Písmák
Uživatel:
Heslo:
chci být viděn
Nemáte účet? Založte si!
Zapomenuté heslo

+1 neviditelných
KRAJINY ZROZENÉ OHNĚM INSPIRUJÍ...
datum / id12.06.2018 / 488571Vytisknout |
autorvesuvanka
kategorieOstatní nezařaditelné
témaPřírodní
zobrazeno230x
počet tipů24
v oblíbených0x
do výběru zařadila2a2a,
zařazeno do klubůDílo není v žádném klubu.
KRAJINY ZROZENÉ OHNĚM INSPIRUJÍ...
Krajiny zrozené ohněm inspirují…

Krajiny sopečného původu mají své kouzlo - jsou nejen krásné a zajímavé po stránce přírodovědné, ale i vděčným námětem k malování. Inspirativní jsou majestátné kužely jednotlivých sopek, celkové pohledy na dramatickou vulkanickou krajinu, ale i její detaily, jako jsou útvary utuhlé lávy a tufu, a to jak mladé, tak i staré, které po ukončení sopečné činnosti byly miliony let modelovány erozí. Právě tyto kameny, balvany, skalní bloky, stěny kráterů a lávová pole vypovídají o historii vulkanické krajiny. Zatímco geolog a vulkanolog v nich čte jako v knize, malíř sleduje barvy a tvary - nachází "podobnosti čistě náhodné", které ve skutečnosti vůbec náhodné nejsou. Maluje, srovnává a učí se poznávat krajinu víc do hloubky, pronikat do zákonitostí přírody, snaží se do obrazu vnést geologické děje a někdy i trochu botaniky, protože popel a zvětralá láva jsou základnami pro bohatý život. Zaujaly mě i rostliny, jež se uchytávají na mladé lávě.

Pro mě jsou vulkanické krajiny a rostliny, které osídlují mladé lávy, velkou inspirací k malování, a tak vám zde představím některé obrázky ze své poslední tvorby, které vás zavedou do různých koutů světa včetně našeho Českého středohoří. Přeji hezký zážitek.

 

Bořeň u Bíliny v Českém středohoří. Je to největší znělcový masív v Evropě, který nás zaujme svým bizarním tvarem, tak odlišným od ostatních středohorských kopců. Na jeho vzniku se podílela nejen sopečná činnost, ale i eroze, zejména mrazová, kdy se vytvořily skalní sloupy, věže a jehly.
 

Vesuv a pinie. Nejkrásnější pinie s širokými a plochými korunami rostou v oblasti kolem Vesuvu. Pro mě bylo novinkou, že pinie původně Apeninském poloostrově nerostly, byly dovezeny Římany z Hispánie.
 

Detail čedičového lávového proudu Etny. Láva na povrchu poměrně rychle chladne a vytváří krustu.
 

Bříza Betula aetnensis na svahu Etny. Tento druh břízy je endemit - neroste nikde jinde než na Etně.
Zaujme nás bělostným kmenem  a větvemi, které jsou téměř bez kresby.

 

Čedičová láva se žlutě kvetoucím pryšcem Euphorbia dendroides na ostrově Pantelleria u Sicílie
 

Skalnaté pobřeží Mar Menor v oblasti Murcia na jihovýchodě Španělska, tvořené lávou a sopečným tufem.
Inspirováno fotografií Květy Roznětínské, jíž vděčím za poznání tohoto zajímavého koutu Španělska – viz fotogalerie
 

Vrchol vulkánu Oldoinyo Lengai v Tanzánii. Sopka vyvrhuje lávu unikátního chemického složení, tvořenou uhličitanem sodným a draselným. Tato láva má při výlevu poměrně nízkou teplotu kolem 500 stupňů,  zatímco lávy ostatních sopek dosahují teploty 800 - 1200 stupňů. Popel zúrodňuje pastviny, které uživí statisícová stáda bůvolů, pakoní a dalších býložravců. Poblíž vulkánu se nachází proslulé slané jezero Natron, kde žijí obrovská hejna plameňáků.
 

Erupce na ostrově Nišinošima u Japonska v červnu 2017. Ostrov je vzdálený asi 900 km od Tokia. Vznikl podmořskou erupcí v listopadu 2013. Dalšími erupcemi se rychle rozrůstal a spojil se sousedním ostrovem. V současné době je na ostrově už život - zahnízdili zde ptáci (terej maskovaný).
 

Ohia Lehua (Metrosideros polymorpha) - železnec mnohotvarý na lávě vulkánu Kilauea, na ostrově Havaj.
Železnec (je jich více druhů) roste jako keř nebo strom a má tvrdší dřevo než dub.

 

Posvátná hora Japonska Fudži (Fudžisan), je nejvyšší horou Japonska s nadmořskou výškou 3776 m a pro svůj pravidelný tvar kužele považována za nejkrásnější sopku na světě. Je velkou inspirací pro fotografy a malíře.
Dodnes existuje v Japonsku sekta, která uctívá Fudži.
Sdílejte dílo:Názory čtenářů (Zobrazit smazané)

|< <
> >|

28.06.2018 13:00:59vesuvanka

Jaroslave, mám radost, že se Ti moje obrázky líbí. Vášeň pro přírodu mám, ale znalostí ještě málo. Stále  je se co učit. Děkuji za zastavení a milá slova  :-)))

28.06.2018 11:09:46revírník

Je to nádhera, Jano, ty tvé obrazy! A znalosti. A ta vášeň pro přírodu. Tip.

27.06.2018 21:29:20vesuvanka

bestye, děkuji za zastavení a milá slova :-)))

27.06.2018 20:54:41bestye
Skvostné obrázky a skvělý komentář - příjemné chvilky, díky za ně :c)*
26.06.2018 16:42:57vesuvanka

Zuzulínko,  potěšila jsi mě svojí návštěvou a milými slovy, děkuji :-)))

26.06.2018 13:36:28Zuzulinka

nádherné zastavení Jani:-)

21.06.2018 14:07:36vesuvanka

Dodolo a Čudlo, děkuji za zastavení a milá slova :-)))

"Podobnosti čistě náhodné" - nejednou mi něco z neživé přírody svými tvary připomíná přírodu živou anebo naopak. Například zde na obrázku erozí rozbrázděné svahy vulkánu Oldoinyo Lengai mi připomínají kůru staletého stromu, vrch Bořeň u Bíliny z této strany trochu připomíná sedícího lva...

V koříncích lišejníků a patrně i mechů  jsou obsaženy kyseliny, které naleptávají  povrch horniny, čímž se stávají její složky pro tyto rostliny "stravitelné".

20.06.2018 19:26:29Čudla

Pěkné /*

20.06.2018 19:19:33Dodola

Krásně malované slovem i obrazem. Zaujaly mě ty "podobnosti čistě náhodné". Nedávno jsem si uvědomila, jak obyčejný mech na skále nebo betonu roste vlastně ze zcela anorganického podkladu. Jak jsou tihle průkopníci života odolní...

17.06.2018 09:42:30vesuvanka

Ahoj reinko, máš pravdu. Také to sleuji, a samozřejmě i havajskou Kilaueu - ostrov Havaj narůstá. Viděla jsem fotku nádherných skal vzniklých utuhnutím nejnovější lávy.  Děkuji za zastavení i Tip :-)))


|< <
> >|
Všechny kritiky na jednu stránkuKritiky a názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Veškerá autorská práva na jednotlivá díla náleží výhradně jejich autorům. Právní odpovědnost za obsah uveřejněného díla nese jeho autor v plné míře.