůrková

A to jsou sny "Obrazy našich myšlenek". Museli bychom být blázni a schizofrenici všichni, kdo máme sny? Já určitě ano a ještě by mne zavřeli za napadení, možná i za zabití.

Ale jelikož jsem lakomá a na ceníky odborníků jsem se podívala, uléhám i nadále s očekáváním, co to zase bude. :-)))

18.02.2018 09:59:37Gogin

no vidíš - díky za zastavení...

18.02.2018 08:50:00Andělka1

jÁ JSEM MĚLA PO MNOHO LET OPAKUJÍCÍ SE SEN, NE ASI ČASTO  - O MODRÝCH VRATECH UPROSTŘED KAMENNÉ VYSOKÉ ZÍDKY. TA VRATA JSEM OBJEVILA, KDYŽ JSEM JELA UKÁZAT DĚTEM, KDE JSEM JAKO DÍTĚ POBÝVALA. A EJHLE - vedle domu to byla  ona vrata dětství, ještě s oprýskanou modří, vchod do velké zahrady tetičky a strejdy v Dolních Věstonicích. 


|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.