Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

+15 neviditelných
První televize. Pro pamětníky.
datum / id24.04.2018 / 487229Vytisknout |
autorMagdalene
kategoriePovídky
témaKaždodenní
upřesnění kategoriexxx
zobrazeno177x
počet tipů1
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Prolog

Malý výběr z rozepsané knihy o Dolní Suché. Prosím všechny, pokud by snad objevili chybičku, o no comment. Kniha se připravuje a já nestíhám. Děkuji.

První televize. Pro pamětníky.
U Vojtova domu už sedělo pár posluchačů, tak jako každý podvečer, když bylo venku teplo. A každý dychtivě čekal, o čem dnes bude vykládat starý havíř. Nejdříve si nacpal fajfku tabákem Taras Bulba, pomaloučku a jakoby vykonával nějaký obřad, ji zapálil, dal si prvního šluka a spustil: 
Dnes Vám povím o umírajícím stromu a vrchnosti která se nemohla domluvit, jak Dolní, Prostřední a Horní Suchou rozdělit a pojmenovat. Podle pověsti jim pomohl starý, umírající strom. Odcházel pomalu, hrdě a vznešeně, o tom mi vypravovala ještě moje máma. Starý havíř potáhl z fajfky, mrkl na Marušku a pokračoval. Tak na tom starém stromu oschla nejdříve horní větev. A vrchnost rozhodla, že tím směrem kterým směřovala bude Horní Suchá. Následně oschla prostřední větev a pojmenovali obec Prostřední Suchá a nakonec uschla dolní větev a byl na světě název Dolní Suchá. Tento památný strom uhynul, tak jako jednou uhyne veškeré hornictví v Dolní Suché. 
Starý havíř dovyprávěl, když se objevila sousedka, paní doktorova. 
Ludzie, pójcie wszyscy ku nóm. Mómy telewize. 
„Co to jesť?“ 
Zeptali se skoro všichni sborem. 
To nieidzie yny tak rzyc, to musicie widzieć. 
Tvářila se velmi důležitě, ale to už se všichni zvedali a zvědavě spěchali za paní doktorovou. 
Jakmile vešli do domu, koukali jak telata. V nějaké krabici seděla paní a mluvila. A během chvíle, už tam byla půlka vesnice.
Dřevěná bedna s knoflíky, trošku většími než má rádio. Na pravo zelená stupnice na ladění rádia, nalevo malá obrazovka. Ze začátku se vysílalo vše živě, jen pár hodin denně.    
 „Toto jsou televizní noviny,“ vysvětlovala paní doktorova. 
Každý večer v sedm hodin se dozvíme, co se děje u nás a i ve světě. A zítra se všichni můžete přijít podívat na večerníček. Bude pohádka. Místo maminky vám teď bude vyprávět, děti, tato televize!“ 
Oslovila i ty malé caparty, kteří se přišli podívat na ten zázrak. 
Všichni byli z té mluvící krabice překvapení a nemohli se od ní odtrhnout. 
Anna jen koukala na svého muže, jak hltal každé slovo, a cítila, že jejich poklidný život jim naruší tato bedýnka. A nebyla daleko od pravdy. Po cestě domů už Vojta plánoval, že tu televizi musí také mít. 
 
Pár dnů chodil večer i Vojta k doktorovi na televizi, a většinou chlapi koukali jen na monitor, (bylo to takové to podivné kolo s čárkami a vlnovkami). Čučeli na ten monoskop, pili pivo a mudrovali nad tím úžasným vynálezem. Ta obrazovka byla tak malá, že někdo panu doktorovi poradil, ať si sežene velkou lupu. Ale další den, už soused Lojza přinesl dvě skleněné polokoule. Naplnili je destilovanou vodou a vzniklo něco jako  zvětšovací čočka. Obraz byl sice větší, ale často se musela vyměňovat voda, která se vypařovala. Podobalo se to led lampě. Na tento zvláštní obraz se dalo dívat pouze zepředu, takže diváci seděli v řadě za sebou a to bylo zábavnější než samotná televize. Chlapi se pošťuchovali, kdo komu překáží, kdo má  kam dát hlavu, aby ten za ním viděl. Většinou z pořadu nic neměli a celý ho prokecali. Pak někdo panu doktorovi poradil, ať si udělá barevný obraz. Nakoupil barevný celofán, nastříhal na pravidelné kostky, červenou, zelenou, hnědou a modrou a nalepil na televizi. Hory byly červené a paní hlasatelka napůl zelená napůl modrá.   

 
Během pár dní, už Anna vytahovala ze strožoku, kde pilně šetřila, potřebnou částku a večery s pohádkami, vyprávěnými příběhy nebo čtením knih z knihovny se u nich doma změnily na pasivní posedy u televize. Tato černobílá krabice jim trošku změnila život, ale běžné věci šly dál. 
Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

22.05.2018 11:59:59Lakrov
redaktor prózy

Přijde mi to takové roztěkané. Příliš rychlé přeskakování z jednoho tématu  na druhý. Ústřední námět, tedy to, že tenhle "masový sdělovací prostředek"  lidem zas tak moc štěstí nepřínesl, je z toho sotva patrný a to zvlášť kvůli  nesrozumitelnosti posledního odstavce, z jehož první věty je nutné vyhodit  nejméně slova ...kde pilně šetřila... Říci toho jednou větou co nejvíc není  vždy ku prospěchu srozumitelnosti.  

25.04.2018 22:19:37Magdalene

Tomu se říká pokrok a ten nezastavíš. Já si osobně myslím, že to , že děti nic nevědí je z jedné stany sociální záležitost, škola, rodina .

Politici se zajímají o svá koryta , místo o národ, a aby se domluvili jako vzdělaní lidé , hádají se o každý post jako šašci.

Školám chybí peníze

a rodiče? Jedni se honí za prací, aby uživili rodiny a  ti druzí jen a  jen se pachtí za mamonem. Peníze to vše zkazily. 

 

Dost se bojím o příští generaci. A dnešní televize s těmi programy jako je Partička, Výměna manželek a ted zabodovali rodinou Štikovou, tato rodina má být příklad nastávajícím otcům a matkám? 

Asi zkráceně, čím větší hovado, čím zhovadilejší program , tím  více si ho lidé přejí. Zahrabávají své starosti do těchto programů a stávají se z nich možná daleko větší ovce, než byli naši rodiče za totality. Tam aspon televize nikoho nekazila. Upřesnit musím, že jsem zásadně proti komunistům, ale některé dobré věci jim spravedlivě musím přiznat. 

25.04.2018 21:55:57Stargazer

Néé ironicky, myslel jsem to tak, že to byl "nový" vynález, díky kterému se přestaly číst knihy, lidé si přestali po večerech povídat, začaly se jim vymývat mozky stranickou propagandou apod.

I tak televize nějaké informace přinášela. Ten Cimrman byl jen příklad, dnešní děti pod 18 nevědí ani hovno. Dnešní dobu nyzývám dobou post-televizní. Ještě se budeme divit, co z této mobilní generace sklidíme za plody. 

 

25.04.2018 21:49:46Magdalene

Jára Cimrman je smyšlená osoba a věty do pusy mu vtiskli Svěrák se Smoljakem. A nemyslím si, že je to tak důležité vědět. Jsou daleko důležitější osobnosti o kterých by měly děti vědět. Ale to je otázka rodičů a školy. Já osbně se humoru těch dvou nesměji. S výjimkou pár filmů. 

25.04.2018 21:39:38Magdalene

Tu první větu myslíš ironicky? Nejsem moc chytrá z Tvého kementu. 

25.04.2018 21:08:49Stargazer

Černobílá mluvící krabice, která měla zničit naše životy, kulturu a vzdělanost.

Co bychom dnes dali za to, kdyby se tupé děti dívaly alespoň na ni, načerpali z ní jákés takés informace a nemyslely si, že Jára Cimrman je youtuber nebo že hlavní postavou Tří mušketýrů byl Zorro :-(   


|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.