Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

+20 neviditelných
Mužný klid pana Botegy
datum / id24.03.2018 / 486365Vytisknout |
autorMovsar
kategorieMiniatury prozaické
zobrazeno467x
počet tipů11
v oblíbených1x
do výběru zařadilGora, a2a2a,
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Mužný klid pana Botegy

Potácivý pták

Je půl šesté ráno, svítá a venku zpívá opilec. Potácivý pták, co za sebou uzavírá noc. Třese stojanem jízdních řádů a jeho mručivý hlas tak doprovází plechové tremolo. O čem zpívá, to není snadno rozpoznat, snad velebí kořalku, jaro a život sám. Pak kouří; zaklání hlavu, zvedá ramena jako loutka na nitkách alkoholu, s žízní dítěte saje kouř. A pak zase zpívá. Za oknem ho pozoruje kočka. Být větší..


Profesorova páteční káva

V italském bufetu popíjel kávu profesor trestního práva. Byl pátek odpoledne. Vešel jsem ve chvíli jeho soustředěného flirtu: skrze své profesorské brýle sepisoval holce za pultem svou milostnou obžalobu. A já, jeho dávný student, do toho vpadl jak překážka v řízení. Možná si holka oddechla, a možná že chtěla dokázat svou nevinu.


Mužný klid pana Botegy

"Jste křehoučká jako rohlíček," naklonil se pan Botega k dívce. Ta sebou cukla a zamrkala jako dětská panna. Přesně to se panu Botegovi líbilo, a tak pokračoval: "Potkal jsem vás tuhle ve spánku ještě příliš nesmělém a na jistých místech cítil se docela ztuhle." Dívka propukla v smích, a jak se její ústa měnila v zářivou širočinu kokosových zubů, pan Botega zapomínal sebe, svět; upadal v mužný klid.


Za nocí starých..

Za nocí starých jak háje plavuní otevíráme své soukromé historie. Události v tichu příliš krátké paměti na chvíli zas viditelné ve světle měsíce nahodilosti. Vydáni krátkým dotekům minulého, po nichž ráno nezůstane ani stopa, usínáme. Ani po nás nezůstanou stopy, krátké textové zprávy budou smazány, příbytky zbourány, fotky vyblednou. Jako vzpomínky ztratíme se. Jen noci budou dál stárnout jak háje plavuní.

Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

09.04.2018 10:47:23Umbratica

Kdybys za tu trojku přidal ještě dvě nuly,myslím,že by pointa tvé první miniaturky vypadala jinak.

Naposled jsem si tygra hladila ,když do jednoho blízkého většího města přijel cirkus. Ošetřovatel ho tam na vodítku na chodníku předváděl kolemjdoucím. Bylo to sice ještě asi šedesátikilové "kotě",ale ve mně už budilo dost velký respekt.

09.04.2018 10:40:33Movsar

díky, umbratiko. ona ho vážně tak pozorovala. je to moje malá 3kilová kočička, která by ho jistě ráda tak trochu pojedla, být větší.. ale krmím ji dost, jen syrové maso jí pořád připadá lepší. ostatně často si představuju, jak by se změnila, kdyby vyrostla, jak by to zamávalo našim vztahem, jestli bych byl ušetřen. :-)

09.04.2018 09:55:07Umbratica

Dávám tip za první miniaturku. Ten závěr s kočkou mě, jakožto bioložku ,dost pobavil. Souvisí totiž s realitou. Lidožraví tygři v Indii se totiž vždy specializovali hlavně na opilce. Opilec  připadá šelmě jako nemocné nebo raněné zvíře,které nedá žádnou práci ulovit.

25.03.2018 16:56:28Janry
Našiel som tu odpoveď na niektoré otázky na ktoré som nevedel..
25.03.2018 11:37:07Gora
redaktor poezie a prózy

Není zač...ještě připojuji ke "kritice" - + smysl pro humor a nadhled /ranní pták tě vyruší, a ty o něm tak pěkně:-)/

25.03.2018 11:30:23Movsar

díky, Goro! a zvlášť za ten výběr a slova, co dodají energii!

25.03.2018 11:24:42Gora
redaktor poezie a prózy

Miniatury, kterým neschází nic podstatného - kultivovanost, nápady, empatie, poezie, smířlivost, erotika ani ironie na malé ploše. Za mne výborné.

25.03.2018 10:57:36Movsar

díky, qíčalo. až se ten pták znovu nad nějakým příštím ránem objeví, zazpívám mu tvůj vzkaz.

25.03.2018 10:49:24qíčala

Dneska si mě vybral potácivý pták a mužný klid:)

25.03.2018 10:29:50Movsar

díky, atkiji, je pro mě místo nedělního dortu tahle tvá zpráva!


|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.