Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

+5 neviditelných
KRAJINY ZROZENÉ OHNĚM INSPIRUJÍ...
datum / id12.06.2018 / 488571Vytisknout |
autorvesuvanka
kategorieOstatní nezařaditelné
témaPřírodní
zobrazeno461x
počet tipů27
v oblíbených0x
do výběru zařadila2a2a,
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
KRAJINY ZROZENÉ OHNĚM INSPIRUJÍ...
Krajiny zrozené ohněm inspirují…

Krajiny sopečného původu mají své kouzlo - jsou nejen krásné a zajímavé po stránce přírodovědné, ale i vděčným námětem k malování. Inspirativní jsou majestátné kužely jednotlivých sopek, celkové pohledy na dramatickou vulkanickou krajinu, ale i její detaily, jako jsou útvary utuhlé lávy a tufu, a to jak mladé, tak i staré, které po ukončení sopečné činnosti byly miliony let modelovány erozí. Právě tyto kameny, balvany, skalní bloky, stěny kráterů a lávová pole vypovídají o historii vulkanické krajiny. Zatímco geolog a vulkanolog v nich čte jako v knize, malíř sleduje barvy a tvary - nachází "podobnosti čistě náhodné", které ve skutečnosti vůbec náhodné nejsou. Maluje, srovnává a učí se poznávat krajinu víc do hloubky, pronikat do zákonitostí přírody, snaží se do obrazu vnést geologické děje a někdy i trochu botaniky, protože popel a zvětralá láva jsou základnami pro bohatý život. Zaujaly mě i rostliny, jež se uchytávají na mladé lávě.

Pro mě jsou vulkanické krajiny a rostliny, které osídlují mladé lávy, velkou inspirací k malování, a tak vám zde představím některé obrázky ze své poslední tvorby, které vás zavedou do různých koutů světa včetně našeho Českého středohoří. Přeji hezký zážitek.

 

Bořeň u Bíliny v Českém středohoří. Je to největší znělcový masív v Evropě, který nás zaujme svým bizarním tvarem, tak odlišným od ostatních středohorských kopců. Na jeho vzniku se podílela nejen sopečná činnost, ale i eroze, zejména mrazová, kdy se vytvořily skalní sloupy, věže a jehly.
 

Vesuv a pinie. Nejkrásnější pinie s širokými a plochými korunami rostou v oblasti kolem Vesuvu. Pro mě bylo novinkou, že pinie původně Apeninském poloostrově nerostly, byly dovezeny Římany z Hispánie.
 

Detail čedičového lávového proudu Etny. Láva na povrchu poměrně rychle chladne a vytváří krustu.
 

Bříza Betula aetnensis na svahu Etny. Tento druh břízy je endemit - neroste nikde jinde než na Etně.
Zaujme nás bělostným kmenem  a větvemi, které jsou téměř bez kresby.

 

Čedičová láva se žlutě kvetoucím pryšcem Euphorbia dendroides na ostrově Pantelleria u Sicílie
 

Skalnaté pobřeží Mar Menor v oblasti Murcia na jihovýchodě Španělska, tvořené lávou a sopečným tufem.
Inspirováno fotografií Květy Roznětínské, jíž vděčím za poznání tohoto zajímavého koutu Španělska – viz fotogalerie
 

Vrchol vulkánu Oldoinyo Lengai v Tanzánii. Sopka vyvrhuje lávu unikátního chemického složení, tvořenou uhličitanem sodným a draselným. Tato láva má při výlevu poměrně nízkou teplotu kolem 500 stupňů,  zatímco lávy ostatních sopek dosahují teploty 800 - 1200 stupňů. Popel zúrodňuje pastviny, které uživí statisícová stáda bůvolů, pakoní a dalších býložravců. Poblíž vulkánu se nachází proslulé slané jezero Natron, kde žijí obrovská hejna plameňáků.
 

Erupce na ostrově Nišinošima u Japonska v červnu 2017. Ostrov je vzdálený asi 900 km od Tokia. Vznikl podmořskou erupcí v listopadu 2013. Dalšími erupcemi se rychle rozrůstal a spojil se sousedním ostrovem. V současné době je na ostrově už život - zahnízdili zde ptáci (terej maskovaný).
 

Ohia Lehua (Metrosideros polymorpha) - železnec mnohotvarý na lávě vulkánu Kilauea, na ostrově Havaj.
Železnec (je jich více druhů) roste jako keř nebo strom a má tvrdší dřevo než dub.

 

Posvátná hora Japonska Fudži (Fudžisan), je nejvyšší horou Japonska s nadmořskou výškou 3776 m a pro svůj pravidelný tvar kužele považována za nejkrásnější sopku na světě. Je velkou inspirací pro fotografy a malíře.
Dodnes existuje v Japonsku sekta, která uctívá Fudži.
Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

27.09.2018 09:24:07vesuvanka

Narriel, děkuji za zastavení a milou odezvu :-)))

27.09.2018 04:13:20Narriel

Jani, krásné.

28.06.2018 13:00:59vesuvanka

Jaroslave, mám radost, že se Ti moje obrázky líbí. Vášeň pro přírodu mám, ale znalostí ještě málo. Stále  je se co učit. Děkuji za zastavení a milá slova  :-)))

28.06.2018 11:09:46revírník

Je to nádhera, Jano, ty tvé obrazy! A znalosti. A ta vášeň pro přírodu. Tip.

27.06.2018 21:29:20vesuvanka

bestye, děkuji za zastavení a milá slova :-)))

27.06.2018 20:54:41bestye
Skvostné obrázky a skvělý komentář - příjemné chvilky, díky za ně :c)*
26.06.2018 16:42:57vesuvanka

Zuzulínko,  potěšila jsi mě svojí návštěvou a milými slovy, děkuji :-)))

26.06.2018 13:36:28Zuzulinka

nádherné zastavení Jani:-)

21.06.2018 14:07:36vesuvanka

Dodolo a Čudlo, děkuji za zastavení a milá slova :-)))

"Podobnosti čistě náhodné" - nejednou mi něco z neživé přírody svými tvary připomíná přírodu živou anebo naopak. Například zde na obrázku erozí rozbrázděné svahy vulkánu Oldoinyo Lengai mi připomínají kůru staletého stromu, vrch Bořeň u Bíliny z této strany trochu připomíná sedícího lva...

V koříncích lišejníků a patrně i mechů  jsou obsaženy kyseliny, které naleptávají  povrch horniny, čímž se stávají její složky pro tyto rostliny "stravitelné".

20.06.2018 19:26:29Čudla

Pěkné /*


|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.