Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

+12 neviditelných
kde jste boží mlýny?
datum / id23.05.2018 / 487939Vytisknout |
autoragáta5
kategorieBlbůstky
upřesnění kategorievypouštění páry
zobrazeno230x
počet tipů10
v oblíbených0x
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
Prolog

co se to s náma, lidi, děje? Ti hodní, blbí to snad ani nemůžou rozchodit už...  v práci bordel, venku bordel... ještě, že mám vrata tak mě tak napadlo, že bych mohla psát pro nějakej bulvár tyhle střípky ze života... to jak jsme fakt úplně vygumovaný z těch lotrovin kolem.. možná bych mohla být i úspěšná

kde jste boží mlýny?

~~Jsou lidi, kteří vás tutově doženou k přesvědčení, že je tenhle svět žumpa pokřivených a nenažraných šmejdů. Jsem hodně optimistická osoba a většinou se snažím v lidech hledat to dobré. Myslím na to, že se narodili hodné mamince a určitě je k temným nápadům vedou zlí mágové a oni jsou v tom nevinně. Přesvědčuju se, že všechno je jen shoda náhod, a když už mi dochází trpělivost, tak se ukolíbávám tím, že špatný skutky budou vždycky po zásluze odměněny a že boží mlýny melou pomalu ale jistě. Prostě se pořád dokola oblbuju.
A hlavně se hodně snažím potlačit v sobě občas touhu řvát a už nikdy nepřestat.

Včera mi obouvali auto. Tedy chtěli obouvat. Prej mi gumy nepřezujou, protože mám malé disky! Hrklo ve mně jako v pendlovkách. Malé disky? Co to, proboha, je?
Do podvědomí se mi zahnízdila podivná nedůvěra smíchaná se smutkem.
„Kde jste ty gumy kupovala?“ ptá se „gumař“, skloněný u jedný z nich.
„V kasárnách, tam jezdím pravidelně. Prej jsem měla ty loňský špatný a tak mi je vyměnil za lepší a disky k tomu, bratru za dva tisíce,“ pyšním se dobrým kupem.
„Hm, na těhle byste vůbec neměla jezdit, vyměnil vám je za malý, vy máte mít 185 na 60 a máte tady 165 na…, asi je potřeboval udat…“
Víc nepoberu. Vyměnil mi disky? Navíc se dovídám, že v kasárnách úřaduje bejvalej vekslák. Cože? Jakej vekslák? A já ho litovala, že musí dělat ještě po sedmdesátce. Pche, protože nemá žádnej důchod, celej život neodváděl daně, tak mu dal teď stát jen dva a půl tisíce důchodu. To se musí přece někde dohnat.
„No ten vám prodá místo kol nafouklý balóny.“
Když si vzpomenu, že mi chtěl prodat nový disky za patnáct stovek jeden. Chtěla jsem si měnit gumy sama a disky navíc by bodly.  Tady je mají za šest set. Připadám si jako debil. Ještě, že mě osvítil duch svatej a zdály se mi ty disky drahý. Prej, že víra tvá tě uzdraví. Prdlajs. Ode dneška trénuju nevíru. Uklidňuju se vědomím, že jsem českýmu důchodci zaplatila pár střídmých večeří.

 „A kolik vás stály tyhle nový gumy?“ ptá se ještě, nejspíš mi ještě nevykopal dost hlubokej hrob.
„Tisíc, od kamaráda,“ špitnu.
„Tak to je dobrá cena, jsou jako nový.“
Jupíí, dobří lidé tedy nevymřeli. Kamaráda Karlose v duchu objímám a líbám na plešatou hlavu.
 
Jedu opatrně na sjetých, malých, vekskláckých gumách.  V Havrani sjíždím k Lišnici na největší vrakárnu v Evropě. Tedy říkal pan Gumař a měl pravdu. Nevím proč, ale mý srdce se raduje. Po tom šoku si zaslouží trochu radosti, skoro jsem si musela stříknout pod jazyk. Tohle je mekka všech vraků světa. Plazí se po stráni a odpočívají bez střev a kol a disků na sluníčku. Ještě bazén a usadím se tady taky. 
Dva hromotluci proskákali tisícem gum a disků a vytáhli čtyři akorát na moje autíčko. 
Čtrnáct stovek a přijeďte zase.
Mý pochroumaný sebevědomí se pozvolna zotavuje.

Vracím se do gumárny se sevřeným srdcem. Třeba jsou taky na hovno. Disky jsou super, gumy skvělý, jdeme na to.
Prej mi nemůžou udělat geometrii, protože mám v čoudu čepy. Proboha, tohle nikdy neskončí.
Přední kola se opravovala před čtyřmi měsíci!  Volám svému opraváři. Prej ty čepy byly ještě dobrý, když to opravoval a že je objedná a opraví co nejdřív. Připadám si jako slepička, co sháněla kohoutkovi vodu. Hlavně, že jsem říkala, aby udělal tu geometrii tenkrát. Měla jsem tušáka a nedbala.

Jedu domů, přesvědčená o tom, že si ty čepy vyměním sama. Otvírám internet a hledám náhradní díly a manuál na opravu. Zvoní telefon. Lítostivě chrlím synovi temný zprávy a dostanu vynadáno, že nic nekváknu.  Opravuje barák, nemůžu ho přece otravovat nějakými čepy, ale lítost byla větší než moje ohleduplnost a už se to ze mě valilo jako láva na tý Havaji. Zítra přijede a opraví to sám.


Jsou prostě lidi, kteří se rodí hodným maminkám…

 

 

Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

29.05.2018 22:10:16agáta5

hehehe

29.05.2018 19:13:01Lerak12

Kolobajda je dobrý inspitátor a recept beru na vědomí.

29.05.2018 19:01:30Gora
redaktor poezie a prózy

Kolobajda ví, jak na šmejdy:_))

29.05.2018 18:59:33Kolobajda

A zase tady byli. Zvonili na všechny zvonky - ona a on v kvádru, oba hladce oholení - prostě typicky nezaměnitelní. Čekal jsem je a s potěšením jsem otevřel. Před oči mi vrazili nějaké visačky - jméno a jakože jsou z firmy O.K. A já vytáhl za zády schovanou kartonovou cedulku, kde mám napsáno: "JSEM JEŠTĚ VĚTŠÍ ŠMEJD NEŽ VY!!!"

Jinak tvé výživné dílko mě mile překvapilo a potěšilo  /***   (ale do výměny čepů bych se nepouštěl ani náhodou)

24.05.2018 05:53:55agáta5

Přemku... :) a to mi je opravovali v Čepirohách... jsem tě rozjitřila, co? No když tady kolem bydlím.. sic nerada, ale už jsem si zvykla - i na to sucho, co je tady větší než jinde a tu jílovitou půdu.. na žatecku je líp :)

 

Karle, hlavně když tě nenechal chladičem :)))))

díky za čtení mých kravinek

23.05.2018 14:44:10Lerak12

Chacha, super. Jsem silniční analfabet, tak mám koníčka ...chodím po svých běhákách. Na gumy bych nespoléhal obecně a z principu. Můj bohatý kamarád se jednou "přezul" a přesto dostal smyk.  Naopak z jeho ambiciozní milenky "vyjelo" miminko. Všichni kamarádi věříme, že v dospělosti bude jednou krásné po mamince a nebude blbí po tatínkovi.

Nějak jsem se zakecal - kde jsem to přestal? Jo, Jsem silniční anafabet, ale Tvůj příběh mě nenechal chladičem. Pobavilas!      

23.05.2018 14:36:16lastgasp

Agy, úžasné čtení. Beru to od Polerad - himbajs, proč se mi to vrací, takové vzpomínání, když ještě Čépn nebyl pod skrývkou. Píšeš jako Hugo. Jsem dojat nad tvými gumami. /T

23.05.2018 10:16:25agáta5

kočko, ty chytači písmenek... mám takovou starou hnusnou zadrhávající klávesnici... to mi pak lítaj písmenka jako blázen :) navíc mám komunistickou státnici ze strojů... takže píšu jako kulomet...

čepovaný bych si taky dala, po tom včerejšku i třeba dvě.. :))

 

Evžo, to je pravda pravdoucí!! to podepisuju :)))

23.05.2018 09:58:07Kočkodan
„Goro, když pořád něco sháníš na starý autor,“ - agáto, tohle není úplne nejlepsí cestina, ale hlavne: Ty prece vubec nejsi stará!

Na cepy bych si urcite netroufnul. Mozná tak na jedno cepovaný... :-)
23.05.2018 09:39:39Evženie Brambůrková

Co nezvládne ženská sama.......na to je dobrej chlap. :-))) /T


|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.