Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

+17 neviditelných
modelář iluzí
datum / id11.05.2018 / 487645Vytisknout |
autoratkij
kategorieVázané verše
témaFantasy
zobrazeno604x
počet tipů11
v oblíbených3x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Prolog

Dlouho se mi nestalo, aby mě nějaká ilustrace či obrázek tak zaujal jako tento od Petra Dubjaka. Asi pro tu  zdánlivou jednoduchost, atmosféru, kouzlo, nevyřčenou pointu. Pracovní název byl původně Velký princ. Proč asi?S dovolením autora zveřejňuji inspirační zdroj.L_800.jpg?ver=0   

modelář iluzí

 

 

 

celý rok slepoval letadlo z papíru

pro vzlety zatměním v naivní fázi

k místům

kde skutečnost předponou kvazi

nabízí jiný svět

bláznivý na míru

 

iluzi

již mnohým chápat lze

 

obloze křivých snů bělavé čáry sek

na koncích obou stran

z nich šťastné osy

přímit chtěl

v rukách však blýská se

… cosi

 

místo os bludný kruh

a nebe

                 od trysek

 

prozření úleva katarze?

 

statické bezdeší nabídky v dativu

k nebi je daleko z výšky dvou metrů

v držení svědectví svatému petru

proč zůstal

při zemi představ

                          sám

                                 naživu

 

 

 

 

 

 

 

Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

04.06.2018 16:34:47atkij
redaktor poezie
Aha...tak sprtouchlata...tak v tom pripade hodne dobre:)nemyslela bych, ze "to" bylo zamerne:)
31.05.2018 09:33:43Musaši

Jako každý idealista se dívám na poezii z hlediska idejí,protože některé z nich jsou věčné a všeplatné a to že si z ních postmoderna dělá šprtˇouchlata (viz např, současný rádobykomik ARNOKULT) jim opravdu ani v nejmenším neublíží.

28.05.2018 19:17:28atkij
redaktor poezie
Musasi, jaksi podprahove vnimam malinko Tve rozladeni. Soucasnost jsem myslela v sirsim kontextu, ale vzhledem k predchozi komunikacni lince,je Tve napojeni logicke.
Co se tyka soucasne poezie...asi bych se neodvazila nazor pausalizovat na cele poeticke pole. Kdyz preci ctenar hleda, vzdy si pro sebe najde texty, jez mu budou blizke, necha se jimi pohltit, fascinovat... Zalezi na kazdem jednom cloveku.
Pokud to beres z druhe strany pole jako hrac, se zajmem byt pivotem prvni ligy, to by zde rozehralo diskuzi vzdalenou puvodni rozprave.

...a vyjadrovat se k trendum haiku se vubec neodvazuji, jen se snazim ucelovat si nazor, nechavam se stale prekvapovat. Darmoslap pod jednim ze svych haiku nechaval avizo...a verejne email, kdo by se chtel ucastnit primo setkani autoru pisicich haiku,takze to by byla take jedna z moznosti prime konfrontace.

A co se tyce pismackych dejin...? Tuto otazku si rada necham prozatim nezodpovezenou...:)

Ctu te rada!
28.05.2018 09:12:30Musaši

Já naopak současnost nesnáším. To,že v ní vůbec nejsem"zacyklený" mi umožňuje vidět třeba současnou poezii tak nějak zvnějšku a je to opravdu tristní pohled. Mrzí mě ale to,že mnoho čtenářů se ztotožňuje se současným uměním a že bych je případně mohl zranit,když bych jim nějak nabourával třeba přesvědčení o skvělosti současné poezie. Proto se už raději současnou poezií nebudu zabývat ani teoreticky.

Co se haiku týče,i v něm převládla postmoderní doktrína a vnesla do něj nesmyslná klišé nezničitelná jako plevel. - Samozřejmě ,že budu říkat tento svůj názor nahlas,Můra a Darmošlap se mnou opět přestanou komunikovat, tak jako to udělali vždycky,takže budu psát asi rok pro odhadem tak čtyři až pět čtenářů,kteří mi možná zbudou.Ponechám tady asi sto haiku,která budu považovat za relativně slušná i když budu vědět,že si jich patrně nikdy nikdo nevšimne. - Asi tak nějak vidím své další účinkování na Písmáku. - Ale ,kdo ví, třeba se mýlím a vykope mě tu za pár let pak  nějaký literární archeolog.

24.05.2018 20:58:37atkij
redaktor poezie

Historické souvislosti vzhledem k haiku zmapované tedy nemám. Jsem spíš zacyklená v současnosti:)

ale řekla bych, že pro haiku je důležité (stejně jako pro poezii obecně) inastartované vnímání k všesmyslovému intenzivnímu zážitku pro nacházení těch správných slov mířících ke čtenáři:)

 

24.05.2018 09:39:59Musaši

V zásadě s tebou souhlasím,ale to,že se individualita autora nesmazatelně vtiskuje do díla je až záležitost novověku.Ještě ve středověku často ani nebylo žádoucí,aby byla známa jména výtvarných umělců a o starověku už raději ani nemluvím.Tehdy se museli umělci zcela podřídit dokonalé ideji ,která je nekonečně přesahovala asi tak jako se mravenci podřizují chodu mraveniště. - Tehdy ovšem nešlo o nějakou objektivitu ale o principy,na kterých stála společnost. Tam,kde začíná egocentrismus,tam začíná úpadek. Ale ještě i v renesanci byl portrét nebo dokonce autoportrét považovaný za podřadnou formu umění ve srovnání s uměním pro církev.

21.05.2018 21:23:11atkij
redaktor poezie
...neslo o nic zasadniho, podekovani...

Mozna trochu nelogicky, ale neda mi neoponovat...objektivni realitu bez subjektivniho vhledu vnitrnich oci(poetickych)do haiku nenacpec ani heverem:)

Dva lidi se podivaji na stejny objekt

...jeden rekne...

To jsou divny typci

...druhy rekne

Blond dredy našly v davu

zelenou kšticiProste na to musis mit talent, a to zrovna Ty mas, za cos obdivuju...

21.05.2018 10:13:35Musaši

Píšu jen haiku částečně proto,že by mělo být ojektivistické. Haikař by měl psát o vnějším světě ,ne o sobě. Vždycky ale záleží na tom , co si haikař vybere.  - Když si přečtu sbírku haiku nějakého autora , většinou mi toho řekne o něm samotném skoro tolik nebo i více než sbírka současného básníka volného verše. Proto nevím jestli se dají vůbec psát objektivistická haiku,natožpak "pravdivá" ,jak říká Darmošlap.

Rád bych ti odpověděl na dopis,ale nejde to. Mně dnes na Písmáku skoro nic nefunguje. Ani nevím,co mi píšeš. Nejsem schopný to otevřít.

17.05.2018 14:56:42atkij
redaktor poezie
Rekla bych, ze ji lze nachazet bez ohledu na okolnosti. Prestoze ovlivnuji ve velkem meritku. Ve finale hraji prim nase vnitrni oci. Zalezi, jak s tim pohledem nalozime ci jak se s nim vyrovname:) Vysledek si pak muzeme precist:)

A klasicke cervanky vidam docela casto:)
17.05.2018 08:50:23Musaši

Napsal jsem pár senrjú o tom,že nad naší romantickou krajinou jsou už pouze "kerosinové červánky" - tedy růžové stužky za letadly. O klasických romantických červáncích si už můžeme nechat zdát. - Ale možná,že i naše skvělá doba ve své pitomosti a absurditě přináší jistou poezii , která se dá zachytit do senrjú. Jestli to ovšem dokážu já , na to jsem sám zvědavý.


|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.