Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

On-line

  +4 neviditelných
  Oldřich
  datum / id13.05.2018 / 487710Vytisknout |
  autornascheanou
  kategorieMiniatury prozaické
  témaKaždodenní
  zobrazeno87x
  počet tipů6
  v oblíbených0x
  zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
  Oldřich

   

   

   

  Vytáhl svůj nejlepší oblek s proužkem, černé lesklé lakýrky. Do náprsní kapsy vložil bílý vyšívaný kapesník. Na hlavu narazil tmavý klobouk. Dnes ráno vyráží na pohřeb Jarmily. Zemřela stářím, v uctihodných devadesáti letech. Na posledním třídním srazu před pěti lety spolu tančili celý večer. Jarmila se jemně pohupovala z jedné nohy na druhou, on se ládoval chlebíčky a prokládal to panáky rumu. Jarmilu poznal na gymnáziu, byla o čtyři roky výš. Vždy měla štíhlou, šlachovitou, atletickou postavu. Jarmila už není, stejně tak jako Božena, která zemřela před necelým rokem. S Boženou spolu byli svoji pětačtyřicet let.

  Dnes Oldřich vyráží na další pohřeb, na zastávku Krematorium Strašnice. Má se setkat s Jiřím, Bohoušem a Luborem. Neví, jestli se na staré pány těší. Neustále si stěžují na bolesti kloubů, bolesti obecně. O tom se Oldřichovi může jen zdát - jednou týdně se otužuje na břehu Vltavy, až mu tělo zčervená.

  Namaže si suchou vánočku máslem, posnídá černou kávu bez mléka a vyráží ke krematoriu. Kamarádi už stepují před obřadní síní.

   

   

   

   

  Sdílejte dílo:  Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

  |< <
  > >|

  22.05.2018 12:00:13Lakrov
  redaktor prózy

  Tenhle stručný textík má svou sílu. Oldřich je líčen, jako by patřil k jinému  živočíšnému druhu, ne-li vůbec k "nadpřirozeným", ale čtenáře, zvlášť toho  nacházejícího se "ve třetí třetině", z toho mrazí.  Nebo je to míněno jako parodie?  Tip.  

  13.05.2018 17:17:47Josephina

  studená voda a vánočka budou nejspíš středobod i mýho stáří! (doufám, že zkapu s knížkou na prsou sešlostí, včas)


  |< <
  > >|
  Všechny kritiky na jednu stránku  Kritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
  Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.