Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

+10 neviditelných
Shledání
datum / id21.05.2018 / 487892Vytisknout |
autorMusaši
kategorieHaiku
zobrazeno65x
počet tipů3
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Shledání
Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

28.05.2018 08:42:33Musaši

Santóka je v podstatě postmoderní básník , prožitkář a exhibicionista,který píše jenom sám o sobě ,je to opilec,který ponechal vlastní rodinu svému osudu.Chápu,že se takový člověk - v podstatě jen bezdomovec bez jakékoli odpovědnosti, dnes může hodit jako archetyp moderního umělce. Vždyt´ to byla obdobná troska jako třeba Vincent van Gogh. 

26.05.2018 12:56:25Darmo-šlap

Čím je Santóka subjektivistický?

Mám  tuto knihu: Santóka Taneda: Tráva podél cesty (Malvern 2017). Dále jsou Santókova haiku ve vynikajícím výboru Antonína Límana Chrám plný květů (DharmaGaia 2011) a také ve výběru Pár much a já (DharmaGaia 1996). Antonína Límana chápu stále jako nejlepšího překladatele haiku do češtiny. Škoda, že už má tolik let. Ale stále je činný.

Něco jiného je popsat to, co vidím (já), dívat se na strom, stát se stromem, něco jiného je subjektivní vytváření symbolů, představ často abstraktních a od skutečnosti (takovosti světa) odtažených myšlenek a především domýšlení toho, co by se mohlo stát, jakési snění, které se sice může tvářit jako duchovní, ale to Jediné je zřejmě všem na dosah v tom, co vidíme tady a teď

24.05.2018 08:38:08Musaši

Vždy vkládám současně dvě nebo i více haiku,která se vzájemně nějak doplňují. Tentokrát jsem,asi chybně,použil jako doplňující vysvětlivku prózu - arabesku předsunutou před senrjú Gothic,aby bylo jasně poznat o jakém prostředí píšu i v haiku Shledání. -  V davu ,kde všichni mají vlasy přirozených barev se blond dredy se zelenou kšticí najdou velmi snadno. V tom je podstata tohoto senrjú. Navíc se ta "příhoda" stala před mýma očima. Myslel jsem ,že autentická skutečně pravdivé obrázky ze života čtenáře zaujmou,nebot´ už nějaký ten rok poslouchám rady v tom smyslu,že autenticita má být pro haikaře svatá. Když jsem ale začal psát opravdu autenticky,praxe ukazuje,že moje výsledky jsou nejhorší za celou dobu,co jsem tady.

Dal jsem na tvou radu a koupil jsem si Santóku. Soudím,že má u některých dnešních čtenářů úspěch proto,že píše o svých prožitcích.Je velmi subjektivistický a egocentrický a v tomto smyslu může působit dokonce postmoderně.Já píšu haiku naopak proto,aby byla co nejobjektivističtější.  

21.05.2018 16:58:25Darmo-šlap

Ano, "našly" je trochu personalizací, jako že kštice hledala dredy či obráceně, ovšem ony se nehledaly jako se hledajíí dvě osoby, ony se nanejvýš setkaly. Ale je to únosné. Vždy je třeba vážit výrazy vzhledem k subjektivitě, kterou Bašó u haiku nazval "náhražkou". V západní poezii je subjektivita běžná, u haiku ne.


|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.