Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

Kola,kola, kolečka
datum / id02.03.2018 / 485785Vytisknout |
autorbixley
kategorieÚvahy
zobrazeno712x
počet tipů2
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Kola,kola, kolečka

Jazyk odjakživa pokulhává za realitou. Realita se tak mění a jazykové označení zůstává. Přestože už té realitě neodpovídá.

Vezměme si třeba slovo kolo. Označuje sportovní pomůcku, na které se dá jezdit. Všimněte si: říkáme této pomůcce kolo, i když má kola dvě! Jak k tomu došlo? Inu tak, že původně to bylo opravdu jedno velikánské kolo, které přitahovalo pozornost, podpořené malým kolečkem, které pozornost nepřitahovalo. Proto tomuto velekolu říkali lidé kolo. Ale dnes? Snad bychom tomu měli říkat kola, tedy pomnožně. Zvlášť když u tohoto kola rozlišujeme přední a zadní kolo! Máme i jinou sportovní pomůcku rovněž složenou z jakýchsi kol, té ovšem říkáme kruhy. Kruhy, nikoli kruh. Pomnožné.

Jsou ovšem vozítka, kde je počet kol zmiňován explicitně: dětská tříkolka, terénní čtyřkolka…Dvoukolky nemáme, těm říkáme importem segwaye. K dětským kolům se navíc občas přidávají malá kolečka.

Když jsme už zmínili slovo kolečko, to je také zajímavý úkaz. Pravda, tento pracovní nástroj má skutečně jedno (sic!) kolečko. Ale to přece není celé! Ke kolečku je připevněna nádoba v podobě vaničky s držadly na převážení materiálu. O tom ale výraz kolečko už nic neříká.

Kola však nejsou jen na povozech. Každý mlýn měl třeba kdysi mlýnské kolo. Dnes už ho máme jen v písničce Kolo, kolo mlýnský. Ve strojírenství jsou zase ozubená kola. A v hodinkách kolečka. A čím víc mají tato kola a kolečka zubů, tím my těch zubů máme míň. Každá sportovní liga má spoustu kol. A nejen liga, i volby. Není divu, že jsme všichni neustále v jednom kole.

Uf, už z toho mám o kolečko víc.

Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

04.03.2018 06:29:26bixley
redaktor prózy

Nevím, jestli jsem tak kolo-sální. :-)

04.03.2018 00:58:45Kočkodan
Já jsem před chvilkou provedl kolosálně rozumnou věc – dal jsem si tě do oblíbených. (noční úsměv)
03.03.2018 08:46:35zvedavec

:)

02.03.2018 17:22:38Gora
redaktor poezie a prózy

Mám tě v oblíbených, a ne nadarmo, tvá díla mne VELMI baví, mám ráda chytré psaní...

02.03.2018 17:11:53bixley
redaktor prózy

Ty mě sleduješ ostřížím zrakem! :-)

02.03.2018 17:07:43Gora
redaktor poezie a prózy

To se opět velmi povedlo, jediné, co bych asi dala pryč, je

tím my těch zubů máme míň

jinak podařené!


|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.