Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

+13 neviditelných
O skutečném významu slov 4
datum / id16.05.2018 / 487779Vytisknout |
autorJeff Logos
kategorieJen tak pro radost
sbírkaÚstav lingvistického třeštění,
zobrazeno130x
počet tipů5
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Prolog

Zdroj Wikipedie: Ľudovít Štúr, plným jménem Ludevít Velislav Štúr (28. října 1815 Uhrovec – 12. ledna 1856 Modra), byl nejvýznamnější představitel slovenského národního života v polovině 19. století. Byl poslancem uherského sněmu za město Zvolen v letech 1848-1849, kodifikátorem současné spisovné slovenštiny založené na středoslovenských nářečích (kolem roku 1843), jedním z hlavních aktérů Slovenského povstání v letech 1848-1849, politikem, jazykovědcem, učitelem, spisovatelem a novinářem.

O skutečném významu slov 4

Kromě výrazného podílu na vzniku moderní slovenštiny se Štúr také zasloužil jako evangelický misionář a v létech 1840 - 1842 působil v Brazílii. Podařilo se mu proniknout hluboko do odlehlých pralesů a navázat kontakt s tamějšími domorodými kmeny. Velice mu učaroval jejich přírodní styl života a schopnost získávat z přírody veškeré potřeby pro běžný život a stravování.

Zejména jej zaujaly různé druhy ořechů, které domorodí obyvatelé sbírali. Na jedné straně to byly velmi tučné pili-pili ořechy, které byli zdrojem tuku a umožňovali mu smažit jeho oblíbená kuřata dle receptu plukovníka Sanderse, jenž mu částečně byl prozrazen při Štúrově misionářské činnosti v Botswaně.

Na straně druhé se zamiloval do jiných ořechů taktéž v tvrdé skořápce - brazilských ořechů (Brazil nuts - v angličtině - nepříliš vynalézavě pojmenované). Domorodci je nazývali para-para. Štúr měl utkvělou představu, že přenese pěstování para ořechů do teplých oblastí Žitného ostrova a proto žádal domorodce o poskytnutí sazenic ořešáku, aby je mohl přepravit na Slovensko.

S domorodci byla komplikovaná komunikace a Štúrovi se nepodařilo zvládnout jejich nářečí, proto před odjezdem do vlasti žadonil. "Para dajky, please. Para dajky."

Domorodci nechápali, co je po nich požadováno. Až po chvíli jeden z nich přinesl malé sazeničky a drobná semínka. Štúr blaženě a s velkými díky přijal sazenice a vyrazil na zpáteční cestu. Sazenice smozřejmě nepřežily trmácení přes oceán, ale semínka se mu podařilo zapravit do žírné půdy. Vyrostly z nich do té doby na Žitném ostrově neznáme plody rajčat, které poněkud zklamaný Štúr pojmenoval "paradajky". 

Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

17.05.2018 07:15:12Nami 99

Nebo třeba " parabola " -  skutečný význam - došla pára.

17.05.2018 06:27:36agáta5

hihi :))

16.05.2018 08:35:38aleš-novák

líbí se mi snaha zabývat se touhle problematikou...i přesto, že zatím se mi výsledný efekt  zdá spíš rozpačitý


|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.