Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

+13 neviditelných
O skutečném významu slov 3
datum / id15.05.2018 / 487772Vytisknout |
autorJeff Logos
kategorieJen tak pro radost
sbírkaÚstav lingvistického třeštění,
zobrazeno103x
počet tipů4
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Prolog

Rozkrytí významu tohoto slova způsobilo v odborných kruzích malou senzaci.

O skutečném významu slov 3

Rok 1813 - neblahý rok. Pod Moskvou Napoleonovi vyprášili kožich. Listopad byl nezvykle studený a na svatého Martina nejen, že ležel sníh, ale také krutě mrzlo. Jocelyn Malheur - zraněný dezertér z Napoleonova vojska se belhal Evropou zpět do rodné vísky. V moravských Mutěnicích vinař Josef Bohuslav (mezi lidmi řečený Bóža) již druhý rok spouštěl prodej mladého vína - tenkrát se mu ještě neříkalo svatomartinské. Jocelyn Malheur hladový a špinavý právě dorazil do Mutěnic, když uzřel vinařa a jeho souseda latrináře, jak se lopotí se zamrzlou latrinou. "Bóžo lej! Ještě! Bóžo lej!" křičel na vinaře latrinář, aby přidal z lavoru horkou vodu, která měla uvolnit zamrzlé fekálie  v suchém záchodě. "Bóžo lej!!!" rozléhalo se dvorkem a špunt zamrzlých hoven nechtěl povolit. Malheur zbystřel, když zpozoroval, jak se oba muži posilňovali rudým mokem z láhve. I na Jocelyna se dostalo skelnice vína, kusu špeku a chléb. Když vyrazil na cestu, stále mu znělo v uších: "Bóžo lej!"

 

Poté, co dorazil do rodné vísky, vyprávěl příhodu svým přátelům, kteří posléze zkusili lahvovat mladé víno pod názvem Beaujolais...a aby mu dodali správnou chuť a buket, tak víno ze sudů nejprve prohnali vesnickou strouhou, než lahvovali. 

Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

17.05.2018 06:37:57Nami 99

"Mám ještě nalít ?" " Lej no..."


|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.