Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

+15 neviditelných
Za hranicemi všedních dní...
datum / id18.04.2018 / 487082Vytisknout |
autorGora
kategorieMiniatury prozaické
zobrazeno535x
počet tipů23
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Za hranicemi všedních dní...

Pasov

Město v Bavorsku na soutoku tří řek, Dunaje, Inn a Ilz. Voda v Dunaji má zvláštní barvu, smíchanou z odstínů zelené a černé.

Zdymadlo vyplivlo loď. Zvolna míjí průčelí vznešených měšťanských domů na břehu. Výletníci se zvědavě rozhlížejí. Snad pátrají po známkách života mezi pečlivě udržovanými památkami.

Přes první dojem skanzenu město žije. Támhle si kluci přihrávají mičudou, opodál jde muž s černým vlčákem na procházku.  Maminky s kočárky a děti drandící letos poprvé na koloběžkách. Pro slovo boží si jdou ve svátečním oblečení věřící. Barokní kopule dómu sv. Štěpána se třpytí v ranním slunci. Pasov je mimo jiné i městem kostelů.

Obchody dnes mají zavřeno.

Neděle je tady svátkem, nejen červeně značeným dnem v kalendáři.

Rozkvetla zlatým deštěm a maceškami v parcích.

 

Termální lázně

Oblíbený venkovní bazén s masážními tryskami, na které čeká v báječně teplé vodě fronta lidí. Metr nad hladinou je pro sportovce umístěno kovové madlo, občas se někdo pokusí o přitáhnutí se, pro někoho zdatného je to příležitost přede všemi procvičit paže a ego. Muž vzhledu boxera ve výslužbě se přitahuje nahoru – dolů, bicepsy i býčí šíji napnuté k prasknutí. Znovu a znovu předvádí sílu, než se pustí. Bravo. Zařadil se mezi čekající na masáž tryskami a vychutnává, celý červený a zadýchaný, obdivné pohledy "publika".

Dáma snad osmdesátiletá s postavičkou jako věchýtek stoupla pod madla. Povyskočila z vody a chytla se madel. Jako by nic, zlehounka, se začala přitahovat vzhůru, bez nejmenších známek námahy či únavy. Žádné svaly, ručičky jako hůlčičky. Všichni zkoprněli. Chodila snad zamlada do Sokola? Je to bývalá artistka?

Když po dlouhé době "posilování" zase stanula ve vodě, zatleskal jí celý bazén. Lidé uvolnili místo a pustili „cvičenku“ s bílými vlasy k první trysce. Zaslouženě!

 

 

Umělá řeka

Nejvyhledávanější atrakcí areálu je vodní smyčka imitující tok řeky. Plavec i neplavec samovolně splývá do rozlehlé dolní části s vířivkami. Jen jednou za hodinu, vždy ve čtvrt, nastane změna. Na ochozu se rozsvítí výstražné červené světélko a na sedátko nad umělou řekou zasedne plavčík.

Za hukotu čerpadel se klidná hladina rozbouří a boční mohutné trysky dodají vlny a tempo.

V ten moment jsou ve zdivočelé řece vidět i někteří zdivočelí rekreanti. Skupina mladíků si vzájemně naskákala na záda, aby vytvořili vodního hada. Kdekdo si prohlíží pestrou galerii tetovaných obrazů na pažích i zádech spoluplovoucích.

Všichni, unášeni proudem, jsou najednou schopni dlouhých rychlých kroků nebo dokonce běhu ve vodě, a tak zažívají euforii z pohybu, smějí se a mávají na známé, které v tom chumlu zahlédnou. Zastavit se nebo jít proti proudu je nemožné.

Světýlka zhasnula. Řeka se zklidňuje. Plavčík odchází, všichni přežili dravou řeku ve zdraví. Jen se zdá, že jsou opět zpomaleni v chůzi i hybnosti těl.

Tak zase ve čtvrt!

Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

29.09.2018 17:18:07Gora
redaktor poezie a prózy

Oldjerry, jsi ke mě hodný, díky:-)

29.09.2018 10:47:58Oldjerry
korektor

Minitriptych, nebo triptych mini? Je to fuk:  triptych parádních miniaturek...

07.05.2018 14:48:33Gora
redaktor poezie a prózy

Hm, od něj jsem se naučila pozorovat...aspoň mi čas strávený např. v čekárně nepřipadá tak ztracený:-)

07.05.2018 14:46:40Lakrov
redaktor prózy

Je to taková víc do široka rozvedená movsarovina :-)

07.05.2018 14:43:18Gora
redaktor poezie a prózy

Lakrov - mělo to být spíš zábavné dílko, díky:-)

07.05.2018 14:04:30Lakrov
redaktor prózy

Je to takový subjektivně psaný cestopis nebo spíš necestopis. Nesnaží se  popisovat podle nějakého schématu, jen sdělit, co zrovna autorovi  (jehož jméno začínám tušit) padlo do oka. A Pasov neznám, takže nemohu  říci, do jaké míry ne nálada, navozená touhle skládankou ze zahlédnutého,  pravdivá.  Tip.  

20.04.2018 12:28:16Gora
redaktor poezie a prózy

Gogi - dík:-)

20.04.2018 12:26:56Gogin

ano - je to tak... :)

20.04.2018 12:01:07Gora
redaktor poezie a prózy

Gogine, no, píšu, píšu, snad se vypíšu:-)) Díky

Ty taky pořád píšeš, viď:-)

20.04.2018 11:34:49Gogin

Tak  celkem prima postřehy... Ale koukám, Ty taky pořád něco píšeš Goro, že?


|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.